Tisková konference po jednání vlády, 11. prosince 2024
Jakub Tomek, Odbor komunikace Úřadu vlády: Dobré odpoledne, dámy a pánové, já vás vítám na tiskové konferenci po jednání dnešní vlády. Jako prvního poprosím vicepremiéra a ministra zdravotnictví pana Vlastimila Válka.
Vlastimil Válek, místopředseda vlády a ministr zdravotnictví: Ještě jednou hezký dobrý den, dámy a pánové, my jsme na dnešní vládě probírali samozřejmě celou řadu bodů, spousta z nich se týkala zdravotnictví. Já bych si dovolil zmínit dva z mého pohledu extrémně důležité. Ten první se týká Národního kardiovaskulárního plánu. Je to velmi významný projekt a je to významný projekt z toho důvodu, že kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější onemocnění. Jsou to nejčastější příčiny úmrtí a jsou to plně preventabilní onemocnění. Ve velkém rozsahu je tam možné dělat plnou prevenci tak, aby ten pacient vůbec neonemocněl.
Ty reálné výsledky, které ten kardiovaskulární plán, který jsme dneska schválili, přinese, se týkají centralizované vysoce specializované péče, kardiovaskulární péče, a ty budeme vidět téměř ihned. Navíc příští rok budeme re-akreditovat tato centra již podle nové metodiky tak, jak ji schválil NIKEZ a jak je koneckonců součástí toho plánu.
Součástí plánu je také otevírání dat a hodnocení kvality péče, což jsme již spustili, a výsledky jsou již nyní vidět v otevřených datech NZIP. Pokud jde o srovnání výsledků péče se světem, pak akutní kardiovaskulární péče patří v České republice mezi absolutní špičku ve svých výsledcích, měřeno např. hospitalizační mortalitou, celkovou mortalitou a obecně schopnostmi kompenzovat vážná onemocnění. Tzn. v léčbě jsme opravdu na čele pelotonu a nejenom profesor Neužil, ale i další experti jsou toho jasným příkladem.
Jiná věc je výsledky z hlediska počtu nemocných. A tady je velký problém, že počet nemocných je u nás vysoký. Ono to souvisí se špatným zdravotním stavem populace a se špatnou prevencí. Proto kardiovaskulární plán, a za to já velmi děkuji Kardiologické společnosti, klade velký důraz, opravdu zásadní důraz na prevenci, na preventivní opatření a na preventivní programy. Je potřeba si říct, že všechny ty věci, které se týkají prevence kardiovaskulárních onemocnění, šetří peněženky. Pokud budete konzumovat méně nikotinových výrobků, ušetříte za to, že si je kupujete, máte daleko větší šanci, že neonemocní váš kardiovaskulární systém.
Pokud budete konzumovat méně alkoholu, ušetříte za to, že si ho nekupujete, bude váš kardiovaskulární systém daleko lépe chráněný. Pokud snížíte body mass index a budete se hýbat, opět ušetříte, tak váš kardiovaskulární systém bude lépe chráněný. Pokud budete méně solit a požívat méně sladkých nápojů, méně sladit, zase váš kardiovaskulární systém je více chráněný. A pokud všechny tyto kroky budete dělat, nejenže ušetří vaše peněženka, ale šance, že neonemocníte, nebudete mít kardiovaskulární onemocnění, je dramatická. Protože řada z těch onemocnění je plně preventabilních. A takto to říká ten Národní kardiovaskulární plán.
Druhý bod, kterým jsme se zabývali, byly návykové látky. Jak jsem uvedl a jak jsem řekl na vládě, ta dneska schválila seznam návykových látek, rozšířila o některé návykové látky tak, jak máme doporučení WHO. Ale mezi ty, o které ten seznam rozšiřujeme, nebudou patřit HHC deriváty a další látky, které se dostanou tak, jak je to podle toho nového zákona, který platí od 1. 1., na seznam buď psycho-modulárních látek, které budou moct být v prodeji, protože jejich rizika už jsou prozkoumána. Typickým případem může být kratom. Anebo ta jejich rizika se zatím zkoumají a nejsou jasné výsledky a dostanou se na tzv. seznam, kde se mají sledovat po určité období, bez toho ale že by tady byla trestněprávní odpovědnost pro ty, co je drží.
Je to zcela v souladu se zákonem. Část těch materiálů jsme odeslali k notifikaci nové Komisi, která zatím funguje krátce. Vlastně ty materiály do konce roku všechny odešleme k notifikaci. Moje ambice, a takhle jsem si vyžádal, aby mně vláda dala úkol, abychom tu notifikaci zařídili nejpozději do 1. 7. 2025. Já pevně věřím, že se to podaří dříve. Notifikaci seznamu se domnívám, že budeme mít do konce roku nebo začátkem příštího roku. Budeme na tom spolupracovat velmi intenzivně se všemi odborníky pochopitelně, s Úřadem vlády a s odborníky Úřadu vlády, a je to něco, kde jsme dospěli k naprostému konsenzu a já za to všem děkuji.
Jakub Tomek, Odbor komunikace Úřadu vlády: Děkuji, o další slovo poprosím ministra pro místní rozvoj, pana Petra Kulhánka.
Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj: Pěkné odpoledne i ode mne. Za mne zásadní bod, který dneska byl schválen jednomyslně vládou, byl, pracovní název, Živel 3, jinými slovy program na obnovu obydlí pro fyzické osoby v regionech postižených povodněmi. Tak, jak bylo avizováno dříve, tvorba tohoto programu, je to kombinace dotace, kde je možné uplatnit až 70 % způsobilých nákladů a dále až do 100 % na další zvýhodněný úvěr nízkoúročený a se splatností až 25 let s tím, že ta míra podpory je diferencovaná podle toho, zda ten objekt byl pojištěn, zdali se nachází mimo záplavové území, zdali se na tom podílí kraj, zdali se dělá v nějakém energetickém standardu vyšším, než byl před tím.
Předpokládáme, že na tento program vyčleníme 3,5 miliardy korun a bude to významná pomoc všem, kteří buď měli poškozené obydlí, tam je strop míry dotace 2,5 milionu korun, anebo kteří budou stavět obydlí nové, tam je ten strop vyšší, ve výši 3 milionů korun plus, znova opakuji, je možný nízkoúročený úvěr.
Spolu s tím byly schváleny i další dva programy, které se netýkají přímo povodní, ale protože tam byla tuším dvouletá pauza, jsem rád, že jsme je znovu zprovoznili. A je to program, který se týká bytových domů bez bariér. Tam jsou prostředky, které slouží pro úpravy, ať už jsou to veřejné prostory, společné vchody, a hlavně rekonstrukce výtahů. Je to tříletý program, který nyní poběží po vyhlášení. Druhý program, který je také spojen s výstavbou bytového bydlení, obydlí, je technická infrastruktura, kde podporujeme obce pro zasíťování pozemků, kde potom budou růst, ať jsou to rodinné domy, anebo jsou to bytové domy s počtem bytů, kde ta samozřejmě podpora je nějakým způsobem limitována, ale je to významný motivátor k tomu stavět stavby pro bydlení, které chybí.
Motivovány bonifikací jsou stavby, které se nachází buď na brownfieldech, anebo právě v intravilánu obcí, kde zastavují proluky, tam je ještě bonifikace právě proto, abychom zintenzivnili to, co nám chybí, a to je intenzivnější zástavba uvnitř obcí tam právě, kde byly nějaké průmyslové areály anebo z jakéhokoli důvodu vznikly v minulosti proluky.
Takže tolik ode mě tyto programy. Příští týden na vládu jde celkový program na obnovu a rozvoj regionů. Toto jsou koneckonců jeho podprogramy. V tom velkém programu je ještě zásadní program Živel 1, který bude sloužit na podporu obnovy veřejné infrastruktury v krajích postižených povodněmi. Nicméně rozsah tohoto programu byl náročnější na připomínkování jednotlivých resortů, proto půjde na vládu až 18. prosince. Děkuju.
Jakub Tomek, Odbor komunikace Úřadu vlády: Děkuji, a nyní prostor pro dotazy, jako první vidím Českou televizi.
Karolína Jelínková, Česká televize: Dobrý den, ještě bych se vrátila k HHC. Pane ministře, přece jenom pro upřesnění, co se vlastně změnilo? Protože původně ten návrh počítal s tím prodloužením zákazu. Tak čím to, že nakonec ten postup je tam vlastně jiný, vlastně proč k té změně došlo? Jestli to můžete dovysvětlit. A zároveň, vy jste dnes také měli probírat vlastně plán legislativních prací na příští rok. Zajímalo by mě, co třeba, jestli tam je něco, co ještě z vaší oblasti, nebo co považujete vlastně za klíčové v tom příštím roce jakožto vláda? Protože, pokud víme, tak tam bylo poměrně dost ještě zákonů na předložení. Děkujeme.
Vlastimil Válek, místopředseda vlády a ministr zdravotnictví: Tak, já řeknu, co se změnilo naprosto otevřeně. Změnilo se to, že jsem do děje vstoupil a rozhodl jsem já. Utnul jsem debaty odborníků, které v podstatě byly nekonečné, které vycházely z toho, že se mění stanovisko, anebo pravděpodobně se v březnu změní stanovisko WHO a OSN, že se objeví nějaké nové postoje. Ale nemá smysl dělat jakékoli kroky podle toho, co někdy možná nastane. Ale je potřeba dělat kroky podle toho, jak jsme přijali zákon a co jsme slíbili. A já jsem jasně slíbil, že od 1. 1. bude seznam zakázaných látek tak, jak to po nás chce WHO, a to bude, že od 1. 1. bude seznam látek, které se budou zkoumat, jestli mají nebo nemají negativní dopad na zdraví, ale u těchto látek nebude stíhání po držitele ve smyslu kriminalizace těch držitelů.
Ten seznam bude a ten seznam příští týden donesu na vládu tak, jak jsme se dohodli s paní Kiššovou a s dalšími. A že bude třetí seznam, a to seznam psycho-modulárních látek, kde víme, že ty dopady nejsou závažné pro dospělou populaci a že tedy je možné je regulovaně prodávat podobně, jako se regulovaně prodává alkohol nebo nikotinové výrobky. A ten seznam taky bude, ten seznam bude začátkem ledna.
Samozřejmě se komplikuje situace, řekněme, změnou postupů WHO a OSN a dalších organizací, ale to je věc, která není v této chvíli na pořadu dne, a samozřejmě my musíme mít notifikaci všech těch kroků Evropskou komisí, kdy u těch jednoduchých kroků, jako jsou seznamy, tu notifikaci získáme, předpokládám, v průběhu 10 dnů, částečně už ji máme. U těch vyhlášek je to složitější, protože tam ta Komise má na to více času. A jak říkám, současně probíhají nějaké diskuze na úrovni WHO, resp. OSN, které mohou jaksi do těch našich vyhlášek zasáhnout. Proto chceme mít ten prostor do 1. 7., abychom ty vyhlášky jaksi mohli dobře notifikovat a neriskovali jsme, že nám je Komise nebude notifikovat. To je celé. Tzn. bylo to moje osobní rozhodnutí jako ministra, a ne stanovisko úřadů.
Jo a k tomu dobrému druhému bodu. Co se týká legislativní změny. My jsme legislativní plán vlády projednávali, projednávali jsme body, které by se měly ještě dostat, týkají se např. povodní, týkají se např. odškodňování. Pan ministr o jednom z nich mluvil. Ale, co se týká nových zákonů, které bychom plánovali předložit např. z resortu zdravotnictví, tak nic takového neplánujeme. Legislativa je kompletně připravená, prošla vládou, šla do Poslanecké sněmovny.
Poslední, o které dneska diskutujeme s hejtmany, já shodou okolností ráno jsem o tom debatoval se šéfem Asociace, novým šéfem Asociace, tak je právě, řekněme, zákon týkající se hygien, který máme nachystaný, ale já chci ještě doladit některé nesrovnalosti, které jsme s hejtmany měli, a pokud je doladíme, tak půjde pak velmi rychle do vlády, ale tam musí být totální konsenzus opozice a koalice.
Jakub Tomek, Odbor komunikace Úřadu vlády: Další dotaz, Český rozhlas.
Český rozhlas: Hezký večer, já bych se, prosím pěkně, zeptal na věc teda mimo váš rank. Měli jste na vládě projednávat zvýšení platů profesionálních vojáků o 1 500, tak mě zajímá, jak to dopadlo?
Vlastimil Válek, místopředseda vlády a ministr zdravotnictví: To si nepamatuju.
Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj: Já myslím, že to v agendě tedy nebylo, nevím, kde tu informaci máte, ledaže by to bylo v bodech bez rozpravy, které neměly žádný komentář, ale já o tom tedy pochybuji. Ne.
Vlastimil Válek, místopředseda vlády a ministr zdravotnictví: Stoprocentně v žádných bodech s rozpravou ani v diskuzi takovýto bod nebyl. Tzn. pokud byly v bodech bez rozpravy, pak jsme je schválili jednomyslně, ale v bodech s rozpravou nic takového nebylo a diskuze o tomto se na vládě nevedla.
Český rozhlas: Dobře, děkuju.
Jakub Tomek, Odbor komunikace Úřadu vlády: Další dotaz? Další dotazy nevidím, tiskovou konferenci tedy končím, mějte se hezky a pěkný den.