EN

Vláda České republiky

Výstava Odkrývání starého Egypta byla pro velký zájem veřejnosti prodloužena



Premiér Mirek Topolánek rozhodl o prodloužení veřejností hojně navštevované výstavy Odkrývání starého Egypta do 28. 4. 2008. Reagoval tak na obrovský zájem veřejnosti o tuto unikátní výstavu, kterou dosud shlédlo 3200 návštěvníků.

Předseda vlády Mirek Topolánek zahájil výstavu „Odkrývání starého Egypta“ 17. dubna. Kolekce jedinečných fotografií a více než sto předmětů ze sbírek Náprstkova muzea, které se dlouhodobě věnuje práci českých egyptologů, stejně jako počátkům zájmu o starověký Egypt v českých zemích, připomíná 50. výročí založení Českého egyptologického ústavu. Výstavu spolu s premiérem otevřela velvyslankyně Arabské republiky Egypta Amal Mostafa K. Mourad, děkan Filosofické fakulty UK Michal Stehlík, generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a egyptolog prof. Miroslav Verner.

K nejcennějším exponátům patří objekty z hrobové výbavy egyptské princezny Chekeretnebtej (Stará říše, 5. dynastie, asi 2510–2365 př. n. l.) – podhlavnička z egyptského alabastru, skupina vápencových kanop, soubory miniatur alabastrových a měděných nádobek či keramická nádoba s výlevkou. Ze staré sbírky Národního muzea pak reliéfní blok s vyobrazením krále Taharky.

Poslední dvě desetiletí výzkumů českých archeologů v Egyptě přibližuje mozaika snímků Martina Frouze, fotografa a obrazového redaktora českého vydání časopisu National Geographic, který s našimi egyptology spolupracuje od roku 2003. Vedle nejnovějších objevů českého týmu jeho snímky zachycují jedinečnou atmosféru archeologických výzkumů v Egyptě. Součástí výstavy je i projekce filmu „Policajtova studna“ (překlad místního názvu Bír el Šovíš) z autorské dílny Mirečka Bárty (námět), Martina Čiháka (střih) a Tomáše Petráně (kamera). Film zachycuje každodenní práci českých egyptologů při expedici v Západní poušti v roce 2007.

Výstavu, která bude pro veřejnost otevřena výjimečně až do 28. 4. , pořádá Úřad vlády České republiky, Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur a Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze pod záštitou předsedy vlády Mirka Topolánka.

Seznamte se se speciální webovou stránkou, věnovanou této unikátní výstavě v Lichtenštejnském paláci (U Sovových mlýnů 4/506, Praha 1 – Kampa)

Přečtěte si PROJEV premiéra M. Topolánka, který pronesl u příležitosti slavnostního zahájení výstavy.

V rámci expozice se v prostorách Lichtenštejnského paláce uskutečnila také prezentace jednoho z vrcholných kulturních projektů světa v rámci výstavy konané pod záštitou premiéra M. Topolánka. Velké egyptské muzeum, projekt, který vzešel z největší architektonické soutěže v dějinách, v Praze 23. 4. představili generální koordinátor projektu Dr. Mohammad Ghoneim a tajemník Technického výboru projektu GEM prof. Yasser Mansour. Na této stránce se můžete seznámit s informacemi o jednom z nejambicióznějších projektů světa a s fotogalerií budoucí podoby muzea.