Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

19. 9. 2023 10:08

Zmocněncem pro kvantové technologie bude Petr Kavalíř

Zmocněncem pro kvantové technologie bude Petr Kavalíř, 19. září 2023.
Zmocněncem pro kvantové technologie bude Petr Kavalíř, 19. září 2023.
Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš a ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová společně zřídili novou funkci zmocněnce pro kvantové technologie a jmenovali jím Petra Kavalíře. V reakci na aktuální národní i globální výzvy v oblasti kvantových technologií se jedná o důležitý krok, který bude realizován bez jakéhokoli navýšení nákladů.

Tato nová pozice bude mít klíčovou roli v koordinaci a podpoře rozvoje kvantových technologií v České republice. Zmocněnec bude úzce spolupracovat s týmy obou ministrů a povede přípravu Národní kvantové strategie.

Jmenování zmocněnce reflektuje rostoucí důležitost kvantových technologií pro naši budoucnost. "Kvantové technologie jsou klíčovým prvkem pro technologický rozvoj České republiky i pro zajištění bezpečnosti našich informací a dat. Mají potenciál zásadně změnit způsob, jakým pracujeme, komunikujeme, vytváříme nové materiály či molekuly a řešíme složité problémy,” konstatuje místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Rozvoj kvantových technologií a materiálů úzce souvisí s oblastmi vědy a výzkumu, zdravotnictví, moderního průmyslu a jeho dopady mají potenciál ovlivnit celou společnost. "V České republice disponujeme špičkovým základním výzkumem, ten musíme podporovat a zároveň klást důraz na přechod k aplikaci, nasazování technologií do průmyslu a na vznik start-upů a univerzitních spin-offů. Tyto principy budou součástí Národní strategie pro kvantové technologie, kterou připravíme ve spolupráci s panem místopředsedou vlády pro digitalizaci Ivanem Bartošem a zmocněncem pro kvantové technologie Petrem Kavalířem,” uvedla ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.

Pan Kavalíř přináší bohaté zkušenosti v oblasti řízení výzkumu a vývoje, transferu technologií a korporátního managementu.  Má zkušenosti s vedením výzkumných projektů, podporou inovací a rozvojem strategických partnerství v rámci domácího i mezinárodního prostředí. Aktuálně působí jako ředitel výzkumného ústavu Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni, který se zaměřuje na kvantové materiály pro udržitelné technologie. Dále zastává pozice místopředsedy expertního Výboru pro inovace a technologie v Business at OECD a je členem expertní skupiny pro výzkum, vývoj a inovace Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Od srpna je součástí týmu místopředsedy vlády pro digitalizaci. 

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie