Tisková konference po jednání premiéra Petra Nečase s bavorským ministerským předsedou Horstem Seehoferem, 23. listopadu 2011
Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Dámy a pánové, přeji vám hezký večer. Dovolte mi, abych vás přivítal v prostorách Kramářovy vily na tiskové konferenci po společném jednání předsedy vlády ČR pana Petra Nečase a ministerského předsedy Svobodného státu Bavorsko a předsedy Spolkové rady pana Horsta Seehofera. O úvodní slovo prosím předsedu české vlády.
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Dobrý večer, dámy a pánové, jsem rád, že po téměř roce mohu opět přivítat v Praze ministerského předsedu Svobodného státu Bavorsko pana Horsta Seehofera. Jsem přesvědčen, že je to další důkaz standardně se vyvíjejících vztahů mezi našimi zeměmi a jsem také velmi rád, že se rozvíjí spolupráce mezi ČR a Bavorskem. Chtěl bych připomenout, že Bavorsko je nejvýznamnější exportní teritorium pro českou ekonomiku, že tam směřuje 30 % českého vývozu do Německa. Bavorsko je také nejvýznamnější zahraniční investor v ČR. Od roku 1993 do roku 2010 dosáhly investice z Bavorska v ČR 4,5 miliardy eur. Vzájemný obchodní obrat v letech 2000-2010 vzrostl o 121 %, ten je velmi výrazný. Během vaší loňské návštěvy, pane ministerský předsedo, jsme si vytyčili některé priority naší spolupráce, jako je rozvoj dopravní infrastruktury, energetika, evropská politika či spolupráce v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu a jsem rád, že ve všech těchto oblastech zaznamenáváme výrazný pokrok. Velmi výrazně jsme se posunuli v oblasti dopravní infrastruktury. Zde bych chtěl připomenout železniční tratě Praha – Norimberk a Praha – Mnichov, ty byly zařazeny do základní transevropské dopravní sítě. Jsem velmi rád, že mohu konstatovat naši shodu na podpoře modernizace tratě mezi Prahou a Mnichovem. Jsem také velice rád, že se zvyšuje vzájemná propojitelnost v oblasti energetické infrastruktury, tedy propojení energetických přenosových soustav, ale také budování plynovodů jako projekt Gazela. My jsme se také v dnešní diskusi věnovali problematice energetiky. Zde je nezbytné říci, že ČR naprosto respektuje rozhodnutí svého souseda, SRN, odstoupit od jaderné energetiky, na druhé straně očekáváme stejný respekt vůči českému rozhodnutí pokračovat v programu jaderné energetiky. Pro vládu ČR je bezpečnost provozu jaderných elektráren prvořadou prioritou a výrazem zodpovědnosti nejen vůči vlastním občanům, ale i našim sousedům a přátelům. Chceme v této věci transparentní a čitelnou politiku a to byl i důvod, proč jsem dnes pana ministerského předsedu informoval, že jsem paní spolkové kancléřce nabídl možnost uspořádat v Německu veřejnou diskusi k projektu dostavby JE Temelín. Skutečně nemáme co skrývat, chceme být vůči svým sousedům maximálně otevření. Chci zdůraznit, že k tomuto gestu nejsme povinováni ani z hlediska evropské legislativy, ani národní legislativy, ale je to výraz naší vůle po dobrém sousedství a dobrém přátelství s našimi německými sousedy. Takže, pane ministerský předsedo, ještě jednou, vítejte v Praze.
Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Děkuji za vyjádření. Nyní prosím o pár slov i vás, pane ministerský předsedo.
Horst Seehofer, předseda vlády Bavorska: Pane předsedo vlády, milý kolego Nečasi, jsem velmi rád, že během jednoho roku se můžeme sejít už takto podruhé. Myslím, že naše vzájemná spolupráce mezi našimi národy, státy se vyvíjí velmi dobře a většinu věcí z toho, co jsme dohodli před 11 měsíci, jsme dostali na velmi dobrou cestu. Dovolte jako jeden příklad jmenovat pouze spolupráci bezpečnostních orgánů, tehdy se týkalo závojového pátrání na hranicích. Měli jsme mnoho stížností ze strany obyvatelstva, ale díky spolupráci orgánů na obou stranách hranice došlo k podstatnému snížení počtu stížností. Vedle spolupráce na vládní úrovni existuje i spolupráce na lokální či regionální úrovni. Máme více než 60 partnerství na úrovni obcí a okresů a více než 80 partnerství mezi školami. Česko-bavorské vztahy jsou tedy dobré, velmi dobré, jsou naplněny životem a oba jsme vyslovili přání, abychom toto dále prohlubovali. Také bych vám chtěl poděkovat za vaši pozici v energetické politice. I my respektujeme rozhodnutí každého státu, každé vlády, aby sama rozhodovala o tom, jakou cestou jde její země a její národ v energetice. Jsme přesvědčeni o tom, že i vy respektujete naši cestu a my respektujeme vaši cestu. Jsme také vděční, že ČR se rozhodla používat a postupovat v tomto procesu transparentně, děkujeme také za nabídku, kterou jste vyslovil paní kancléře, že budete zevrubně informovat i německou stranu, i když vás žádný předpis k tomu nenutí. Myslíme si, že to ukazuje opět vážnost našich vztahů a tuto nabídku rádi využíváme. Spolupráci bychom chtěli dále prohlubovat zejména v oblasti přenosových sítí, stability sítí. Kolega Nečas mne informoval o tom, že ČR chce investovat 2 miliardy eur do dalšího rozvoje české přenosové sítě. Potom je další společné téma v unii, jsme rádi, že EU přijala spojení mezi Norimberkem a Prahou a Mnichovem do základních transevropských sítí, jsme velmi rádi, že se k tomu dostalo a díky tomu i my v Bavorsku můžeme vyvíjet větší tlak vůči naší vládě v Berlíně, aby nám dala více peněz na vybudování těchto spojení. Dnes jsem se naučil, že bych to neměl říkat – spojení na východ, protože Praha, jak mne informoval pan premiér Nečas, je na sever od Mnichova. Jinak jsme projednali všechna aktuální politická témata, hovořili jsme o EU, o stabilitě eura. Máme společný zájem, jde nám o stabilní ekonomiku, jde nám o uchování zaměstnanosti. Potom na závěr našeho jednání mne informoval pan Nečas o jedné zajímavé věci a sice bychom měli více spolupracovat v oblasti záchranných služeb. Je to důležité téma, protože ať jde o nehodu lyžaře na sjezdovce či o nehodu na silnici, je důležité, aby záchranné služby více spolupracovaly. Úplně na závěr jsem pozval pana kolegu Nečase do Svobodného státu Bavorsko a mohu říci, že pozvání přijal.
Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Děkuji za vyjádření, pane ministerský předsedo. Dámy a pánové, nyní je prostor pro několik otázek, první se hlásil Jiří Hošek, Český rozhlas.
Jiří Hošek, Český rozhlas: Hezký večer, otázka k tématu Temelína na oba pány. Na pana Seehofera, jak hodnotí tu nabídku na uspořádání veřejné diskuse, která proběhne na území Bavorska, jestli ta diskuse bude jedna či jestli bude požadavek na vícero takových diskusí? A na pana premiéra Nečase, jestli jde o takovou první etapu širší diplomatické a komunikační strategie vůči evropským zemím ve věci české jaderné energetiky?
Horst Seehofer, předseda vlády Bavorska: Já jsem tu řekl, že jsme vděční za tuto nabídku, kterou pan premiér Nečas učinil vůči kancléřce Merkelové, a tuto nabídku rádi využíváme. Budeme to věcně a racionálně diskutovat. Respektujeme rozhodnutí vlády, kde rozhoduje o své vlastní energetické politice, a jsme přesvědčeni a pan premiér nás také přesvědčil o tom, že česká vláda má vysoký zájem na bezpečnosti provozu jaderných elektráren a přesvědčil mne i o tom, že má vysoký zájem na zajištění bezpečnosti nejen vašich obyvatel, ale také obyvatel sousedního státu. Myslím si, že je to opět důkaz skutečného fungujícího partnerství mezi našimi zeměmi.
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Já bych zareagoval na ten dotaz tím, že my máme zájem na přátelských sousedských vztazích. Pokud považujeme někoho za přítele, tak před ním nemáme žádné tajnosti. My jsme přesvědčeni, že otázka provozu a bezpečnosti jaderných elektráren je prvořadá, nemáme tu co skrývat a jsme připraveni absolvovat tyto veřejné diskuse i s odborníky ze SÚJB. Ta technická stránka, zda to proběhne pouze v Bavorsku anebo zda to bude jedno setkání či více, to bude otázkou dalších jednání, protože to se netýká jen Bavorska, ale i druhé spolkové země, která je naším sousedem, to znamená Saska. Takže ten konkrétní itinerář bude teprve vytvořen. A je skutečností, že my chceme mít maximálně transparentní politiku a transparentní přístup a ano, je to i součást širší komunikační strategie, kterou chceme vůči svým německým a rakouským sousedům uplatnit. Chceme jim i tímto poslat jasný vzkaz, že se z hlediska jaderných elektráren v ČR nemusí a nemají čeho bát.
Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Další otázka, prosím.
Bavorské rádio: Součástí vaší delegace je také delegace sudetských Němců. Dotkli jste se tohoto tématu ve vaší dnešní debatě? Druhá otázka, v zítřejším programu, kde je také položení věnců na určitých místech, jsme si všimli, že není plánovaná účast českých zástupců, proč tomu tak je?
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Já bych si dovolil začít s odpovědí. My máme vzájemný respekt vůči tomu, že na celou řadu otázek minulosti můžeme a máme rozdílný pohled. Já mohu říci za českou stranu, že my z politického hlediska považujeme tuto věc za uzavřenou Česko-německou deklarací. Na druhé straně spolu máme mluvit a diskutovat a máme objasňovat rozdílné pohledy na některé věci z minulosti, ale to je primárně úkol pro odborníky, historiky, zástupce občanské společnosti a i třeba pamětníky. Nikoliv pro politiky.
Horst Seehofer, předseda vlády Bavorska: Já jsem řekl minulý rok v prosinci, že jsme si tehdy vyměnili své rozdílné názory na tuto minulost. Také jsme to konstatovali. Já bych také řekl, že jsme se shodli na tom, že to jsou historické události, o kterých by měli hovořit odborníci. Měli bychom se orientovat na budoucnost a prohlubování naší spolupráce. Zítřejší program se už v podobném duchu konal na jiném místě v jiném obsazení a mně velmi záleželo na tom, abychom měli vyrovnaný program, abychom uctili a uznali a vzpomínali na oběti na obou stranách. Abychom si vzpomněli na všechny hrůzy a zločiny a vraždy, ke kterým došlo v národně-socialistické době a také abychom vzpomněli všech obětí na obou stranách.
Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Další otázka, prosím, ČTK. Pan Dospiva.
Jakub Dospiva, ČTK: Já jsem se chtěl zeptat, kdy se vlaky rozjedou po nově opravených tratích do Norimberku a Mnichova? A druhá otázka, hovořili jste o projektu Galileo?
Petr Nečas, předseda vlády ČR: My bychom byli nejraději, kdyby se moje návštěva v Bavorsku uskutečnila tím způsobem, že bych přijel do Mnichova vlakem z Prahy, to by bylo nejlepší. Zatím jsem rád, že se dá do Mnichova dojet po dálnici, což jsem také absolvoval, respektive cestu z Mnichova do Prahy. Co se týče projektu Galileo, tak tady je velký zájem na česko-bavorské spolupráci, protože v Bavorsku je i velice silné centrum komunikačních a kosmických technologií v rámci Německa a my poté co centrum této agentury GSA bude umístěno v Praze, předpokládáme i úzkou spolupráci s příslušnými výzkumnými centry v Bavorsku.
Horst Seehofer, předseda vlády Bavorska: Skutečně jsme slyšeli, že máme velký zájem, abychom měli dobrou spolupráci v otázce Galilea. My jsme svého času podpořili Prahu jako sídlo agentury a my si od spolupráce německého centra s pražským hodně slibujeme. Co se týče železnice a toho spojení, skutečně, i když máte obrovský projekt, vždy potřebujete nějaký první krok. Ne poprvé v mé politické dráze došlo k tomu, že máte před sebou gigantický úkol, o kterém si myslíte, že v životě se nedožijete jeho uskutečnění. Nicméně někdy je skutečně obdivuhodné, co vše se může udát, pokud se skutečně chce a máte podporu všech vlád, pokud máte realistickou podporu ze všech stran. Pro bavorskou stranu a domnívám se, že i pro českou, se jedná o existenciální věc, měli bychom mít dostupné železniční spojení mezi evropskými centry. Osobně mohu slíbit, že uděláme všechno, jak z naší podpory plánování, tak finanční. A když si vzpomínám, když jsem vstoupil do německého Spolkového sněmu jako nový poslanec, bylo to deset let před sjednocením Německa a v životě bych si nemyslel, že bych se toho sám dožil. Věřím, že to zvládneme i v tom železničním spojení.
Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Prostor pro poslední otázku, prosím.
Bavorská televize: Pane premiére, byl jste pozván na návštěvu do Bavorska, otázka zní, kdy s takovou návštěvou můžeme počítat a co od ní očekáváte? Co si od ní slibujete?
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Předpokládám, že dohodneme termín někdy v průběhu příštího roku. Teď specifikovat, ve kterém čtvrtletí to bude, bude otázkou dalších jednání. Já především očekávám od této návštěvy další potvrzení rozvíjení dobrých česko-bavorských vztahů, ale také to, že česko-bavorské vztahy jsou standardní. Dnes, když český předseda vlády zavítá do Drážďan anebo saský předseda do Prahy, tak to budí minimální pozornost médií. Je to důkaz standardnosti česko-saských vztahů a teď, aniž bych chtěl říkat, že tu nemá být tolik novinářů, tak si myslím, že podobné standardní vztahy by měly být naším cílem. Potvrzení každodenní spolupráce, potvrzení dobrých výsledků a potvrzení dobrých pozitivních kroků. Moje dlouholetá zkušenost ze zahraniční politiky je taková, že nejlepším důkazem dobrých vzájemných vztahů je to, když ty vztahy jsou v podstatě nudné.
Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Vážení páni premiéři, díky za vaše vyjádření. Vám, dámy a pánové, díky za pozornost.
Horst Seehofer, předseda vlády Bavorska: Dovolte, abych řekl, co od toho očekávám já, sice totéž. A čím přirozenější a normálnější budou naše vztahy, o to hlubší budou. A domnívám se, pokud máme dobré vztahy, potom můžeme více hovořit o věcech, kde máme různé názory.