EN

Vláda České republiky

Tisková konference po jednání vlády, 19. února 2025

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Dobrý den, dámy a pánové, já vás vítám na tiskové konferenci po jednání vlády. O úvodní slovo poprosím ministra životního prostředí Petra Hladíka.

Petr Hladík, ministr životního prostředí: Dámy a pánové, krásné dobré dopoledne. Vláda České republiky dnes projednala celou řadu záležitostí. My jsme se jako bodem jedna zabývali návrhem nařízení o seznamu psychomodulačních látek. Jedná se o věc, která má v koalici velkou podporu. Je to věc, kterou schválíme a chceme schválit. Ale dnes jsme to učinit ještě nemohli, proto jsme ten bod přerušili, protože nám ještě nedoběhla technická notifikace na straně Evropské komise. Ta bude ukončena někdy nejpozději do 20. května a hned poté se k tomu nařízení vlády vrátíme.

To znamená, už dnes můžeme říct s jistotou, že k 1. červenci tak kratom, kratom extra, konopí do jednoho procenta THC a konopný extrakt a tinktura do jednoho procenta THC budou v tom režimu tak, jak jsme slíbili, to znamená plně omezeny pro děti do osmnácti let a bude možné tyto látky si kupovat v obchodech, ale jenom pro osoby starší osmnácti let.

Druhá záležitost, dnes jsme měli na programu návrh zákona, který předložila celá řada poslanců, je to zákon o vnitrozemské plavbě. My jsme k tomu zaujali neutrální stanovisko. Následně vláda schválila všechny věci tak, jak byly předloženy v programu.

Já bych se rád ještě vyjádřil k jedné záležitosti. My jsme jako Ministerstvo životního prostředí dnes na vládu předložili akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin. My jsme jako Česká republika chovatelskou velmocí. Máme dlouhou tradici v chovu exotických zvířat, akvaristiky, pěstování vzácných rostlin. Je to takové české hobby, můžeme na to být hrdí a jsme v tom opravdu dobří. Velmi často je to přínosné, obohacující z pohledu vědeckého, zachování genetické rozmanitosti, genofondu jako takového nebo záležitosti, které se týkají vzdělávání.

Nicméně, velmi často se stává, že tento obchod je nahrazován nelegálním obchodem. Tedy prostě dovozem zakázaných druhů živočichů nebo rostlin, kriminalitou v oblasti wildlife crime, a proto jsme dnes předložili vlastně akční plán pro to, jak dál s tímto nakládat. A ten akční plán je do roku 2028. Jedná se o celkem 19 konkrétních opatření, která dál pomohou České republice v boji s tímto nelegálním obchodem buďto s živými rostlinami nebo živočichy, nebo s artefakty, které se pašují nejenom do České republiky, ale do celé evropské sedmadvacítky buďto jako trofeje, anebo pro nějakou formu různých, teď nevím, jak to správně popsat, využívání pro různé potenciální lékařské nebo jakékoli jiné účely.

Česká republika je lídrem v oblasti CITES, právě potírání obchodu s nelegálními živočichy a jejich artefakty. Musím říct, že byť se nám to daří velmi dobře, tak proto jsme předložili další věci, které se týkají právě kontrol, spolupráce jednotlivých orgánů, informací širokého spektra vzdělávání nejenom v oblasti policie, státního zastupitelství, soudů, zrychlení toho procesu, větší vlastně odpovědnosti těchto pašeráků a dalších a dalších záležitostí.

Je to velmi široká spolupráce s Českou inspekcí životního prostředí, Generálním ředitelstvím cel, Policií České republiky, státním zastupitelstvím, Ministerstvem vnitra atd. atd. Nejedná se o první akční plán. Jedná se už o druhý akční plán, který česká vláda přijímá, a musím říct, že ty výstupy za těch posledních pět let vlastně přinesly celou řadu odhalení sítí, které tady byly nastaveny směrem do Evropy. My jsme je rozbili a chceme v tom dál pokračovat.

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a nyní už je prostor pro vás a pro vaše dotazy. První Česká televize.

Karolína Jelínková, Česká televize: Dobrý den, možná ještě k těm bodům, byť vy jste říkal, že jste je jako vláda schválili. Zajímala by mě ta otázka Tchaj-wanu. Jaká k tomu třeba probíhala debata nebo jaká jsou očekávání od toho, že se tam zařadí právě Tchaj-wan na ten seznam? Zároveň by mě ještě zajímalo, jestli jste se dotkli během jednání vlády i aktuálních událostí, ať už to bylo to veto, co se týče platů, veto pana prezidenta, anebo taky otázka mezinárodního jednání, které čeká pana premiéra? Děkuju.

Petr Hladík, ministr životního prostředí: Děkuju za dotazy. Co se týká Tchaj-wanu, to byla věc, kterou jsme jako vláda chtěli učinit už loni. Na tom je jednoznačná politická shoda. My jsme to učinit loni nemohli z toho důvodu, že Tchaj-wan není zemí. A proto jsme museli změnit zákon, proběhla novela legislativy v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí. Ta novela je platná od 1. ledna letošního roku a na základě toho teď vlastně přišel ten následný druhý krok, tedy zařazení vlastně možnosti těch pracovních sil z Tchaj-wanu. Je to věc, na které byla na vládě jednoznačná shoda. A jak už jsem zmínil, toto vláda chtěla učinit už před rokem, ale bohužel, z těch záležitostí, že to nemělo oporu v legislativě, jsme tak učinit nemohli.

Co se týká otázky veta pana prezidenta, té jsme se dnes vůbec nevěnovali. Co se týká zahraničně-bezpečnostní politiky, určitě to bylo důležitou součástí jednání vlády. Musím říct, že Česká republika jasně stojí na Západě. Jsme silnou součástí a náš hlas bude slyšet. Česká republika zajistí ochranu a obranu svrchovaného území České republiky a jde nám především o naše obyvatele, o zájmy České republiky. A v tomto duchu také pan premiér na dnešním video-callu bude jednat.

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, další dotaz, tak CNN Prima News.

Jan Socha, CNN Prima News: Já bych se zeptal na ten program Živel 3, který byl spuštěný vlastně včera. Kdy bude jasno o výměně těch zaplavených pozemků v postižených oblastech? Protože údajně ti lidé mají problém, že tam ta výměna těch pozemků nefunguje, je v tom nějaký zmatek. Tak jestli byste to prosím mohl vysvětlit? Děkuju.

Petr Hladík, ministr životního prostředí: Přiznám se, že ten dotaz pro mě není úplně příliš konkrétní. Protože my jsme vlastně vytipovali jak ze strany Státního pozemkového úřadu, tak ze strany vlastně ÚZSVM volné pozemky na straně státu, které po dohodě s municipalitami už jsme převedli nebo je převádíme na ty obce. A teď je vlastně potřeba, aby tu výměnu provedla ta obec mezi vlastně tou fyzickou osobou, vlastníkem rodinného domu nebo domu, který už třeba neexistuje, to znamená, je to ten pozemek, a tím pozemkem, který jsme převedli ze strany státu.

To znamená, teď úplně nejsem v detailu, na co si přesně kdo stěžuje, ale ten princip ze strany státu je jednoduchý. Ty pozemky, které jsou v intravilánech obcí a jsou státní a jsou vhodné pro výstavbu, to znamená, jsou v územní plánovací dokumentaci, tak jsme převedli. Pokud ještě jsou takové pozemky, pokud by obce o nich věděly, tak ať se obrátí na Ministerstvo zemědělství potažmo Ministerstvo financí, a jistě to, co jsme deklarovali, tak také vláda učiní a převedla by takovéto pozemky obcím.

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, další dotaz, tak poslední Česká televize.

Karolína Jelínková, Česká televize: Ještě možná to upřesnění ohledně Tchaj-wanu: Od kdy by to vlastně fungovalo v praxi, od kdy má to nařízení platit, a tedy být ten pracovní trh s volným přístupem? Děkuju.

Petr Hladík, ministr životního prostředí: Tak to se přiznám, že nevím, hledám v podkladových materiálech a já to tady nemám, tak my vám to dodáme. Ale je to, schválili jsme to tak, jak tento návrh předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Doplním, že pak si upřesníme. V tom případě já tiskovou konferenci končím, přejeme hezký den, na shledanou.

Petr Hladík, ministr životního prostředí: Mějte se hezky, na shledanou.