Zelené karty by měly zjednodušit práci cizinců
Dnes poslanci budou jednat o tzv. zelených kartách pro cizince. Přijetí zákona, které již v loňském roce navrhovalo MPSV, by mělo umožnit, aby se na našem pracovním trhu zaplnila volná pracovní místa, o která neprojevují naši občané zájem.
Cizinci, kteří by chtěli pracovat v České republice, mají mít možnost výrazně usnadněnou. Vláda již schválila plán na zavedení takzvaných zelených karet, které hodlá Česko udělovat cizincům vybraných profesí ze zemí mimo Evropskou unii. Dnes o „zelených kartách“ jednají ve sněmovně poslanci.
Karta, kterou by bylo možné získat na zastupitelských úřadech ČR, by spojovala povolení k pobytu a pracovní povolení. „Nejde jen o to, že stát chce pomocí zelených karet přilákat do země pracovní síly ze zahraničí do oborů, které se potýkají s nedostatkem pracovníků. Současně by zelené karty byly i velmi efektivním prostředkem proti zaměstnávání cizinců načerno. Systém by totiž znemožnil, aby v Česku pracovali lidé bez zdravotního a sociálního pojištění,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.
Žádná levná konkurence českým pracovníkům
V žádném případě se však podle ministra nejedná o levnou konkurenci českým pracovníkům. Zelené karty by byly spojovány především s těmi pracovními místy, která zůstávají déle než měsíc neobsazena českými pracovníky. Zaměstnavatelé by museli tato volná místa, o něž čeští pracovníci nestojí, nahlašovat do veřejně přístupného, a tedy kontrolovatelného informačního portálu. Pouze ve spojitosti s těmito místy by se mohli zahraniční pracovníci ucházet o povolení k práci.
A snadnější má být zaměstnávání cizinců i pro firmy. Nyní totiž musejí pro to, aby zaměstnaly třeba indického programátora, nejprve požádat o svolení příslušný úřad práce. A s tímto souhlasem se později snažit přesvědčit úřady, že má zajištěné místo, a tudíž by mu měly povolit dlouhodobý pobyt. To již nebude potřeba.
Jak se získá zelená karta
Zelené karty by měli dostávat vysokoškoláci, ale i cizinci se středním vzděláním a také zkušení řemeslníci. Karta má být přitom společným dokladem o tom, že takový člověk smí v Česku žít a navíc i legálně pracovat.
Fungovat má vše mnohem jednodušeji než doposud: například ukrajinský inženýr zajde na český konzulát a požádá o zelenou kartu – tak jako dnes na stejném úřadě žádá o vízum. Zatímco ale nyní trvá vyřízení trvalého pobytu přibližně půl roku, zelenou kartu by měl dostat do měsíce.
A pokud žije v Česku už delší dobu, a dokonce tady i vystudoval třeba jen střední školu, bude moci požádat o povolení přímo na českém ministerstvu vnitra. To bude mít také vždy konečné slovo, komu kartu udělí.
Vše má jít rychleji i proto, že všechny dokumenty si budou úřady posílat e-mailem, teprve později vše vyřídí i na papíře. Cizinci by už při žádosti o pobyt a práci nemuseli nosit na konzuláty několik různých dokumentů, budou to moci udělat až po příjezdu do Česka.
Dnes úřady vydávají povolení k pobytu vesměs na jeden až dva roky, zelená karta by platila tři roky.
Kdo by měl mít konečné slovo?
Zelené karty mají také odstranit přísný předpis, na nějž si cizinci často stěžují: pokud totiž ztratí zaměstnání, musí automaticky zemi opustit. Kdežto zelená karta jim dovolí, aby si do dvou měsíců a ve stejném oboru našli novou práci.
Zelené karty se týkají pouze pracovníků mimo země EU. Občané EU totiž mohou již nyní v Česku pracovat bez problémů. V současné době pracuje v ČR legálně na 220 000 zahraničních pracovníků, velká část z nich je ale z unijních zemí, zejména ze Slovenska.
Podle oficiálních statistik úřadů práce je nyní v zemi 143 tisíc volných míst, další desítky tisíc lidí si hledají firmy samy.
Konečné slovo při udělování zelených karet by mělo mít Ministerstvo vnitra ČR, aby se zabránilo infiltraci takových osob, které by pro republiku představovaly riziko.