Tisková konference po druhé mezivládní konzultaci mezi Českou republikou a Ukrajinou, 16. července 2024.
Petr Fiala, předseda vlády ČR: Vážený pane předsedo vlády, milý Denysi, dámy a pánové, já mám velkou radost z toho, že se mohly uskutečnit tyto mezivládní konzultace právě tady v Praze a že ukázaly jednu věc zcela jednoznačně. A to, že naše spolupráce, spolupráce mezi oběma našimi zeměmi, je velmi široká, není zúžena na několik oblastí, probíhá prakticky ve všech sférách společenského života a že to není spolupráce, která by byla jednostranná, která nespočívá jenom v pomoci, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině, ale že to je spolupráce, která je zaměřena na budoucnost, která přináší řadu konkrétních projektů a která je pro obě strany výhodná. Dokládá to i jedno číslo, náš export na Ukrajinu je o čtvrtinu vyšší než v předválečných letech, a to i když do toho nepočítáme věci, které se týkají obranného průmyslu, a to přináší samozřejmě řadu příležitostí pro lidi a firmy v obou našich zemích.
Samozřejmě pro nás je důležité, a ujistili jsme o tom naše ukrajinské přátele, pokračovat v podpoře Ukrajiny, která bojuje za svoji suverenitu, za nezávislost, za územní celistvost, ale my si dobře uvědomujeme, že také bojuje za bezpečnost Evropy a za demokratické uspořádání světa, a to jsou všechno věci, které je potřeba podporovat a je potřeba dělat všechno pro to, aby v tomto boji Ukrajina zvítězila.
Témata mezivládních konzultací, jak už jsem říkal, ukazují, že spolupráce probíhá prakticky ve všech oblastech života. My jsme se soustředili na rozšíření hospodářské spolupráce, hodně jsme mluvili o obnově Ukrajiny, o poválečné rekonstrukci Ukrajiny a příležitosti pro firmy, kterou to nabízí. Bavili jsme se o konkrétních projektech, ať už v obranném průmyslu, v energetice, v dalších oblastech.
Byli jste tady svědky podpisu některých konkrétních dohod a některých memorand. V oblasti třeba obranné spolupráce jsme tady měli možnost vidět podpis o přesunu výroby na Ukrajinu, pokud jde o malorážkové munice Sellier & Bellot nebo pušky BREN 2 české zbrojovky. K té obranné spolupráci patří ale třeba také dlouhodobý výcvik ukrajinských vojáků, který poskytuje Česká republika. V letošním roce to bude 1 700 lidí. Celkově už to číslo dosahuje, myslím, kolem 6 000. I to je jasná forma spolupráce.
Opět jsme i při našich mezivládních konzultacích zmínili českou muniční iniciativu a její výsledky. První dodávky už jsou na místě. Do té muniční iniciativy se aktivně finančně zapojilo 15 zemí a další naši iniciativu podporují. Díky tomu budeme pravidelně dodávat desítky tisíc kusů velkorážní munice a děláme všechno proto, aby tato aktivita mohla pokračovat i příští rok.
Česko uzavře s Ukrajinou také dohodu o bezpečnostní spolupráci stejně jako to dělají další spojenecké země. Tato dohoda je připravena a my jsme připraveni na podpis. Já budu mít tu čest, že ji podepíši za Českou republiku s panem prezidentem Zelenským už ve čtvrtek v Londýně při příležitosti jednání Evropského politického společenství.
Spolupráce, jak už jsem říkal, se zdaleka nesoustřeďuje jenom na tu důležitou oblast obrany a spolupráci v oblasti bezpečnosti. Pomáháme také s obnovou kritické infrastruktury včetně energetiky a dopravy. Já už jsem tady zmínil jedno číslo, že objem exportu na Ukrajinu z České republiky je o 25 % vyšší, než byl třeba v letech 2020 a 2021. Můžeme sledovat i silný meziroční nárůst o desítky procent, a i to ukazuje, že naše spolupráce funguje a že je výhodná.
My se snažíme také vytvářet prostor pro české firmy, aby měly šanci uspět na Ukrajině, a jsem rád, že ukrajinská vláda dělá totéž a ve výsledku z toho mají prospěch obě naše strany. My jsme v červenci minulého roku, vlastně právě před rokem, schválili fond Ukrajina, tedy fond, který kryje pojištění krátkodobých obchodních případů na Ukrajinu. Společnost EGAP pojistila dvacet obchodních případů za asi 400 milionů korun a 100 milionů korun už je uhrazeno. Zatím nedošlo k žádné pojistné události. Tato forma podpory se týká především takových oblastí jako je zemědělství nebo potravinářství, a to, co je určitě potěšitelné a co je jasným důkazem toho, že to funguje, je že se do obnovy zapojuje stále víc firem.
Vidíme zde i potenciál pro další spolupráci. Jedna z těch oblastí je určitě modernizace a výstavba nových jaderných bloků. České firmy tady mohou nabídnout své know-how, ať už jde o podporu provozu, údržbu, dodávky komponent pro jaderné elektrárny. Můžeme také spolupracovat na výzkumu a vývoji v oblasti jádra. Česká republika je také připravena se zapojit do evropské iniciativy Nástroj pro Ukrajinu, pro obnovu, rekonstrukci, modernizaci země. My jsme se tady na našem jednání bavili o těch konkrétních možných projektech a s potěšením konstatuji, že české firmy mají o zapojení se do tohoto projektu velký zájem. Chceme se zaměřit, a to také vplynulo z těch dnešních jednání, na takové důležité oblasti jako je železniční infrastruktura, energetika, těžební průmysl, stavebnictví nebo zdravotnictví.
Mluvili jsme také ale i o širších otázkách, které se týkají dobré perspektivy Ukrajiny v budoucnosti. K těm patří samozřejmě výsledky summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu a to, že na summitu bylo jasně potvrzeno budoucí členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. Já myslím, že to je velmi důležité, že to je nejenom pozitivní signál a motivace pro Ukrajinu, ale je to důležité pro nás všechny, protože to bude poskytovat určité bezpečnostní záruky pro celou Evropu. Pro nás z toho vyplývá i určitý střednědobý úkol, a to je pomoci Ukrajině s přípravou na její budoucí členství.
Když mluvím o členství, tak velký potenciál pro naši spolupráci nabízí i přístupová proces Ukrajiny k Evropské unii, což pokládáme také za důležité. Je to určitě jedna z priorit strategické agendy Evropské unie na dalších 5 let a Česká republika se svými zkušenostmi, se svým know-how tady může poskytnout Ukrajině podporu v přístupovém procesu, a to také děláme a budeme to dělat i v těch následujících měsících.
Možná to všechno, co jsem tady říkal, by naznačovalo šíře těch mezivládních konzultací, charakter, to, o jakých oblastech jsme se bavili, že ta situace je normální a že se jednalo o mezivládní konzultace mezi dvěma zeměmi, které jsou si blízké. Ale my si dobře uvědomujeme, a o tom jsem ubezpečil naše ukrajinské přátele, a musíme si to uvědomovat všichni, že ta situace normální není. Že kolegové z ukrajinské vlády v čele s panem premiérem Šmyhalem se za chvíli vrátí do své země, která je uprostřed válečného konfliktu, která čelí brutální agresi, kde umírají lidé nejenom na bojišti, i to je strašné, ale kde také umírají lidé ve zdravotnických zařízeních, ve školách, v obchodech. Lidé, kteří jsou oběti, nevinní lidé, kteří jsou oběti brutální ruské agrese.
Toto všechno musíme mít na paměti. Já jsem naše ukrajinské přítele ujistil, že my to na paměti máme a že jsme si toho vědomi. Popřál jsem jim hodně sil, energie, vytrvalosti a ujistil jsem je o tom, že podpora České republiky bude i nadále trvat a že s námi mohou počítat.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a nyní poprosím o slovo předsedu vlády Ukrajiny pana Denyse Šmyhala.
Denys Šmyhal, předseda vlády Ukrajiny: Vážený pane premiére, vážený Petře, vážené dámy, vážení pánové, právě skončilo druhé kolo mezivládních ukrajinsko-českých konzultací. Je to unikátní formát, který jsme zahájili s panem premiérem ještě v Kyjevě společně s našimi ministry v říjnu v roce 2022. Česká republika byla první zemí, s níž jsme zahájili přímé mezivládní jednání, přímý dialog na úrovni ministrů u jednoho stolu.
Především bych chtěl poděkovat mému kolegovi a příteli, panu premiérovi Petrovi Fialovi. Děkuji za jeho pozvání do Prahy a za organizaci tohoto velmi důležitého mezivládního jednání. Je spousta věcí, za které jsme velmi vděční české vládě a jsme velmi vděční i českému lidu. Je to podpora mírového plánu pana prezidenta Zelenského, je to podpora naší snahy stát se členem Evropské unie a NATO, je to také vojenská pomoc a podpora, která nám umožňuje bránit vlastní zemi od ruských barbarů.
Jsme vděční České republice za důslednou implementaci národního programu obnovy Ukrajiny do roku 2025, v rámci něhož byla realizována řada českých projektů infrastrukturní obnovy na Ukrajině. Jsme také vděčni České republice za záštitu nad Dněpropetrovskou oblastí a za pomoc místním komunitám a také za útočiště více než 600 tisícům občanů Ukrajiny. Ukrajina a Česká republika budují pevný a strategický svazek a spojení a jsem si jistý, že naše spolupráce učiní Evropu bezpečnější a přinese výhodu oběma našim zemím.
Dnes na společném zasedání jsme zdůraznili klíčové odvětví, jako je obrana a vojenská spolupráce. A také spolupráce naší vlády, co se týče obnovy a rekonstrukce naší země a taky ekonomická spolupráce v oblasti humanitární oblasti, v oblasti zdravotní péče a řada dalších směrů a odvětví, o nichž už mluvil pan premiér České republiky.
Výsledky dnešních jednání jsou znázorněny ve společných dohodách a memorandech, která jsme právě podepsali. Tento dokument je politickou deklarací našich záměrů uskutečňovat vzájemnou spolupráci v rámci společných zájmů obou zemí. Obranný průmysl a výroba zbraní je jedním z hlavních sektorů odvětví naší spolupráce. S panem premiérem jsme se bavili o dodávkách pro ukrajinskou obranu, nové druhy zbraní a rehabilitaci ukrajinských vojáků.
Také jsme se bavili o nových společných projektech v rámci vojenského obranného komplexu. Podepsali jsme velmi důležité dohody, v oblasti obranného průmyslu na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice mezi společnostmi českou a ukrajinskou. A také to ukazuje na zájem naší spolupráce a našeho obranného průmyslu a náš velký potenciál. Také je to výroba pušek, společnost Colt CZ Group, je to dohoda mezi českou zbrojovkou a odpovídající ukrajinskou společností, nebudu jmenovat raději. Ukrajina má potenciál stát se arzenálem svobodné země a jsme vděční České republice za podporu našich snah.
Také jsme se bavili o realizaci české muniční iniciativy. Tato iniciativa již probíhá. Prvních padesát tisíc kusů munice již jsou na Ukrajině. Část této munice právě teď se využívá na bojišti a likviduje ruské okupanty. Máme velké perspektivy a doufáme ve společné projekty v oblasti výroby munice na území České republiky a v bezpečných místech na Ukrajině a také společná oprava vrtulníků na území České republiky.
Podepsali jsme taky pět dohod a memorand. První dohoda o spolupráci mezi potíráním kriminality a zajištění bezpečnosti a pořádku, je to memorandum o porozumění a záměrech v oblasti energetiky, která se velmi rychle integruje do energetického sektoru Evropské unie a Česká republika bude podporovat také naši následující integraci.
Rádi bychom realizovali projekt zajištění ropy přes ropovod Družba. Máme také velké plány a vyhlídky v oblasti energetiky a jaderné energetiky. Také bychom rádi, aby čeští výrobci ukládali plyn na území Ukrajiny, a když se budeme bavit o naší energetice, kde bylo zničeno víc než 9 gigawatt fakticky našich kapacit, decentralizace a modernizace energetického systému je jednou z priorit naší vlády. Samotný fakt, že Česká republika bude podporovat a pomáhat v této oblasti, je velmi důležitým krokem v pomoci Ukrajině.
Rádi bychom také podpořili české společnosti k rekonstrukci nové generace plynu, biopaliv a závodů a akumulátorních systémů uchovávání. Zatřetí memorandum mezi státním kosmickým a kosmickou agenturou a dopravou České republiky bude také realizovat novou úroveň v oblasti kosmického průmyslu. Čtvrté memorandum o partnerství a spolupráci mezi Fondem pro zastupování ve věcech majetkových a Fondem státního majetku Ukrajiny a také memorandem mezi Ministerstvem zdravotnictví Ukrajiny a České republiky, mezi jehož priority patří realizace projektu na výrobu rehabilitačních center, vybavení ukrajinských lékáren novým zařízením.
Dnes je to velmi aktuální, minulý týden teroristický stát podpořil svou vlastně teroristickou podstatu tím, že zaútočil na dětskou nemocnici Ochmatdyt, kde se léčily těžce nemocné děti. Jsme vděční České republice za odsouzení tohoto válečného zločinu, ale i za finanční podporu Ochmatdytu a za připravenost pomáhat v léčbě našich dětí.
Na závěr bych chtěl taky říct, že za posledních několik let ukrajinsko-české vztahy jsou na velmi kvalitní úrovni. Máme spoustu ambiciózních plánů a projektů před sebou a moc rád bych ještě jednou poděkoval mému příteli premiérovi České republiky Petru Fialovi za jeho vůdčí roli, za solidaritu, za podporu, díky vám Ukrajina zvítězí, obnoví se. Děkuji českému lidu, sláva českému lidu, děkuji mockrát.
A ještě jedna velká mise dnes, toto je čestná pochvala pro premiéra České republiky a tímto bych chtěl poděkovat za jeho osobní vklad, za zajištění míru, zachování míru na evropském kontinentu a také v tomto velmi složitém, ale historickém období.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Já moc děkuji a nyní máme prostor pro dva dotazy, první poprosím Českou televizi.
Jan Řápek, Česká televize: Dobrý den, já se chci zeptat k té obranné spolupráci. Vy jste oba, pánové premiéři, zmínili tu nemocnici, resp. ten útok na nemocnici v Kyjevě. Jak by mohla ta obranná spolupráce i z té české strany zabránit dalším podobným útokům? A co se týče pak ekonomické spolupráce obou zemí, je teď něco, co Ukrajina např. potřebuje a mohlo by jí pomoct, kdyby Česko kupovalo nějaké speciální zboží? Děkuji.
Petr Fiala, předseda vlády ČR: Já jsem přesvědčen, že právě takovéto útoky ukazují, jak je naše pomoc potřebná a jak je potřebná pomoc všech demokratických zemí Ukrajině. Protože tyto útoky ukazují brutalitu ruské agrese. To, že tam nejde jenom o nějaký souboj na bitevním poli, ale že se Rusko snaží zasáhnout kritickou infrastrukturu Ukrajiny, oslabit nebo útočí na psychiku lidí, snaží se prostě využít své vojenské převahy k tomu, aby zabíjela nevinné lidi.
To je něco, s čím se, myslím, nedá smířit a jenom to ukazuje tu zrůdnost Putinova režimu. A také to, myslím, demaskuje všechny ty argumenty, v uvozovkách argumenty, které jsou ze strany Ruska pro tuto vojenskou agresi používány. Je to agrese ničím neospravedlnitelná a je to agrese, která není jenom proti Ukrajině, ale je proti civilizovanému světu, je proti Evropě, a proto vyžaduje naši vytrvalou, proto Ukrajina potřebuje naši vytrvalou podporu.
Samozřejmě, že Ukrajina a Ukrajinci vedou svůj statečný boj sami, ale k tomu, aby mohli čelit ruské převaze, a ta je v oblasti vojenské techniky někdy i několikanásobná, tak potřebují dodávky našich zbraní, potřebují naši podporu a potřebují ji v neztenčené míře. Každý musíme dělat, co můžeme. Česká republika kromě pomoci, kterou sama poskytla, tak využila svoje know-how a zorganizovala českou muniční iniciativu, ale tím to nekončí.
My se podílíme i na dalších aktivitách, které se objevují a které třeba mají zajistit to, aby Ukrajina byla lépe schopná bránit svůj vzdušný prostor a bránit se těmto typům útoků, a to si myslím, že je zase úkol, na kterém se musíme všichni, kteří k tomu máme možnost jakýmkoli způsobem přispět, tak se na něm musíme podílet, protože jedině toto může nakonec zastavit ruského agresora. Rusko může být přivedeno k jednacímu stolu jedině tehdy, když uvidí, že vojensky nemá šanci uspět. A toto musíme mít všichni na paměti a v tomto smyslu musíme Ukrajině pomáhat.
Denys Šmyhal, předseda vlády Ukrajiny: Výsledky summitu NATO ve Washingtonu jsou velmi úspěšné, co se týče ukrajinské vlády, z pohledu ukrajinské vlády, obzvlášť příslibu poskytnout čtyři systémy Patriot ale taky systém SAMP/T a desítky taktických systémů protivzdušné obrany. Je to právě to, co umožní zabezpečit ukrajinská města, ochránit ukrajinské děti, kritickou infrastrukturu, velmi na to čekáme a také máme příslib a očekáváme dodávky většího množství raket, protože Rusko velmi aktivně používá, využívá právě samonaváděcí pumy, které překonají vzdálenost 70-80 km, a města, která jsou na frontě, Charkov například, je pod každodenním terorem a palbou.
Protivzdušná obrana je priorita číslo jedna. Letadla F-16 jsou také element této obrany a také jsme dostali na summitu potvrzení, že Ukrajina v nejbližší době získá F-16 letadla, která nám pomůžou vytlačit Rusko ve vzduchu. A také nám umožní, poskytne víc šancí zachovat životy našich lidí. Co se týče konkrétních ujednání a konkrétní pomoci, kterou Česká republika může poskytovat Ukrajině, jsme dnes s panem premiérem, jsme jak v rámci téte á téte jednání i jednání se všemi ostatními ministry projednali.
Prosili jsme o velmi konkrétní pomoc a Česká republika je výrobcem zvláštních zařízení, součástek, které jsou velmi nesmírně důležité. Požádali jsme o politickou podporu pro to, aby kontrakty, které mají čeští výrobci s jinými zeměmi, byly odloženy a Ukrajina byla prioritní zemí. Toto je taky součást našich bilaterálních jednání, spolupráce a velmi velké podpory, kterou cítíme. Chtěl jsem ještě jednou vyjádřit svůj vděk panu premiérovi i za českou muniční iniciativu i za podporu v odvětví obranného průmyslu a taky za veškerou práci.
Minulý týden byly velmi úspěšné mezivládní komise. Pan premiér říkal, že export vzrostl. Naše politické vztahy se staví na velmi kvalitních ekonomických výsledcích našich zemí, a proto budeme pokračovat v tomto tempu, budeme naši spolupráci naopak zvyšovat, bude intenzivnější a spolupráce ministrů napřímo taky přináší velmi pozitivní výsledky.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Další dotaz, Český rozhlas.
Jana Krasová, Český rozhlas: Dobrý den, já bych se chtěla zeptat, jestli jste mluvili i o situaci ukrajinských uprchlíků v Česku a jak by ta spolupráce úřadů v tomto tématu měla vypadat a potom taky běženců, resp. dalších civilistů na Ukrajině, jaké jsou potřeby v té humanitární, civilní oblasti? A jestli něco Česko může teď aktuálně nabídnout? Děkuji.
Denys Šmyhal, předseda vlády Ukrajiny: Především bych opět poděkoval, ještě jednou bych chtěl před kamerami, před novináři, před českou společností poděkovat panu premiérovi a celé české vládě, prezidentovi České republiky a především českému lidu, českým rodinám za podporu ukrajinských uprchlíků, obzvlášť žen a dětí, já už jsem říkal, je to víc jak 600 tisíc Ukrajinců, kteří našli útočiště v těchto těžkých časech, historických časech pro naši zemi a my si toho nesmírně vážíme a ceníme.
Samozřejmě, že téma ukrajinských uprchlíků bylo také předmětem našich jednání s panem premiérem, ale i na úrovni všech našich minstrů i zdravotnictví i školství a v dalších oblastech jsme vlastně mluvili o hodně tématech. Bavili jsme se o jednotlivých projektech v rámci školství, také jsme se bavili i v rámci zdravotnictví o spolupráci nejen pro uprchlíky, ale také pro zraněné civilisty i vojáky, kteří jsou zranění na Ukrajině a Česká republika nabídla léčbu i včetně dětí, které byly zraněné po útoku na Ochmatdyt. Velmi si toho vážíme a ceníme. Tato práce pokračuje a samozřejmě jsme se bavili i o veškeré péči o ukrajinské uprchlíky a velmi důsledně jsme prohovořili tyto otázky.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Já moc děkuji za pozornost, tiskovou konferenci končím a mějte hezký den, na shledanou.