Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

4. 7. 2022 11:30

Úřad vlády poprvé otevře veřejnosti zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie

V sobotu 9. července 2022 si budou moci zájemci poprvé prohlédnout nově zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie. Úřad vlády ČR během prázdninových měsíců zahradu zpřístupní každou sobotu.

Zahrada Strakovy akademie prošla v uplynulých měsících zásadní rekonstrukcí, která měla za cíl odstranit některé původní necitlivé zásahy, dát zahradě reprezentativní charakter adekvátní významu budovy sídla vlády a kompozičním řešením navázat na styl a dílo původního architekta Františka Thomayera.

Jsem ráda, že nám podařilo úspěšně dotáhnout rekonstrukci zahrady ještě před českým předsednictvím Radě EU. Chtěli bychom tento prostor co nejvíce otevřít lidem, proto jsme se rozhodli zpřístupnit zahradu všem už 9. července, a pak každou následující sobotu až do konce prázdnin, ještě před oficiálním otevřením zahrady, které bude na konci srpna. Přeji všem návštěvníkům, aby zde strávili příjemný čas při procházkách Prahou,“ dodává vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková.

Zvolená historizující koncepce prostoru odpovídá novobarokní architektuře budovy i přísným nárokům soudobé památkové péče a zohledňuje možnosti efektivní údržby po celé vegetační období. Bylo vybudováno téměř 5 000 m2 dlážděných povrchů, zregenerováno přes 11 000 m2 trávníku, obnoveny živé ploty a zasazeno 380 pokryvných a solitérních růží. V zahradě je možné napočítat až 15 000 květin.

Zahrada je nově uspořádána tak, aby mohla sloužit nejen k reprezentačním účelům, ale mohla být také pravidelně otevírána pro veřejnost. Do konceptu byly kromě centrálních zdobných polí zapracovány dvě výstavní plochy umožňující realizaci mobilních výstav. Obnova areálu byla navíc koordinována s rekonstrukcí Kosárkova nábřeží tak, aby bylo vytvořeno i důstojné předpolí zahrady a došlo k jejímu funkčnímu a estetickému provázání s nábřežím Vltavy.

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií - Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Zahrada Strakovy akademie bude otevřena během července a srpna každou sobotu v čase od 10.00 do 18.00. Vstup z Kosárkova nábřeží.

Termín

9. července 2022, od 10.00 do 18.00 hodin

Místo

nábřeží Edvarda Beneše 128/4, vstup z Kosárkova nábřeží

Vstupné

zdarma

Kontakt pro média na místě

Petra Knoblau, Odbor komunikace ÚV ČR, +420 724 864 168
Ivana Krejčiříková, Odbor komunikace ÚV ČR, tel: +420 602 294 505

 

Hospodaření se srážkovými vodami v zahradě Strakovy akademie - výměna nepropustných povrchů na propustné

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie