17. 4.: Premiér zahájí výstavu „Odkrývání starého Egypta“
Dne 17. dubna 2008 v 18 hodin se v Lichtenštejnském paláci (U Sovových mlýnů 4/506, Praha 1 – Kampa) uskuteční slavnostní zahájení výstavy Odkrývání starého Egypta.
Výstavu spolu s premiérem otevře velvyslankyně Arabské republiky Egypta Amal Mostafa K. Mourad, děkan Filosofické fakulty UK Michal Stehlík, generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a egyptolog prof. Miroslav Verner.
50. výročí založení Českého egyptologického ústavu připomene kolekce jedinečných fotografií a více než sto předmětů ze sbírek Náprstkova muzea, které se dlouhodobě věnuje práci českých egyptologů, stejně jako počátkům zájmu o starověký Egypt v českých zemích.
K nejcennějším exponátům patří objekty z hrobové výbavy egyptské princezny Chekeretnebtej (Stará říše, 5. dynastie, asi 2510–2365 př. n. l.) – podhlavnička z egyptského alabastru, skupina vápencových kanop, soubory miniatur alabastrových a měděných nádobek či keramická nádoba s výlevkou. Ze staré sbírky Národního muzea pak reliéfní blok s vyobrazením krále Taharky.
Poslední dvě desetiletí výzkumů českých archeologů v Egyptě přibližuje mozaika snímků Martina Frouze, fotografa a obrazového redaktora českého vydání časopisu National Geographic, který s našimi egyptology spolupracuje od roku 2003. Vedle nejnovějších objevů českého týmu jeho snímky zachycují jedinečnou atmosféru archeologických výzkumů v Egyptě. Součástí výstavy je i projekce filmu „Policajtova studna“ (překlad místního názvu Bír el Šovíš) z autorské dílny Mirečka Bárty (námět), Martina Čiháka (střih) a Tomáše Petráně (kamera). Film zachycuje každodenní práci českých egyptologů při expedici v Západní poušti v roce 2007.
Výstavu, která bude pro veřejnost otevřena ve dnech 18. – 27. dubna, pořádá Úřad vlády České republiky, Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur a Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze pod záštitou předsedy vlády Mirka Topolánka.
Tiskový odbor Úřadu vlády ČR