Tisková konference po jednání vlády, 12. února 2025
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Dobrý den, dámy a pánové, já vás vítám na tiskové konferenci po jednání vlády. O úvodní slovo poprosím ministra pro místní rozvoj pana Petra Kulhánka.
Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj: Tak pěkné odpoledne, možná už podvečer, musíte se spokojit s juniorním zastoupením vzhledem k programu Poslanecké sněmovny, kam všichni ostatní ministři museli utéct a já jakožto neposlanec jsem tady s vámi.
Tak dnešní jednání vlády jednak projednávalo změny v pravidlech reklamy na kojenecké výrobky a léčiva. Ta novela zákona o regulaci reklamy a související novela zákona má dvě hlavní změny, které se týkají reklamy na kojeneckou výživu a na humánní léčivé přípravky. Podstatou je, že v případě reklamy na kojeneckou výživu Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje, aby dozor nad dodržováním zákona v této oblasti převzala Státní zemědělská potravinářská inspekce, což dosud bylo na krajských živnostenských úřadech.
Materiál, který se týká změn v oblasti finančního trhu. Nový zákon, kterým se mění některé zákony v oblasti finančního trhu a hlavně se zřizuje jednotné evropské přístupové místo, je to vlastně zahrnutí evropského práva do toho národního. Nebyl v tom žádný problém a vláda jej jednomyslně podpořila, stejně jako ten první materiál.
Ten další materiál, který se týkal školského zákona, už jsem na to byl tázán, tak ten byl stažen vzhledem k tomu, že školský zákon je ve druhém čtení ve Sněmovně, předkladatel Mikuláš Bek ho stáhl jako zbytný, to znamená, ten dneska vláda vůbec neprojednávala.
Vláda projednávala také materiál, který se týká zjednodušení procesu změny genderu. Je to poslanecký návrh poslanců Marka Bendy, Aleše Dufka, Evy Decroix a Mariana Jurečky a předkladatelé vlastně reagují na nález Ústavního soudu, kdy zásadní změnou je to, aby změna genderu mohla nastat pouhým zápisem do matriční knihy při splnění zákonem stanovených podmínek a nebyla by nadále vázána na provedení chirurgických či dalších invazivních zákroků. Nicméně vláda tento materiál projednala bez přijetí stanoviska.
A posledním bodem, který byl v rozpravě, tak je ten bod, který předkládám já za resort Ministerstva pro místní rozvoj, a to je realokace prostředků fondů Evropské unie. Jak probíhá přezkum v polovině programového období a vyhodnocují se stavy čerpání z jednotlivých fondů, tak jsme po tomto zpracování přezkumu navrhli, abychom jednak posílili využití finančních nástrojů, které je v České republice dosud výrazně pod průměrem Evropské unie, jsme někde na 2 %, kdežto průměr je 9. A proto jsme také jak z regionálního operačního programu, tak z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost téměř 32, ne téměř, přesně 32 milionů eur přesunuli na Operační program Životní prostřední, kde vzniká finanční nástroj, který bude zvýhodněnými úvěry podporovat investice do čistíren odpadních vod v rámci celé České republiky.
Zároveň tento materiál také řešil přesuny v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský a už zmíněný Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost v rámci alokací pro jednotlivé kategorie regionů, kdy absorpční kapacita těch méně rozvinutých regionů se ukázala jako výrazně větší než v těch přechodových, a proto jsme mohli posílit tyto regiony méně rozvinuté právě v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský, a navíc tam ještě z Integrovaného regionálního operačního programu přesunout dodatečnou alokaci 8 milionů eur, to znamená 200 milionů korun do tohoto programu. Tento materiál byl schválen. A to je z těch bodů s rozpravou vše, pokud samozřejmě budete mít dotazy k jakékoliv další agendě tohoto jednání vlády, tak se budu snažit zodpovědět v rámci svých schopností. Děkuji.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a nyní už je tedy prostor pro dotazy, první Česká televize.
Jakub Pacner, Česká televize: Dobrý den, možná k těm prvním vámi dvěma zmíněným bodů, to je ta regulace reklamy a taky ty změny ve finančním trhu. Tak co si od toho slibujete?
Pak se chci zeptat ještě, co se týče přijímání nových zákonů, tak přicházíte s novými návrhy, možná se ptám, máte v plánu přicházet ještě v tomto funkčním období s dalšími návrhy zákonů? A v souvislosti s tím, jestli je podle vás ještě možné vůbec něco z toho prosadit vzhledem k tomu, jak dlouhý ten legislativní proces je a vzhledem k tomu třeba i jak dlouho jedná sněmovna, jak dlouho jí trvá se s některými věcmi vypořádat, když si vezmeme jenom třeba schvalování programů u některých bodů, jak dlouho trvá a podobně?
Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj: Ano, tak já začnu těmi body, které byly projednány. Zřízení jednotného evropského implementačního místa, tak je to opravdu transpozice evropského práva do národní legislativy. Co si od toho slibujeme, bude určitě snížena dosavadní roztříštěnost finančních informací a informací souvisejících s udržitelností obchodních společností, což je samozřejmě jednou z bariér integrace kapitálových trhů. To jednotné místo má kapitálové trhy napříč Evropskou unií integrovat. Tzn. jak shromáždění veřejně přístupných informací o společnostech, tak o investičních produktech.
Pokud se týká toho, těch pravidel reklamy na kojenecké výrobky a léčiva, tak tam se přiznám, že nejsem úplně v detailu. Tu podstatu jsem vlastně zmínil v tom úvodním komentáři. Když se kouknu ještě na ty zásadní teze, tak vám asi ale víc neřeknu, protože jsou to poměrně odborné záležitosti, které bych navrhl, abyste se případně pro další komentář s podrobnostmi obrátili na ministra průmyslu a obchodu, resp. na resort MPO, který je předkladatelem tohoto materiálu.
Nicméně to, co jste se ptal, ve vztahu k novým normám, tak my jsme v rámci koaličního jednání si vymezili priority zákonných norem, které z našeho pohledu mají reálnou šanci projít v tomto volebním období. Každý z koaličních subjektů je definoval. V současné chvíli, když jste se ptal, zdali má význam předkládat ještě vlastně úplně vstupem do legislativního procesu další zákonné normy, tak z časového pohledu to podle našeho názoru už není reálné. Ty věci, které jsou ať už projednány vládou, anebo už vstoupily do prvního čtení, anebo třeba teď ve čtvrtek do prvního čtení vstoupí jako e-turista, zákon 159, tak tam máme jednoznačně harmonogram, který umožňuje schválit tyto zákony v tomto volebním období.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, další dotaz, Televize Nova.
Lucie Hlubučková, Televize Nova: Dobrý den, já bych se zeptala trochu mimo téma, a to sice na libereckého hejtmana pana Půtu, ten zřejmě definitivně zůstane v postu hejtmana. Rozhodlo se, že ho podrží i tamní koalice SPOLU, liberecká koalice SPOLU. Nicméně právě třeba hnutí STAN ve chvíli, kdy byl Andrej Babiš v podobné situaci, byl odsouzený, hlasitě volalo po jeho odstoupení. Tak je za vás v pořádku, že zůstává v té funkci?
Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj: Já budu prezentovat svoje osobní stanovisko. A už jsem ho zmínil vlastně i do České televize. Z mého pohledu těch deset let, kdy je tento spor vlastně protahován a není dodneška pravomocně ukončen, zároveň už k jednomu osvobozujícími rozsudku došlo, který samozřejmě také byl nepravomocný, tak já jsem dalek toho soudit, co by měl Martin Půta nyní dělat.
Navíc z mé historie, ať už v pozici primátora, zejména v pozici primátora Karlových Varů, nebo v pozici hejtmana, tak jsem, bohužel, zažil už řadu poměrně tragických osudů lidí, kteří byli obviněni obdobným způsobem. A vlastně poté, co si nechali nedobrovolně zničit svoji profesní kariéru, svůj profesní život, mnohdy i rodinný život, tak byli osvobozeni, což už jim tehdy bylo málo platné. Takže já opravdu tyhle ty soudy vynášet nebudu.
Lucie Hlubučková, Televize Nova: A kdybych se v rychlosti ještě vrátila k té paralele s Andrejem Babišem, hnutí STAN tehdy se vyslovovalo za jeho konec ve funkci, tak v čem tu situaci teď vnímáte jinak?
Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj: Já jsem u té situace tehdy nebyl, ani se přiznám, že jsem ji příliš jako nesledoval, tak já nejsem schopen se k tomu vyjádřit. To, na co se ptáte, nemám jak posoudit.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, tak poslední dotaz Český rozhlas.
Jakub Fejk, Český rozhlas: Dobrý den, já bych se chtěl jenom zeptat, vy jste měl mít na programu bez rozpravy tedy tu zprávu o použití státních hmotných rezerv jako humanitární pomoci na Ukrajině a návrh nějakého dalšího postupu. Jestli by se k tomu něco dalo říct, nějaké podrobnosti z té zprávy?
Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj: Byl to podklad, který definoval a sumarizoval to, jak byly státní hmotné rezervy využity k humanitární pomoci v souvislosti s konfliktem na Ukrajině s tím, že v únoru roku 2024, tzn. před rokem, schválila vláda bezplatné poskytnutí humanitární pomoci až do celkové výše sto milionů eur. Ten materiál se také zabýval návrhem na další pokračování té humanitární pomoci Ukrajině ze státních hmotných rezerv i v tomto roce a vlastně definoval i oprávnění postupovat podle usnesení vlády z toho února minulého roku, které vypršelo na konci roku 2024.
Jakub Fejk, Český rozhlas: Čili je to jenom jaksi prodloužení, pokračování.
Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj: Procedurální, ano, materiál.
Jakub Fejk, Český rozhlas: Děkuju.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuju, já tedy tiskovou konferenci končím, přejeme hezké odpoledne, na shledanou.
Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj: Děkuji, díky, pěkné odpoledne.