EN

Vláda České republiky

Tisková konference po jednání vlády, 18. května 2026

Martin Vodička, ředitel Odboru komunikace: Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás na tiskové konferenci po jednání vlády a o úvodní slovo poprosím pana premiéra Babiše.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Dobrý den, dámy a pánové, dnešní vládu jsme začali Výborem pro Evropskou unii, kde jsme schválili rámcovou pozici k právnímu rámci 28. režimu pro obchodní společnosti, který se týká podpory firem a který tento režim naše vláda určitě podporuje a určitě se k tomu budeme vracet a příslušný ministr, což je první vicepremiér pan Havlíček, který bude jezdit na Rady evropské nás zastupovat, tak když nastane čas hlasování, určitě si nechá schválit mandát.

Dále jsme dnes na vládě schválili návrh Ministerstva práce a sociálních věcí, a vidím, že pan ministr je tady s námi, takže to nechám na vás, navýšení rodičovského příspěvku na 400 tisíc. No a určitě, takže je to jeden z dalších bodů našeho programového prohlášení vlády a my samozřejmě se zaměřujeme na podporu rodin. Měli jsme tady takovou konferenci a k tomu se budeme samozřejmě vracet, proč je u nás, nebo nejen u nás ale celkově, nízká porodnost a vyšel velice zajímavý článek, kde je otázka: Could digital media be affecting birth rates? Jestli digitální a sociální sítě ovlivňují porodnost? Tak to vyšlo ve Financial Times a tady vidíte zavedení smartphones, tak tady to všechno klesá.

Takže to je o té porodnosti, k tomu se budeme vracet, a já jsem chtěl při této příležitosti se omluvit bývalé maďarské prezidentce Katalin Novák. Je strašně zajímavé, což vždy média zajímá, ta podstata je nezajímá, a já jsem na té konferenci řekl, že jsem paní Katalin Novák, která byla státní tajemnice a ministryně pro rodinu a byla úspěšná z hlediska navýšení porodnosti, nepozval proto, protože by určitě by vyšly jenom dehonestující články, no tak představte si, co se stalo, vážení spoluobčané. Novinář, který ani nebyl přítomen na té konferenci, napsal takový článek, tak je mi to líto, ale dál to ani nechci komentovat, a samozřejmě už v rámci maďarské politiky se to jako zneužívá, takže mě to moc mrzí, já se paní Katalin Novák omlouvám, znám její rodiče a je to paní, které si velice vážím.

Dnes jsme také schválili návrh na nového náčelníka Generálního štábu, kterým by měl být Miroslav Hlaváč. Dnes je prvním zástupcem a je to přirozený nástupce i z hlediska hierarchie v armádě. Má obrovské zkušenosti a myslíme si, že je to ideální kandidát a v rámci kariérního řádu, když je první náměstek stávajícího náčelníka Generálního štábu, tak pro mě je to přirozená volba. No a důležité je, jestli se s tím ztotožní pan prezident, který to musí potvrdit, tento návrh vlády.

Dalším materiálem byla novela trestního řádu. To nechám na pana ministra Tejce. Dále jsme odsouhlasili podle nových pravidel nařízení vlády o cenovém výměru pro regulované pohonné hmoty, to určitě se k tomu vrátí paní Schillerová. No a taky bych chtěl říct, že naše vláda rozhoduje u návrhu Senátu nezávisle a apoliticky, protože to s nástupem naší vlády znovu, aspoň jsem tak byl informován, se stává pravidlem, že většinou nám Senát všechny naše i dobré návrhy, aby neplatily OSVČ více odvodů, všechno nám vrací. Tak my jsme dneska dva návrhy Senátu odsouhlasili. První se týkal platnosti dálničních známek, aby i u jednodenní známky byla platnost opravdu 24 hodin a neskončila například o půlnoci, když člověk si ji nakoupí v 18 hodin. No a druhý návrh byl změna zákona o správě voleb a ten jsme taky přijali se souhlasným stanoviskem, takže dva senátní návrhy jsme podpořili, takže to je za mě v této chvíli všechno.

Martin Vodička, ředitel Odboru komunikace: Děkuji a poprosím paní ministryni financí Alenu Schillerovu.

Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí: Dobrý den, dámy a pánové, vláda dnes schválila poprvé nařízení o cenovém výměru pro pohonné hmoty, které stanovuje maximální ceny benzínu a nafty pro období od 20. do 31. května 2026. Využili jsme při tom nový zákon, poprvé nový zákon, o regulaci cen pohonných hmot, který schválil Parlament, jak dobře víte, respektive Poslanecká sněmovna, ve stavu legislativní nouze a v minulém týdnu vstoupil v účinnost vyhlášením ve sbírce zákonů.

Nařízení navazuje na regulaci zahájenou 8. dubna. Umožní nám ústavně i legislativně silnějším nástrojem akceschopně pokračovat v osvědčené a dobře fungující regulaci cen pohonných hmot na území České republiky. Nařízení vlády nabude účinnosti v úterý 19. května 2026. Na jeho základě bude vyhlášena první maximální cena pohonných hmot pro středu 20. května 2026. Maximální ceny pohonných hmot pro následující den bude i nadále vyhlašovat Ministerstvo financí na svých webových stránkách, jak jste zvyklí, a na svých kanálech na sociálních sítích a v tom se tedy vůbec nic nezmění. Chci zdůraznit, že se schválením tohoto nařízení vlády nijak nemění ani způsob výpočtu cen, které se odvíjí od třídenního klouzavého průměru velkoobchodních cen, a maximální marže zůstává 3 koruny za litr u benzínu i nafty, takže změnila se pouze ta procedura.

V tuto chvíli je globální situace na trhu s pohonnými hmotami stále složitá, proto zatím není na místě uvažovat o konci opatření. To českým řidičům toto naše opatření šetří prokazatelně peníze, díky eliminaci extrémních marží je to okolo 400 korun na plné nádrži nafty. Před spuštěním regulace byla nafta v Česku 8. nejlevnější v EU. Podle nejnovějších čísel Eurostatu jsou před námi aktuálně už jen 4 země z evropské sedmadvacítky. Řidiči se o tom jednoduše přesvědčí při letních cestách na dovolenou, zvolili jsme zkrátka správnou cestu, nevysíláme signály, ale aktivně krotíme inflaci a pomáháme mírnit dopady ropných šoků na peněženky lidí. Děkuji vám za pozornost.

Martin Vodička, ředitel Odboru komunikace: Také děkuji a poprosím ministra práce a sociálních věcí pana Aleše Juchelku.

Aleš Juchelka, ministr práce a sociálních věcí: Dobrý den, tak my plníme, to, co jsme slíbili v rámci programového prohlášení vlády velmi prakticky. To znamená, že dnes jednomyslně byla schválena novela zákona o stání sociální podpoře, to znamená navýšení rodičovského příspěvku z 350 na 400 000 korun, respektive když se do rodiny například narodí dvojčata, tak to bude 800 000 korun.

Tady tento příspěvek nebo tady tento rodičák byl navýšen o 14,3 %. Jenom mi dovolte, abych řekl ještě pár čísel. Samozřejmě kvůli klesající porodnosti, a za tento rok bylo narozeno nejméně dětí v historii 77 600, tak takhle klesá i rodičovský příspěvek. V roce 2024 Česká republika na něj vydala 28,4 miliardy korun a o rok později za rok 2025 to bylo 27,2. To znamená pokles o 1,2 miliardy korun. Tady samozřejmě ty prostředky, které v tuto chvíli jsou, tak jsou vyčísleny na 230 milionů korun, což by měl stát na navýšení rodičáku na rok 2027, a platí to pro všechny nově narozené od 1. 1. 2027, tak jak to bylo předloženo do meziresortu, tak jak to bylo předloženo v tuto chvíli na vládu a samozřejmě uvidíme, co udělá Poslanecká sněmovna v rámci své kreativity například ve druhém čtení, do jaké míry bude chtít samozřejmě zohlednit tu skupinu těch, kteří ten navýšený rodičák budou pobírat. Děkuji.

Martin Vodička, ředitel Odboru komunikace: Také děkuji a poprosím pana ministra spravedlnosti pana Tejce.

Jeroným Tejc, ministr spravedlnosti: Dobrý den, já jsem dnes jako ministr spravedlnosti předložil na jednání vlády návrh změny trestního zákoníku a jsem rád, že byl podpořen. Jedná se o čistou transpozici práva Evropské unie, která měla být již do našeho řádu transponována k 21. 5. 2026. Když se podíváte, jaké je datum, tak je to za 3 dny, to znamená už za 3 dny nám hrozí to, že budeme nuceni být vystaveni možné žaloby ze strany Evropské komise, což myslím, že jde jednoznačně na bedra bývalé vlády, která nejen tuto implementaci, ale i další vůbec neřešila a nepředložila je včas.

To znamená my se teď skutečně musíme snažit, aby byla schválena co nejrychleji. Tato novela výrazně posiluje ochranu životního prostředí. Myslím, že se jedná o asi největší zpřísnění trestů za ekologickou kriminalitu, za způsobení ekologické újmy za poslední roky. Více jednání už nebude přestupkem, ale bude přímo trestným činem a zvyšují se i sazby právě v těch nejvážnějších případech, které Evropská unie nazývá ekocidou. Já se přiznám, že tento pojem mně úplně nevyhovuje, nicméně pro úplnost ho uvádím, protože tak je označován i v těch návrzích.

To jsou ekologické katastrofy a škody, které jsou skutečně velmi zavážené, kde ty následky nejsou lehce odstranitelné, typicky může to být třeba ta havárie vlaku s benzenem, může to být i případ zapálení lesa, který je například právě významně chráněný jako v národním parku, a právě tyto případy budou trestány více. Bude trestán nejen úmyslný trestný čin, ale i nedbalostní, pokud se bude jednat o hrubou nedbalost, a ty sazby se zvyšují tak, že dnes jsou v rozpětí přibližně 3 až 5 let, nově by to mohlo být 8 až 10 v případě tedy velkých škod.

Zaměřuje se ta novela samozřejmě i na nelegální nakládání s odpady, znečišťování vody, půdy a ovzduší, nakládání s nebezpečnými chemikáliemi, ničení chráněných druhý atd. To znamená je to velká změna, je to změna, která přichází z Evropské unie, ale v tomto smyslu jsme se snažili, abychom ji zapracovali citlivě a aby v této chvíli jsme neztráceli čas.

Druhou věcí, kterou zmíním, je, a která se týká některých ministrů, dnes bylo rozhodnuto a vláda rozhodla o tom, že se část agend, které dnes jsou vykonávány na Úřadu vlády přesunou na jednotlivá ministerstva. Na vládě a na panu premiérovi zůstane strategické řízení a koordinace rady vlády, na které jste zvyklí, ty bude stále řídit pan premiér případně budou jím koordinovány, nicméně výkon té agendy se převádí na jednotlivá ministerstva tak, aby to bylo efektivnější.

Řeknu typicky jeden příklad. Dnes jsem předkládal jeden návrh zákona, který se týká úpravy kvót rovnoprávnosti žen a mužů, a předkládal jsem ho já, přičemž je to materiál, na který jsem neměl žádný vliv a zpracovávali ho lidé na Úřadu vlády pod vládní zmocněnkyní a myslím  si, že tohle je dlouhodobě nesystémové a nesprávné, takže tyto agendy budou přesunuty s účinností od 1. 7. Jednak to bude agenda spolupráce s občanskou společností a agenda lidských práv a rovného zacházení, ta přejde na Ministerstvo spravedlnosti, agenda národnostních menšin na Ministerstvo kultury, agenda romských záležitostí a agenda práv osob se zdravotním postižením na Ministerstvo práce a sociálních věcí, agenda rovnosti žen a mužů na Ministerstvo práce a sociálních věcí, agenda protidrogové politiky a politiky duševního zdraví na Ministerstvo zdravotnictví.

Pro úplnost uvádím, že ta všechna místa tabulková včetně všech těch zaměstnanců přechází pod ty jednotlivé resorty, to znamená v tuto chvíli nedochází k žádným změnám pro ty osoby, které na těch věcech pracují, a bude pak samozřejmě věcí jednotlivých ministrů, jak si uspořádají vnitřní poměry, kam je zařadí a jakým způsobem tedy využijí jejich kompetence, a samozřejmě ta agenda jako taková jim zůstane, takže určitě bude třeba z velké části ty, kteří dnes na těch agendách pracují, zachovat.

Možná jen na doplnění, já jsem to vnímal tak, že ty agendy se postupně dostávaly na Úřad vlády právě proto, že tady byla éra ministrů bez portfeje, kteří tak, aby odůvodnili, proč zde mají být ministři, přestože neměli žádnou agendu, tak si přidávali třeba ta lidská práva do toho svého názvu a pak se děly tyto nesystémové kroky, takže i podle kompetenčního zákona to vychází, tak jak to bylo navrženo a já myslím, že to je naprosto v pořádku. Děkuji.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Já bych to ještě s dovolením doplnil, my tím odstraňujeme tu dvojkolejnost a nelogičnost. V minulosti na to, aby vznikli nějací ministři, tak si vymysleli tuto agendu, a já samozřejmě chodím poctivě na ty rady, pro lidská práva, pro národností menšiny atd. a často to zastoupení ministerstev není adekvátní, a když tam něco chci řešit na místě, tak to nějakým způsobem nefunguje. Takže chceme to zjednodušit a my taky jsme po nástupu, nebo ještě před nástupem říkali, že zásadně snížíme počet zaměstnanců Úřadu vlády, a to taky děláme.

Teď jsem zaznamenal, že vyšel článek, že Babiš si oblíbil vládní zmocněnce a že jich má víc než ministrů a podobné nesmysly. Strašně mě to baví, když vyjde takovýto nesmyslný článek, tak jen abych to upřesnil. Babiš zdědil tady kolik, zmocněnkyně pro, takhle, udělám to jinak. My jsme zřídili následovné vládní zmocněnce a vysvětlím proč. Lukáš Klučka, je odměňován jako náměstek ministra vnitra, takže z Úřadu vlády nebere nic, nemá žádný benefit ani nic zkrátka a zastřešuje celé IT všech resortů, je prostě potřeba, ano, a je to kvazi pode mnou. Landovský stejné, ten nesmyslný článek mluví o tom, že tam bude dvojkolejnost, je to podřízený pana ministra Zůny a za úkol má to, aby koordinoval, když budeme, a teď musíme vypracovat nějakou strategii do roku 2035 pro NATO, ta je hotová, a tam oznámíme NATO, jak to budeme plnit, a samozřejmě v rámci toho rozdělení 3,5 % a 1,5 % je tam plno agend, které se týkají dalších resortů. Taky nedostane ani korunu.

Nový zmocněnec pro nemocnice, metropolitní nemocnici v Praze, tím jsme chtěli zdůraznit, jak je to důležité a také tam není žádný příjem. Zřídili jsme potom ještě zmocněnce pro stavební zákon, protože to považujeme za strašně důležité. A pan Turek, to nemusím vysvětlovat, to všichni víme, takže není to o tom, že tady bychom dávali nějaká koryta. Nestojí to Úřad vlády ani korunu a z titulu té funkce ti lidé nedostanou absolutně nic navíc. Jsou to zaměstnanci ministerstev a proč jsou vládní zmocněnci, aby zkrátka měli tu možnost to koordinovat a pracují společně se mnou. A zbytek těch zmocněnců jsme tady zdědili. Tak to jenom na vysvětlení, když někdo napíše nějaký nesmyslný článek, kde si vymýšlí věci, tak jsem to využil z hlediska přesunutých agend, že to tak není, vážení spoluobčané.

Martin Vodička, ředitel Odboru komunikace: Děkuji a prosím vaše dotazy, Česká televize.

Petr Vašek, Česká televize: Dobrý den, já bych měl dotazy ke dvěma základním bodům dnešního dne, ten první bod, pane premiére, ještě nový náčelník Generálního štábu, tak mě by zajímalo, kdybyste mohl ještě jednou podrobněji vysvětlit, proč zrovna Miroslav Hlaváč, protože podle našich informací pan ministr Zůna měl trochu jiného favorita, tak proč vy jste prosazoval pana Hlaváče, proč byl podle vás lepší než jiní kandidáti, které navrhoval pan ministr Zůna? A k tomu doplňující otázka, kdy s tím budete chtít seznámit pana prezidenta, jestli to jméno budete chtít projednat s ním osobně, protože to je pravomoc prezidenta republiky jmenovat ho, nebo případně jestli mu to nějak pošlete na Hrad, jak teď bude vypadat ještě ta dohoda s panem prezidentem? A pak položím druhou otázku, děkuji.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Ano, děkuji za ten dotaz, já jsem s panem prezidentem mluvil dnes telefonicky, jsem ho informoval po mé schůzce s panem ministrem obrany a pane redaktore, tohle je tzv. pavouk armády. Tady je engeš, který se jmenuje Karel Řehka, a kdo je první zástupce engeše, tříhvězdičkový generál pan Hlaváč, máme kariérní řád, dává vám to logiku? Že jeho nástupce se stává engešem? Mně ano.

Petra Vašek, Česká televize: No ale pan ministr Zůna měl trošku jiného favorita, tak jenom jestli třeba nebyla trošku nějaká vzrušenější debata na vládě k tomu?

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Pan ministr Zůna předložil nějaké kandidáty, my jsme o tom diskutovali a je pravda, že měl na to jiný názor.

Petra Vašek, Česká televize: Nakonec to podpořil tedy na vládě, toho kandidáta?

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Ne, pan ministr Zůna hlasoval proti, ostatní členové vlády hlasovali pro.

Petra Vašek, Česká televize: A druhá otázka, ta je k rodičovskému příspěvku na pana ministra Juchelku, teď ten návrh půjde do Sněmovny. Chtěl jsem se zeptat na základní otázku, která zajímá určitě statisíce rodin v Česku. Proč pouze na nově narozené děti od ledna 2027?  Vy jako hnutí ANO jste vždycky prosazovali, když se zvyšoval rodičovský příspěvek, ať už to bylo ještě s paní Maláčovou paní Schillerová, nebo když jste byli v opozici, aby to bylo pro všechny, kteří pobírají ten rodičovský příspěvek v tu dobu, tak proč to má být pouze pro nově narozené děti? A k tomu podotázka, SPD to poměrně asertivně prosazuje i na koaličních radách, Tomio Okamura to říkal, že to několikrát zvedl na koaliční radě, že to chce pro všechny, tak jakou očekáváte ještě politickou diskusi o tomto tématu, pro koho to má být? Protože to je poměrně klíčová otázka, děkuji.

Aleš Juchelka, ministr práce a sociálních věcí: Ano, se mnou ona už ta diskuse proběhla. My jdeme vlastně tak, jak to bylo nastaveno historicky vždycky. I když byl rodičák navýšen před několika lety z 300 000 na 350 000 Kč, tak to také bylo pro nově narozené. To zaprvé, ale za druhé žijeme v nějaké koalici, máme nějaké programové prohlášení vlády, máme tři strany, které tvoří tu koalici. Takže já jsem šel tady touto minimalistickou variantou právě proto, abychom ukázali vlastně, že plníme programové prohlášení vlády. A uvidíme, jak jsem řekl na začátku, jestli ta skupina bude rozšířena. Nicméně ty rozpočtové důvody to jsou tím druhým důvodem, proč jsem šel tou minimalistickou variantou, poněvadž 235 milionů je rozdíl, když pro všechny by to stálo zhruba 7,3 miliardy korun už v roce 2027. My v tuto chvíli máme zhruba 206 000 domácností, které pobírají rodičovský příspěvek, a v tuto chvíli samozřejmě to máme od 1. 1. 2027 právě tady z těchto důvodů.

Martin Vodička, ředitel Odboru komunikace: Děkuji, poprosím CNN Prima News.

Andrea Teissigová, CNN Prima News: Dobré odpoledne, já bych se ještě doptala k tomu rodičovskému příspěvku. Opozice ještě říká, že možná by bylo dobré zavést nějaký systém valorizace toho rodičovského příspěvku, tak jsem se chtěla zeptat, jestli jste ochotni se v Poslanecké sněmovně se o tom bavit? A ještě, v roce 2020, pokud se nepletu, tak rodiče prosadili si pomocí petice to, že vlastně alespoň rodiče vícerčat, tak dostali přidáno vlastně, když se zvyšoval ten rodičovský příspěvek. A pak mám ještě jeden dotaz, děkuju.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Já na to odpovím, Aleši, se omlouvám, já se dívám na jedinou televizi, CNN Prima News. A bylo by dobré, kdybyste si vzali za poradce Petra Vaška. To je jediný novinář, který rozumí rozpočtu. A když teda tento rok máme deficit 310 miliard plus ta díra z minulého roku, tak ten deficit byl de facto asi 380. A když opozice, která tady devastovala naši zemi čtyři roky, říká, že příští rok, a takhle to připravili tu past, takhle to připravili do Bruselu, který nám do toho mluví, do toho strukturálního deficitu, má být 150 miliard, takže 380, milé děti, a 150, tak nám řekněte, jak to teda máme udělat, pane redaktore, z České televize.

Takže je to o penězích, a ještě do toho všichni křičíte 5 % armáda, stále víc, stále víc. Jako tohle divadlo, co se tady odehrává. Já jsem, my jsme včera točili podcast s paní Schillerovou a s Karlem Havlíčkem, vyjde ve středu večer, vážení spoluobčané, tak se na to dívejte. Já jsem byl ve Sněmovně v pátek po delší době, a když jsem slyšel ty zoufalce, co tam vykládají o rozpočtu, kteří absolutně netuší, o čem mluví. Tak když tam někdo přijde, ti vaši experti, ať se zeptají, jak máme udělat rozpočet, když tento rok máme 310 plus jsme zdědili tu díru. A jak máme skočit na 150 miliard, jak? Řekněte nám to. Proto toto je maximum možného. A tady opozice chce jenom škodit. A ještě navíc lhali, protože vykazovali úplně jiná čísla oficiálně a jiná čísla dávali do Bruselu. A ten jejich ekonomický expert, který lhal, že to je důsledek rozhodnutí naší vlády, tak v tom podcastu to paní Schillerová taky řekla, že to bylo rozhodnutí z roku 2024.

Takže já, když jsem byl ministr financí a paní Schillerová, byli jsme ministry financí, nikdo nám v Bruselu do toho nemluvil. Tak teďka, já jsem volal s panem Dombrovskisem, paní Schillerová tam byla. A my samozřejmě se připravujeme na ten rozpočet na příští rok na základě strategie, že chceme investovat. Už jste zapomněli, když minulá vláda připravovala rozpočet na rok 2026, jak Kupka předložil rozpočet SFDI a chybělo mu 47 miliard? To se všechno zapomnělo?

Takže tahle debata o tom, že my chceme zadlužovat, my dva jsme měli jediní, a ještě, kdo to byl, Kočárník, přebytkový rozpočet. My dva jsme snížili zadlužení naší země na 29 %. Já jsem byl jediný ministr financí, který absolutně snížil v miliardách zadlužení. My šetříme, šetříme všude. Zákon o státní službě, se ptáte? Ano, budeme propouštět, protože nejsou peníze. Takže takto to je, rozpočet samozřejmě budeme sestavovat, každý říká, že chceme zadlužovat, není to pravda. Není to pravda. A za nás, my jsme snížili zadlužení na 29 % a přišel covid. A museli jsme lidem dát peníze, protože by byla tady, nevím jaká, nezaměstnanost, tak celá stávající opozice říkala, dejte víc a víc a víc.

Takže bylo by dobré, kdyby média občas dělala nějaký monitoring, že byste se ptali do minulosti taky opozice nejenom na věci, které se týkají nás. Takže tak to je, ano, my jsme za naší vlády tehdy vyhověli všem. Ano, šli jsme z 220 na 300 000. Kolik let to trvalo opozici, než se uráčili dát 50 000 rodičům, dva roky, nebo jak to bylo dlouho. Takže, prosím vás, tyhle věci jsou takhle a toto je maximum možného, které jsme schopni udělat.

A znovu opakuju, že dnes jsme v situaci, kdy stávající opozice nejenže škodila, když byla ve vládě, ale škodila do budoucnosti a lhali. A řekli Komisi, že deficit bude 150 miliard, tak mi řekněte, pane redaktore Vašku, vy jste jediný, který tomu rozumí, jak to máme udělat? Co budeme škrtat? Léky na rakovinu Pluvicto, nebudeme kupovat přístroje, nebude zdravotní péče? Vysáli i zdravotní pojišťovny, 20 miliard. Ano, všechno, prázdná kasa. Máme zastavit všechny dálnice a obchvaty, nemáme investovat do armády a do policie atd.? Takže tahle debata je skutečně neskutečná a ta opozice místo toho, aby šli na rok pryč a chodili kanály, tak tady vykládají nesmysly. Tak je dobré, vážení spoluobčané, že to slyšíte a uslyšíte to znovu v našem podcastu, mimořádný host paní Schillerová, ve středu 19:20. Aleši, je to vaše.

Aleš Juchelka, ministr práce a sociálních věcí: Ano, já to ještě doplním. U vícerčat už to takhle funguje, protože je 400 000 Kč na to jedno dítě, u vícerčat je to dvojnásobek, přesně na dvojčata třeba 800 000. To se prosadilo už v tom minulém volebním období za našeho velkého přispění, protože jsme se o to taktéž zasadili. A co se týká valorizace, tak ta je velmi komplikovaná, protože máme velmi flexibilní rodičovský příspěvek a samozřejmě každý z něj ukrajuje jinak. Někdo dvouletým, někdo má na dva roky, někdo na tři, někdo na čtyři a je to velmi flexibilní, že se to dá změnit např. i v průběhu roku např. z jednoho pečujícího na druhého. Tzn. že ta valorizace by byla technicky velmi komplikovaná. Není to jako u důchodů, kde se valorizuje jednou ročně z jasné částky toho důchodu. Ale takhle je to zpětně, protože se ukrajuje do budoucna z těch 400 000.

Andrea Teissigová, CNN Prima News: Děkuju, a ještě mám tedy jednu otázku. A to se týká ohledně sociálních sítích. Vy jste, pane premiére, ohledně regulace sociálních sítí pro mladistvé, tak už o tom mluvil několikrát. A teď to téma vyzdvihl ještě Martin Kuba. Vyzval Poslaneckou sněmovnu k tomu, aby s tím něco dělala. Tak jestli už máte něco připraveného, jestli třeba s ním budete nějakým způsobem kooperovat?

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Trošku nás kopíruje pan Kuba, má trošku zpoždění, ale já mu rozumím. Ne, nebudeme kooperovat s panem Kubou, protože pan největší influencer Fiala tvrdí, že je to naše béčko. Tak určitě ne. Pan Kuba se vlamuje do tématu, které my už dávno tady máme. Já jsem o tom mluvil. My samozřejmě čekáme, že ministerstvo školství už konečně něco udělá alespoň s používáním mobilů. Ale myslím si, že to je triviální věc.

Ta minulá vláda ještě 10. října 2025 byla vlastně u moci, byla u moci až do 15. prosince. A už tehdy vznikla iniciativa prezidenta Macrona, který napsal členským státům, jestli tedy Francie, když je první země členská Evropské unie, že mají ten projekt, tam to schválil už parlament. Tak my jsme se tam přihlásili následně mezi ty země. Já jsem se zúčastnil té videokonference. Vystoupila tam Ursula von der Leyenová, která už přichází s nějakými návrhy. Takže my určitě to chceme řešit. Ale budeme to zatím pozorovat, budeme k tomu dělat samozřejmě i kulatý stůl. Vlastně je to o duševním zdraví našich dětí, ale ty sociální sítě, jak jsem to tady ukazoval, to je v podstatě největší zlo. To změnilo život lidí na celé planetě. Ta META, která stále vycházejí fakeové reklamy. Nikdy, vážení spoluobčané, nic nedoporučuji, zase jste mi psali. To je to zlo. Tam my např. děláme na tom, aby byla aplikace, že se tam ani neobjevím s tím fakeovým doporučením.

Ale k těm dětem. Ano, připravujeme na to kulatý stůl, aby tam vystoupili experti. Jednoznačně sociální sítě mají negativní dopad na naše děti. A my se musíme potom domluvit i v rámci koalice, jak budeme postupovat, a zatím tedy sledujeme, jak to dělají jiné členské státy. Francie je vlastně takový průkopník toho. Ano, máme Austrálii, tam jsou nějaké už zkušenosti.

Je to strašně důležité téma a budeme se tomu věnovat, chceme to řešit, ale počkáme si, jak se to vyvine, jak to bude fungovat ve Francii, abychom potom si vybrali tu nejlepší alternativu, která bude fungovat, aby se to neobcházelo, aby zkrátka, a samozřejmě bavili jsme se také o prevenci na té Radě, jakým způsobem by vlastně v našich školách měli působit specialisté, aby mluvili na naše děti a říkali jim, jak škodlivý je kratom. Na to už máme taky datum konference. A jakým způsobem negativně mají dopad na naše děti sociální sítě.

Martin Vodička, ředitel Odboru komunikace: Děkuji, prosím další dotaz, Český rozhlas.

Adéla Burešová, Český rozhlas: Hezké odpoledne. Já bych se zeptala paní ministryně Schillerové, jak bude ta regulace cen pohonných hmot fungovat od června? Vy jste říkala, že to nařízení teďka bude platit tedy do konce května, tak jestli nadále bude platit ten současný způsob výpočtu maximálních cen, případně jak se ten nový vzoreček osvědčil? Děkuji.

Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí: Tak osvědčil se určitě, protože si myslím, že i vy sledujete ve veřejném prostoru, že ubylo všelijakých různých k tomu stížností. My to s trhem konzultovali. Vlastně proto jsme vlastně změnili ten výpočet dubnový v květnu na průměrné ceny třídenní. Pořád tam hraje roli cena na burze rotterdamské, PLEC. Takže proto ta cena se mění, myslím si, že se to projevuje jednoznačně. My tam dáváme i tu imaginární cenu vždycky každý den, kolik by to mohlo být a bylo, kdybychom to opatření neudělali. Já jsem vám vlastně říkala teď i o ceně, o místě, kde jsme v žebříčku cen v rámci Evropské komise.

V tuto chvíli to vyhodnocujeme. Konec května tady ještě není, bohužel ani krize v Hormuzském průlivu a na Středním Východě neodeznívá. Takže určitě to bude otázka teď příštích dnů, kdy budeme o tom hovořit. My to vždycky děláme tak, že naše hlavní know-how je ve státní firmě ČEPRO. Což je vlastně obrovsky podstatné a důležité, že mám státní firmu, která tedy nejen obchoduje s pohonnými hmotami, ale má i 280 státních čerpacích stanic. Takže to je důležité know-how. Vyhodnotíme to a případně bychom zohlednili nějaké připomínky, ale v tuhle chvíli zcela upřímně vám řeknu, že jsem žádné zásadní nezaznamenala. Ale tak jak se to zatím vyvíjí, tak to nevypadá, že bychom na konci května od toho upustili. Ale ta debata na konci května nás čeká.

Martin Vodička, ředitel Odboru komunikace: Děkuji, další dotaz Novinky.

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: Dobrý den, pane premiére, já bych měl tedy dva dotazy.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Chcete se zeptat, jestli budu kandidovat v roce 2200? Budu a dejte si ten podcast. Mě strašně baví, když pan Nečas tam vystupuje a vaše antiBabiška Brodníčková. Vy nejste schopni ani pochopit ten humor, vy jste to nedokoukal, ten podcast? To je jako neuvěřitelné, vy tam normálně trpíte. Vy tam musíte trpět, ta představa, že Babiš tady ještě tři roky na vás bude mluvit, to vás úplně, pro vás to má strašně negativní dopad na váš zdravotní stav.

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: Já jsem ten podcast nesledoval, ale dobrá.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR:Tak psali jste článek, já jsem s humorem říkal něco o kandidatuře, tak protože víme, jak fungujete. Nebo ta heřmanická halda. Představte si, že zítra sem přijde nějaký investor, protože oni si mysleli, že když Stanjura tam chtěl utratit tři miliardy, zase kšeftíky pana Stanjury, že my se tam lekneme. Takže se vystříhá to vystoupení. Proč jsem já řekl, že se k tomu nebudu vyjadřovat? Protože tam byl ředitel DIAMA a ministr Havlíček. Tak, prosím vás, nemohli byste občas napsat nějaký objektivní článek o Babišovi? Zkuste položit dotaz.

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: Zkusím. Jak jste, pane premiére, spokojený s prací pana ministra Klempíře? Protože jak vyplynulo teď z připomínkového řízení, tak ten návrh o médiích veřejné služby, dá se říct, že není příliš kvalitní, je tam spousta problémů. Tak odpovídá takový výkon ministrovi vaší vlády? 

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Upřímně se musím přiznat, že včera snad poprvé v tomhle roce, tady mluvím na Českou televizi, jsem si otevřel ČT 24, Newsroom jsem viděl. A viděl jsem tam ty připomínky vlastně těch resortů a tady jsem se ptal, jestli kolegové to jako vědí, dokonce tam byly i připomínky Úřadu vlády ohledně vlastně kompatibility s Evropskou unií. Tak nevypadá to dobře. Ale my samozřejmě budeme mít k tomu, ten návrh, to, co my říkáme, a já nevím proč stále někdo není schopen pochopit to, že my jsme měli v programovém prohlášení vlády, že poplatky za Českou televizi a Český rozhlas budou placeny z rozpočtu. Tak jak to má 18 členských zemí.

A nechci řešit obsah, nechci řešit obsah. Já teďka chci, abychom koaličně, aby nám pan Klempíř odprezentoval ten návrh, vyjádřil se ke všem těm připomínkám, kterých není málo. A abychom to řešili v tom kontextu, že to má být hrazeno z rozpočtu tak, jak je to v jiných zemích. Takže když to budeme mít pohromadě, tak pozveme pana generálního ředitele České televize, Českého rozhlasu a budeme s nimi o tom diskutovat. Pokud dospějeme potom koaličně k názoru, tak to půjde na vládu, a když vláda to odsouhlasí, tak to půjde do Sněmovny a tam můžeme vést tu debatu a ptát se, Baxa je ještě poslanec?

Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí: Ano.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Asi je, budeme se ho ptát, proč v roce 2022, pane poslanče Baxo, jste říkal, že nenavýšíte ty poplatky a proč jste je navýšil?

Já nevím, jestli jsem to dělal ve videu v neděli, jsem tam mluvil o Českém rozhlasu, to je jako fascinující. Oni mají 2,7 miliardy rozpočet. Všechna soukromá rádia mají miliardu. Soukromá rádia mají podíl na trhu rádií 70 %. Český rozhlas má 26 kanálů. A v podstatě tam jsem četl, všude kde se šetří. U nás se nešetří. U nás říkají, že to je všechno v pohodě.

Tak jsem zažil neuvěřitelný příběh na Radě pro národnostní menšiny, kde ten borec za Rozhlas řekl, že přišli o 8,7 milionu korun z MZV a musí omezovat vysílání v ruštině a já nevím ještě v nějakých jiných jazycích, z 2,7 miliardy. Tak jsem řekl, že to je provokace. Ano, takže takhle se tady vytváří nějaká atmosféra ohrožení demokracie a tyhle nesmysly. Jako fakt je neuvěřitelné, co tady se jako děje. Ale v pořádku. My to budeme dělat transparentně. Posoudíme a pokračujeme dál a zkrátka ten návrh zákona se asi musí přepracovat, já to nevím, my k tomu nějak dospějeme, a musí být v souladu i s vlastně Evropskou unií. Musí být v souladu s našimi zákony s naší ústavou atd. Takže budeme na tom pracovat.

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: A pan ministr Klempíř má vaši podporu s tím, co předložil?

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Ale já jsem to nečetl, nejsem schopen to číst. Jen jsem to viděl a některé ty připomínky Úřadu jsou, já nevím, kdo dělal ten návrh. Takže to není o tom, jestli má podporu. Podporu má. Je to nominace našeho koaličního partnera a samozřejmě my určitě si vážíme lidí z kultury. Já jsem je vždycky podporoval, ale zkrátka uvidíme, jak to projednáme, ty připomínky. A budeme samozřejmě veřejnost informovat.

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: Jenom stručně vás ještě poprosím, vy jste zmínil strategii pro NATO do roku 2035, a pokud jsem správně slyšel, tak jste řekl, že je hotová. Tak jestli to můžete potvrdit a případně, co se tam píše, jaký je ten výhled?

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Ano, pan ministr Zůna mi dnes ukázal vlastně, protože my musíme postupně NATO informovat o tom v dlouhodobém vývoji, ale já vám o tom nemůžu dát informace, protože se připravuje nová koncepce naší armády, kterou pan ministr Zůna má předložit do konce května. Bude to na BRSce. Já jsem se domluvil s panem prezidentem, že když bude hotová, ta koncepce, tak ho navštívíme společně s ministrem Zůnou a možná s panem Landovským a budeme to řešit. Takže já teď nejsem, ani by to nebylo vhodné, abych vám říkal nějaké ty věci. Ale ano, je nějaká strategie, jakým způsobem naplnit ty dlouhodobé závazky, ten dlouhodobý závazek do roku 2035.

Martin Vodička, ředitel Odboru komunikace: Děkuji a poslední dotaz, poprosím Echo 24.

Dominik Stein, Echo 24: Dobrý den, pane premiére, já jsem se chtěl zeptat, když v květnu bude ve Sněmovně… 

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: A vy jste tomu taky uvěřili, že budu kandidovat ještě v roce, nevím kdy, 2034, taky jste psali článek. 

Dominik Stein, Echo 24: Nevím, čemu věří kolegové.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: To je škoda.

Dominik Stein, Echo 24: Zpřísnění cizinecké legislativy teď bude v květnu v Poslanecké sněmovně. Chtěl jsem se zeptat, protože zároveň na evropské úrovni se diskutuje nějaká budoucnost té dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky. Dneska pan předseda SPD Okamura vlastně mluvil o tom, že chce nějak jednat, respektive jedná o tom, že by dočasná ochrana měla skončit. Tak jak se Česko připravuje vlastně na ten stav, kdy tady desetitisíce lidí asi zřejmě nesplní ty standardní podmínky pro pobyt, ale zároveň nebude úplně asi realistické je nějak vyhostit v nějaký reálný normální čas? Díky.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Je tady ta ochrana, kterou rozhodla minulá vláda. Myslím, že to je do příštího roku do března, pokud si pamatuju. A samozřejmě jsme v Evropské unii. Byla nějaká rozhodnutí, o kterých můžeme diskutovat, jestli jsou správná, nebo nejsou, a o tom samozřejmě my budeme jednat i v rámci iniciativy té snídaně o migraci, kterou vlastně iniciovala italská premiérka a dánská premiérka, já se tam zúčastňuji pravidelně toho. My tady samozřejmě vnímáme, že tady byly organizované skupiny, které zneužívaly náš sociální systém a naše zdravotnictví, a že zkrátka lidé, kteří u nás žijí, a chtějí žít, musí mít stejné povinnosti jako naši spoluobčané. Žádná výjimka na STK a různé další věci.

V tomhle směru my to chceme upravit, ano, aby se to narovnalo, aby tihle lidé, pokud chtějí u nás žít, musí mít stejné povinnosti jako občan České republiky. Takže to se připravuje, připravuje to Ministerstvo vnitra. Nevím, jestli už náhodou, příští pondělí, nebo kdy to bude na stole. A samozřejmě my lidi, kteří tady u nás jsou a jsou zaměstnaní a splňují ty podmínky, tak určitě jsou pro nás důležití. Ale zase na druhé straně možná jsou tady lidé, kteří to zneužívají. To není náš výmysl. To jsme četli i v médiích, ale máme i vlastní zkušenosti z toho. Takže to budeme postupně řešit. Ale samozřejmě, když skončí, respektive když Brusel nějakým způsobem změní nějakou tu pozici a doufejme teda, že snad konečně někdo v Evropě začne řešit i ukončení té války, tak potom na to budeme samozřejmě reagovat, ale počkejte si na to rozhodnutí vlády ohledně zpřísnění těch podmínek, které zkrátka za minulé vlády často stavěly ukrajinské uprchlíky nad občany České republiky.

Martin Vodička, ředitel Odboru komunikace: Děkuji a děkuji za pozornost a přeji pěkný den.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Děkuji, na shledanou.

Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí: Děkujeme, na shledanou.

Aleš Juchelka, ministr práce a sociálních věcí: Na shledanou.