EN

Vláda České republiky

Tisková konference k oznámení rekordní investice firmy onsemi v Rožnově pod Radhoštěm, 19. června 2024

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Dobrý den, dámy a pánové, já vás vítám na tiskovém brífinku předsedy vlády Petra Fialy, ministra financí Zbyňka Stanjury a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely. O úvodní slovo poprosím předsedu vlády Petra Fialu.

Petr Fiala, předseda vlády: Dámy a pánové, naše vláda se dlouhodobě snaží získat investice s vysokou přidanou hodnotou. Investice, které zlepší konkurenceschopnost České republiky, které zajistí do budoucna prosperitu, dobře placená místa, pomohou rozvoji regionu.

Dnes máme velmi dobrou zprávu, výbornou zprávu pro občany České republiky. Povedlo se nám získat nebo přesvědčit významného zahraničního investora. Společnost onsemi se rozhodla v Rožnově pod Radhoštěm investovat zhruba 44 miliard korun do továrny na výrobu čipů. Je to velký úspěch, protože je to přesně do té oblasti, kterou chceme a potřebujeme strategicky rozvíjet. Je to investice, která posiluje produkci s vysokou přidanou hodnotou, a pokud se realizuje celá ta investice v celém plánovaném rozsahu, bude to kolem dvou miliard dolarů, tedy jak jsem řekl více než 44 miliard korun, a je to největší obdobná investice v novodobé historii samostatné České republiky.

Co to znamená pro Rožnov pod Radhoštěm? Znamená to, že z deseti milionů čipů denně bude nárůst o stovky procent produkce. Dvojnásobně se zvýší počet zaměstnanců a znovu zdůrazňuji: Není to získání nějaké montovny, ale je to získání centra moderních technologií produkce s vysokou přidanou hodnotou.

Je to obrovský úspěch a je to důležité pro Českou republiku. O významu čipů určitě nemusím mluvit. V poslední době jsme se mnohokrát přesvědčili v Evropě i tady v České republice, co to znamená, když jsme závislí strategicky na jiných zemích a v případě čipů to platí také. Čipy jsou dnes zásadní pro automobilový průmysl, energetiku, elektrotechniku a spoustu dalších oblastí našeho života.

Já mám z toho i osobní radost, pokud to tak můžu říct. Já jsem před rokem představil svou představu rozvoje České republiky, Restart Česka, kde jsem právě mluvil o čipech a polovodičích jako o jedné z věcí, která je pro nás strategicky do budoucna důležitá. Účastnil jsem se i osobně jednání s firmou onsemi na Úřadu vlády. Byl jsem se podívat v Rožnově pod Radhoštěm a mám radost z toho, že se všechno to úsilí, které tady bylo vynaloženo, páni ministři, pan ministr Síkela do poslední chvíle vedl ta jednání, že skončila takto úspěšně. Na závěr bych chtěl říct, že vláda je připravena ten projekt podpořit formou pobídky tak, jak to bude potřeba.

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, nyní poprosím ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu.

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu: Děkuji. Tak ten timing, ta hodina není náhodou, protože doslova před pár minutami otevřela newyorská burza a těsně před otevřením newyorské burzy společnost onsemi splnila svou povinnost, informovala kapitálové trhy o této zamýšlení investici v České republice a tím dostala Česká republika reálnou šanci stát se tím, co jsme avizovali – evropskou čipovou velmocí.

Jak už bylo uvedeno, společnost zde investuje až dvě miliardy dolarů do rozšíření výroby čipů. Ta investice posílí nejen naši ekonomiku, ale také výrazně přispěje k naší pozici na evropském trhu polovodičů a vytvoří celý ekosystém výroby těch nemodernějších čipů. Polovodiče jsou takovými buňkami moderní ekonomiky. Najdeme je v celé řadě technologií. Od elektrotechniky přes energetiku až po automobilový průmysl a maximální soběstačnost při jejich výrobě je naprosto zásadní pro každou zemi, která chce vybudovat moderní průmysl, a my se o to posílení snažíme dlouhodobě.

Ta naše intenzivní komunikace se společností onsemi začala loni v březnu, kdy jsem se se zástupci nejvyššího vedení sešel v americkém Sillicon Valley. Následovalo pět schůzek – v Rožnově pod Radhoštěm, v Praze, v Chicagu při naší poslední obchodní cestě a v neposlední řadě i minulý týden v Praze, kde už jsme dolaďovali některé detaily. Ta snaha se vyplácí. Investice kromě posílení čipové soběstačnosti bude mít velmi pozitivní vliv na rozvoj českého automobilového průmyslu, který je hnacím motorem celé ekonomiky. Rozvoj výroby čipů firmy onsemi může našemu autoprůmyslu pomoci s nástupem elektromobility.

Polovodiče obecně jsou základem nových elektromobilů. Již nyní tvoří čipy přibližně deset procent hodnoty každého elektromobilu a ta hodnota v rámci e-mobility toho elektromobilu, těch čipů, se má zvýšit do roku 2030 až na pětinu. A onsemi má výrobu postavenou na naprosto nové technologii karbidu křemíku, která je energeticky velmi úsporná a výrazně prodlužuje dojezd elektromobilů.

Ta investice má v neposlední řadě významný evropský rozměr. Může přispět a přispěje ke snaze Evropy posílit soběstačnost v této oblasti. My jsme za našeho předsednictví velmi přispěli k dojednání aktu o čipech, strategie, která nám má pomoci s posílením naší soběstačnosti v této oblasti, a tato investice do toho celoevropského úsilí jednoznačně zapadá.

Jak už bylo uvedeno, ta investice se stane nejvyšší investicí v moderní historii. Tato podpora se bezpochyby vyplatí, mluvit o tom bude pan ministr financí. Přinese rozvoj dodavatelských řetězců, přinese rozvoj technologického vzdělávání a může se stát dalším impulzem pro další firmy investovat v České republice, ať už v oblasti elektromobility, nebo v oblasti moderní energetiky. A potvrzuje se jedno   a to je strašně důležité: Česká republika je pro velké zahraniční investory velmi zajímavou zemí. A já věřím, že ten dnešní den se stane dnem pro budoucí rozvoj české ekonomiky. Děkuji za pozornost.

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a na závěr poprosím ministra financí Zbyňka Stanjuru.

Zbyněk Stanjura, ministr financí: Děkuji za slovo. Než se budu věnovat rozpočtovým otázkám, tak bych chtěl poděkovat i stávajícímu vedení onsemi Česká republika, všem jejich vývojářům a všem zaměstnancům, protože to byl základ pro to, aby mateřská firma, americká firma, přemýšlela o tom, že by tak významnou investici umístila do České republiky.

Chci říct, že mnohdy tady slyšíme klišé, jak jsme montovna. A příběh onsemi Česká republika, mnoho jiných příběhů ukazuje, že to skutečně je klišé a že to není pravda. A skutečně bez skvělé práce lidí ve stávajícím rožnovském závodě by americký majitel o té šanci, o té možnosti investovat v České republice vůbec nepřemýšlel. A my jsme potom jako vláda k tomu přispěli tím jednáním déle než jeden rok.

Je to strategická příležitost pro Českou republiku, pro českou ekonomiku. Budou to nejnovější čipy, high-tech technologie. A má to v zásadě i globální význam. Je to přesně ten typ investic, který má Česká republika podporovat a který chce podporovat naše vláda. V případě finanční pobídky státu se tato pobídka vrátí velmi rychle do veřejných rozpočtů, a to v řádu několika let. Předpoklad, že do veřejných rozpočtů, to znamená do státního rozpočtu, krajských rozpočtů a obecních rozpočtů, to v průběhu deseti let může přinést kolem 45 miliard korun českých.

Přinese to výrobu s větší přidanou hodnotou. Kvalitnější pracovní místa, pravděpodobně dojde i k vyšší mzdové, k vyšším mzdám v tom daném regionu. Bude to s sebou provázet další investici jak do infrastruktury, tak do bytového fondu. Myslím, že to je dobrá zpráva pro Zlínský a Moravskoslezský kraj a pro Moravu a Slezsko jako celek. A je poznat, že to řemeslo, které v tomto případě patří Rožnovu dlouhodobě, že se prostě z toho regionu neztratí, že tady jsme byli vždycky silní, co se týče elektrotechnického průmyslu, polovodičů a podobně, a myslím si, že je to výborná zpráva nejenom pro ty regiony, ale pro celou Českou republiku a českou ekonomiku. Děkuju.

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Otevírám prostor pro dotazy, ale poprosím vás opravdu jenom k tématu, na další dotazy bude prostor na další tiskové konferenci po jednání s radami. Prosím, Česká televize.

Karolína Jelínková, Česká televize: Dobrý den, já bych se chtěla zeptat: Dá se říct třeba, co podle vás bylo rozhodující, proč nakonec padla ta volba právě na Českou republiku? A zároveň, pane premiére, vy jste říkal, že jste připraveni tak, jak bude potřeba, tedy formou pobídky tam zkrátka podpořit ten projekt. Tak co si pod tím blíže představit, jaké vlastně by, jaká by mohla být forma nebo podoba té pobídky, co se týče daní zřejmě.

Petr Fiala, předseda vlády: Důvod, proč jsme to získali, je jasný. Zaprvé onsemi Česká republika a kvalita, která je tam produkována dlouhodobě včetně celého toho ekosystému, jak se teď říká, který byl kolem toho vytvořen, spolupráce s výzkumem, s univerzitami. Je to opravdu příklad dobré praxe. To byla základní podmínka. Další podmínka byla úsilí naší vlády a dobré vyjednávání, které vedlo k tomu, že jsme to získali. No a zatřetí, ta hlavní podmínka, jsme prostě dobří. Takže jsme… Ne to je potřeba si uvědomit, Česká republika je dnes země, o kterou mají velký strategičtí zahraniční investoři zájem. A ta jednání nejsou vždy jednoduchá, konkurence je ve světě obrovská, vedeme těch jednání víc, a když se nějaké podaří, tak je to velký mezinárodní úspěch a je to i důkaz toho, jaké je postavení České republiky.

Zbyněk Stanjura, ministr financí: Jestli mohu doplnit… Samozřejmě v té soutěži států o takovou strategickou investici hraje i roli, jaké nabídnete pobídky. My jsme změnili zákon, je to z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu a umožňuje to vládě takhle podpořit strategické investice. O nich, o konkrétní podobě budeme jednat v příštích týdnech a měsících, ano, ale jedním z nástrojů jsou daňové nástroje, to znamená nějaké daňové prázdniny, odpuštění části daní. Ale není to jediný nástroj. Takže o té paletě nástrojů budeme jednat, ale součástí úspěšného vyjednávání samozřejmě bylo jednání i o těchto nástrojích. Bez toho dneska v té konkurenci žádnou strategickou investici do České republiky nezískáte.

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu: Já nebudu skrývat, že v tom březnu loňského roku jsme nebyli preferovanou zemí. Ty plány onsemi směřovaly v těch předběžných návrzích jinam. My jsme o těch plánech věděli, proto jsem se tam vypravil. A nebudu skrývat ani to, že když jsem se vrátil, tak jsem měl pracovní jednání ve velmi úzkém kruhu – ten velmi úzký kruh vidíte tady – kdy jsem nadefinoval určité parametry a věci, které je potřeba udělat, abychom tu pobídku mohli pro Českou republiku získat. A jsem velmi rád, že to jednání bylo velmi krátké, velmi věcné a po ročním úsilí v konečném důsledku vedlo k tomu, že se onsemi pro naši republiku rozhodlo.

Nebudu skrývat ani to, že naší ambicí nebylo konkurovat nejvyšší veřejnou pobídkou. Naopak celá ta jednání se točila o expertíze, o znalosti trhu, znalosti partnerů. To znamená, onsemi zná Českou republiku, zná region. Česká vláda v průběhu toho roku opakovaně prokazovala, že bude držet svoje sliby, a velkou roli v tom sehrála i argumentace naší fiskální politiky výhledu do budoucna a i to, že prostě i z ratingového hlediska jsme velmi atraktivní evropskou zemí, jednou z nejatraktivnějších, což v tom překladu pro ty zahraniční investory znamená, že máme dostatečnou rezervu pro případné krize. Samozřejmě nebudeme skrývat ani geografickou polohu a ten ekosystém, o kterém jsme se s tím investorem bavili.

Takže celá řada parametrů. Ale není to tak, že by to přišlo za námi. My jsme si za tím šli, a proto jsme tu investici sem dostali. A já musím oběma svým kolegům, panu premiérovi, i panu ministru financí, poděkovat, protože jsme měli jednoznačný zájem a ten se podařilo naplnit.

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, další dotaz CNN Prima News.

Jakub Kokoška, CNN Prima News: Pánové, máte už tu informaci, že by případně tato investice mohla nějakým způsobem rozhýbat tamní pracovní trh, že by se nabírali noví lidé? A zároveň druhý dotaz. V minulost se ohledně čipů mluvilo zejména s jejich nedostatkem a potom zdražováním automobilů. Když jich bude dostatek, bude jich více než – vy jste, pane premiére, říkal o stovky procent více, může to znamenat například i snížení ceny automobilů pro českou společnost? Díky.

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu: Já, pokud se jedná o tu technologii, já jsem to uvedl. Ten význam čipů pro elektromobilitu je naprosto zásadní a prostě nás, ať se nám to líbí, nebo ne, ta transformace čeká a ta technologie toho karbidu křemíku, ten silikon toho karbidu, je jedinečná. Ta technologie je v souladu s aktem o čipech označována jako first of kind a je prioritně podporována podle druhého pilíře této legislativní evropské normy. A v oblasti automobilového průmyslu je dle onsemi možná úspora energie až dvacet procent. A já nebudu zakrývat ani to, že strategickým partnerem do budoucna pro onsemi je Volkswagen Group, stejně jako Škoda Auto.

A pokud se jedná o tu otázku na ten pracovní trh, tak my opravdu od toho očekáváme růst celého dodavatelského, odběratelského řetězce navazující výroby. To znamená, to není jenom o tom, co se odehraje v Rožnově v prostorách onsemi, ale je to i o tom, které další firmy přijdou, aby vlastně na tom business casu, na celém tom řetězci do budoucna participovaly. A nebudu skrývat ani to, že to znamená ohromné navýšení exportního potenciálu České republiky do budoucna.

Petr Fiala, předseda vlády: Snad k tomu jenom dvě poznámky. První: Ono se říká, že se tisknou čipy. Ale to si nikdo nesmí představit tak, jak když se tiskne tady na tento papír. To je velice složitý proces, velmi sofistikovaný, který trvá třeba dny a týdny. Takže to je něco, kde opravdu ta vysoká přidaná hodnota je důležitá. A taky to ale znamená, že prostě nedostatek čipů se nedá nahradit ze dne na den nebo z týdne na týden. Proto je tak důležité, abychom měli produkci čipů v Evropě, a proto je tento projekt tak zásadní.

A druhá poznámka: Možná byste se divili, kde všude, v jakých světových produktech, se výrobky z Rožnova pod Radhoštěm používají. To je opravdu světová věc, tak i z tohoto hlediska je samozřejmě tato investice pro nás a pro naši pověst, nejenom pro ty praktické ekonomické dopady, důležitá. 

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Další dotaz, televize Nova.

Daniela Brychtová, TV Nova: Dobrý den, já bych možná navázala na kolegu, jestli se můžu ještě zeptat: Máte třeba konkrétní, o kolik míst by se to tam mohlo rozšířit? Jestli to jsou třeba stovky pracovních míst, které by tam mohly vzniknout? A ještě bych se ráda zeptala na nějaký časový horizont, kdy by tedy mohla začít fyzicky výroba těch čipů, nebo jestli máte nějaký časový horizont celého toho projektu, jestli nám můžete přiblížit? Děkuju.

Petr Fiala, předseda vlády: Pokud jde o ta pracovní místa, tak ten předpoklad je, že z 1 700 pracovních míst by mě ten počet narůst asi na 3 000. Ale k tomu bych dodat to, co, nebo podtrhl to, co už tady říkal pan ministr financí Zbyněk Stanjura: Nejde jenom o ta pracovní místa. Jde taky o to, že to může pozvednout vlastně kvalitu pracovních míst a třeba i odměňování v celém regionu. Že to má všechny tady ty multiplikační efekty.

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a poslední dotaz, Český rozhlas.

Jana Karasová, Český rozhlas: Já bych ještě taky navázala na ten pracovní trh. Jestli očekáváte, že ti pracovníci, kteří tam budou potřeba, přijdou především z toho českého pracovního trhu, nebo jestli i jste to dnes projednávali na vládě, i budete směřovat otevření nějakých programů pro zahraniční pracovníky? A potom taky k tomu harmonogramu, jestli budete se nějakým způsobem snažit, aby třeba stavební řízení nebo další povolovací procesy v tomto případě byly zrychlené, nebo vlastně nezaseklo se to na tom, co často bývá kritizováno v České republice jako pomalé? Děkuji.

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu: Tak, my jsme, k té první otázce: oboje. My jsme dnes, ale k tomu se dostaneme, schválili už na vládě nějaká opatření, která se budou týkat příchodu vysoce kvalifikovaných pracovníků na český trh, ale zároveň my musíme připravit pro všechny obory budoucnosti novou zásobu talentů, protože to není jenom o Rožnově, to je o Brně, o dalších lokalitách, kterým do budoucna věříme.

Karvinsko, já doufám, a další, kde budeme potřebovat ne stovky, ale tisíce nových odborníků, a to je něco, kde budeme muset pracovat i s ministerstvem školství tak, abychom jasně ukázali veřejnosti, co jsou ty obory budoucnosti, kde bude ta poptávka. Abychom pracovali i s těmi investory, aby se třeba i oni podíleli na přípravě těch vzdělávacích programů.

Koneckonců i já jsem produktem něčeho jiného v bankovnictví. Akorát jsem to absolvoval v jiné zemi a je to už hrozně dávno. A prostě to je cesta, kterou chceme jít. Kombinace zajišťování si vlastních potřeb pro náš moderní průmysl z řad nových talentů, nových absolventů a zároveň tam, kde to bude potřeba, doplňovat ty odborníky nejen z řad expatriotů, které si převedou ty zahraniční firmy, ale samozřejmě i z řad odborníků z jiných zemí, kteří budou mít zájem pracovat v České republice.

Zbyněk Stanjura, ministr financí: Já to jenom doplním, zmínil to pan premiér: Nezačínáme na zelené louce. Firma onsemi Česká republika má vynikající spolupráci s českými vysokými školami doposud, takže já předpokládám, že se ta spolupráce ještě obnoví a to bude hlavní zdroj obsazení těch nových pracovních pozic. Jsem o tom úplně jasně přesvědčený.

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, tiskový brífink končím, hezký den.