EN

Vláda České republiky

Tisková konference po jednání Petra Nečase s bavorským premiérem Horstem Seehoferem, 20. prosince 2010

Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Dámy a pánové, hezké odpoledne, vítám vás na tiskové konferenci u příležitosti návštěvy ministerského předsedy Svobodného státu Bavorsko pana Horsta Seehofera, kterého tu vítám. Vítám tu také předsedu české vlády pana Petra Nečase a toho poprosím o úvodní slovo.

Petr Nečas, předseda vlády ČR: Dobrý den, dámy a pánové, já jsme velice rád, že jsem dnes mohl přivítat v ČR a v Praze předsedu vlády Svobodného státu Bavorsko, pana Horsta Seehofera. Jsem přesvědčený, že jeho dnešní návštěva Prahy je vyústěním logické cesty dobrého vývoje vztahů mezi ČR a Bavorskem, která velmi dobře běží například na úrovni spolupráce měst, obcí a různých občanských sdružení a běží velmi dobře především v hospodářské oblasti. Já bych chtěl velmi připomenout, že Bavorsko představuje 30 % českého exportu do SRN, je z tohoto pohledu nejdůležitějším exportním partnerem pro českou ekonomiku. Chtěl bych připomenout, že jen od roku 1993 do ČR přišly investice z Bavorska ve výši téměř 4,5 miliardy EUR. Bavorské firmy jsou velmi významným investorem v ČR. My máme obrovský zájem na pokračování této ekonomické spolupráce, nejenom v té dosavadní úrovni, ale i v prohloubení této spolupráce na úroveň malých a středních firem, kde jsme přesvědčeni, že vzájemná přeshraniční spolupráce může být velkým pozitivem. Máme velký zájem na rozvoji dopravní a energetické infrastruktury. Tady bych zmínil některé projekty, jako je modernizace železniční trati Plzeň- Řezno-Norimberk nebo elektrifikace trati mezi Norimberkem a Marktredwitzem. Jsme přesvědčeni také, že velice dobrým, pozitivním krokem je prohlubování spolupráce i v oblasti energetiky. Zde bych zmínil plynovod Gassele, který navazuje na plynovod Opal, a také zvýšení kapacity a vstup české strany do ropovodu Tall, který vede z Terstu přes Bavorsko. My jsme přesvědčeni, že tato spolupráce je velmi pozitivní pro obě dvě strany a chceme také prohlubovat spolupráci v oblasti školství, kultury a také vztahů mezi samosprávami a jednotlivými spolky. Musím také zmínit, že jsme se nemohli vyhnout i tomu, že existují některé rozdílné pohledy na naši minulost, nicméně, panuje tu jednoznačná vůle orientovat naši spolupráci především do budoucnosti a pokračovat v těch projektech, o kterých jsme mluvili. Takže, pane předsedo vlády, vítejte ještě jednou v ČR a v Praze.

Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Nyní prosím o úvodní slovo pana ministerského předsedu Seehofera.

Horst Seehofer, předseda vlády Svobodného státu Bavorsko: Dámy a pánové, my jsme dlouho čekali na toto setkání. Bylo velmi dobře připraveno. První oficiální návštěva bavorského premiéra v Praze je určitě zvláštní a výjimečnou událostí. Tato návštěva je správná, je také nutná. Už jsem poděkoval svému kolegovi za velmi profesionální přípravu, trvalo to mnoho měsíců, a také jsem mu poděkoval za přátelské a velmi důvěryhodné jednání, které jsme dnes měli. Víte, že existovaly důvody, proč se tato návštěva už dlouho neuskutečnila. O tom jsme také mluvili dnes, ale jsme zajedno v tom, že bychom se chtěli společně obrátit dopředu. Ještě jednou zdůrazňuji, co řekl pan předseda vlády. Víme, že existují otázky, ve kterých máme i nadále rozdílné názory, nyní bychom chtěli zahájit novou kapitolu našich vztahů a učinili jsme k tomu dnes první krok. Panu předsedovi vlády jsem vyjádřil svou velkou úctu a svůj respekt před velkými výkony českého národa v posledních 20 letech. ČR je nyní ctěným partnerem v Evropě a před chvílí jsme slyšeli, a mohu to sám zdůraznit, je velmi důležitým obchodním partnerem Bavorska. Hovořili jsme dnes o společných zájmech, o projektech, hovořili jsme i o formě spolupráce. Už nyní existuje mnoho věcí, nač můžeme navazovat. Myslím například na různá setkání v oblasti obcí, kultury, můžeme myslet na četná setkání a dobré vztahy v oblasti ekonomiky. Mohu také odkázat na naše komuniké, je to rozsáhlá agenda, která zahrnuje mnoho projektů a bodů, ve kterých chceme prohlubovat i zintenzivnit naši spolupráci. Budeme na tom pracovat. Potom jsme také hovořili o otázkách, které se velmi dotýkají lidí v Bavorsku i v ČR, například jsme se zmínili o policejních kontrolách v rámci závojového pátrání anebo o plánech na rozšíření Temelína. Panu předsedovi vlády jsem nabídl, že otázky, které se týkají policejních kontrol, o kterých se diskutuje v obyvatelstvu, na těchto otázkách bychom chtěli spolupracovat tak, aby vznikla důvěra. Chtěl bych říci svému ministru vnitra, aby se co nejdříve sešel se svým českým partnerem. Potom jsem dal podnět, že možná bychom mohli učinit kontroly trochu transparentnější, kdybychom měli společné hlídky, které by prováděly ty kontroly. Samozřejmě, tito lidé se musí domluvit jazykově. Máme velký zájem o to, aby nikdo nezískal takový dojem, že bychom chtěli dělat něco jednostranně. Potom jsem byl velmi rád nad otevřeností, která nám byla přislíbena v otázce Temelína, zde jsme slyšeli velkou vůli pana předsedy vlády, že budeme mít k dispozici všechny informace, které budou k dispozici také zde v ČR. A tuto nabídku rádi využijeme. Dámy a pánové, dnešní jednání a setkání bylo dobrým začátkem, ale nemělo by to zůstat u začátku, z toho důvodu jsem pana předsedu vlády pozval na návštěvu do Bavorska a nyní už se těším na naše další setkání. Pokud to dovoluje kalendář, tak beztak se zúčastní bezpečnostní konference v Mnichově, ale nicméně bychom chtěli zahájit pravidelná setkání mezi Mnichovem a Prahou.

Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Děkuji panu ministerskému předsedovi, nyní je prostor pro vaše otázky. Prosím, můžete se hlásit. Jako první Česká televize.

ČT: Otázka na oba pány premiéry, na pana Seehofera, proč jste považoval za potřebné s sebou přivézt mluvčího sudetských Němců pana Posselta? A na pana premiéra Nečase, proč ho vláda u jednání nechtěla?

Petr Nečas, předseda vlády ČR: Já musím říci, že my v žádném případě neurčujeme, kdo bude v jaké delegaci, zrovna tak předpokládám, že my, když někam přijedeme s delegací, tak že by někdo určoval, kdo v té delegaci má být nebo nemá být. To jednání se týkalo přesně specifických segmentů česko-bavorské spolupráce, o kterých jsem tu mluvil. To znamená ekonomika, dopravní infrastruktura, energetika, spolupráce v oblasti školství, kultury a podobně. Z tohoto důvodu byla sestavena i delegace.

Horst Seehofer, předseda vlády Svobodného státu Bavorsko: Víte, že bavorský předseda vlády je tradičním patronem sudetských Němců, celé této skupiny, a z tohoto důvodu jsem i já patronem sudetských Němců. Znamená to, že sledujeme různé námitky a snahy v oblasti kultury, dějin a podobně. Myslím si, že jak na straně české vlády, tak bavorské vlády, jsme společně se sudetskými Němci u nás v Bavorsku celou cestu připravovali, jednali jsme o tom a myslím si, že úprava byla dobrá a správná. Jinak, při tomto jednání tam nebyl nikdo jiný z celé delegace, mám tu ještě další členy delegace, budeme mít ještě ekonomické setkání, máme tu ještě šéfa bavorské ekonomiky, pro setkání s arcibiskupem máme také jednoho zástupce našeho kardinála z Mnichova. Z toho důvodu jsme měli zcela jasnou úpravu, jak to udělat, a tak je to na mezinárodním poli běžné.

Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Prosím, další otázka.

Internetové zpravodajství: Dobrý den, jedna otázka na pana premiéra, jste také toho názoru, že nejlepší omluvou našim bývalým německým spoluobčanům je zveřejnění pravdy, která je zde neustále, i když stále méně, zamlčována? Děkuji vám.

Petr Nečas, předseda vlády ČR: Já jsem přesvědčen, že platí základní teze, že přestože máme rozdílné názory na některé záležitosti z minulosti, tak je důležité orientovat naše vztahy do budoucnosti. Je tu také plně otevřená působnost historikům, různým projektům, které se v této věci dějí. Protože jsme, jak na české, tak bavorské straně, v otevřené liberální společnosti, tak je tu i svoboda vyjadřování slova a v tomto směru si myslím, že tento vývoj běží pozitivně.

Horst Seehofer, předseda vlády Svobodného státu Bavorsko: Jestli dovolíte, mohl bych dodat. My jsme hovořili skutečně upřímně a hovořili jsme o tématech, kterými jsme se zabývali v minulosti, a s tímto konstatováním jsme jednali a dospěli jsme oba ke stejnému výsledku. O tom jsme také řekli, že k důvěře patří také čestnost a upřímnost.

Internetové zpravodajství: Já bych se na závěr vrátil k jednomu z těch konkrétních bodů toho jednání, k otázce těch policejních kontrol, která je vnímána poměrně citlivě. Názor pana premiéra Nečase, jestli si dovede nějakou takovou ideu společných hlídek nebo podobného režimu představit? A jak konkrétně? Budete to také doporučovat našemu ministru vnitra? A případně na pana premiéra Seehofera, jestli by to mohl trošku konkretizovat, tu ideu. Děkuji.

Petr Nečas, předseda vlády ČR: My jsme se o té otázce bavili, vyjádřili jsme vzájemné pochopení pro postoje obou stran. Je to citlivá otázka pro českou veřejnost z hlediska toho, že tu máme účast v Schengenském systému a že čeští občané jsou díky historii citliví vůči policejním kontrolám na hranicích. Chápeme i motivy bavorské strany a jsem přesvědčený, že ten návrh, který tu je, tedy vytvoření společných hlídek, je velmi pozitivní. Ten názor je ve svých počátcích a jeho rozpracování do konkrétní podoby je otázkou dalších kontaktů a spolupráce. Myslím si, že je to nápad, který je velmi pozitivní, a přispěje pozitivně i k řešení tohoto citlivého problému.

Horst Seehofer, předseda vlády Svobodného státu Bavorsko: Já jsem panu předsedovi vlády také ještě jednou líčil konkrétní čísla, ale nechtěl bych se tu ukrývat za nějakou statistiku. Můj ministr vnitra říká, že se jedná o jedno procento kontrol, říká, že se kontroluje podstatně mnohonásobně více německých občanů než Čechů. Vím, že se tu o tom velmi diskutuje mezi občany, tak i přes tato čísla se budu snažit učinit vše, abychom dosáhli vyšší transparentnosti a důvěry. K tomu může sloužit jednak osobní setkání obou ministrů vnitra, že by osobně společně intenzivně jednali a trošku hodnotili, co bychom mohli učinit, aby vznikla vyšší důvěra na obou stranách. Jedna taková možnost by byla, je důležité to připravit dobře, protože musíme mít jazykové znalosti, tady bychom mohli uvažovat o společných hlídkách a společném obsazení takové hlídky bavorským policistou a českým policistou. Nicméně, na tom musí pracovat odborníci. Chtěl jsem jen říci, že se nespoléháme jen na statistická čísla a nechceme vás uchlácholit tím, jen se uklidněte, je to jedno procento. Já vím, že máme ještě problém, že máme policii bavorskou, policii spolkovou, tedy federální, a potom ještě celníky. Je možné, že když máte tyto tři orgány, samozřejmě občan to nerozlišuje, a může si proto myslet, že se jedná o takové znevýhodnění. Určitě nechci žonglovat čísly, určitě musíme vybudovat nějaká opatření pro zvýšení důvěry a o tom jsme dneska jednali. Nicméně, jak to bude probíhat konkrétně, v jakém čase a za jakých podmínek, o tom ať mluví odborníci.

Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Dámy a pánové, děkujeme za váš čas. Hezký den a na shledanou.