Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

6. 8. 2010 15:57

Vyhrocené návrhy trhu práce nepomohou

Poznámka předsedy vlády Petra Nečase

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v rozhovorech pro média zmínil, že uvažuje o odebrání následné podpory v nezaměstnanosti všem, kteří o výpověď z práce sami požádají. Pokládám to za nešťastné a nesprávné.

Koaliční smlouva hovoří o úpravách zákoníku práce, které mají směřovat k větší flexibilitě trhu práce. Návrh pana ministra Drábka se ale vydává opačným směrem. Rozumné je zavést nižší podporu pro ty, kteří podají výpověď ze svého rozhodnutí.

Mezi nižší podporou a žádnou je z hlediska očekávaného efektu velký rozdíl. Nižší podpora je adekvátní reakcí systému na vlastní iniciativu zaměstnance, který výpověď podává. V případě úplného odejmutí podpory ale převáží u zaměstnanců nežádoucí efekt strachu z možných komplikací a riziko finančního problému. To bohužel pohyb na trhu práce nežádoucím způsobem omezí.

Opatření, které na první pohled vypadá atraktivně pravicově, se ve skutečnosti stane brzdou pro rozvoj trhu práce a povede k jeho zamrznutí. Nepotřebujeme lidi odrazovat od odchodu z neperspektivních odvětví, podniků či míst.

Usilujeme o zpružnění trhu práce, protože taková změna se přímo promítne do rozvoje hospodářství. Firmy budou mít snazší přístup k pracovní síle a dojde ke snížení nezaměstnanosti. To přirozeně uleví i státním výdajům. Každý krok ovlivňují pracovní trh musí být proto pečlivě promyšlený.


Petr Nečas

předseda vlády ČR

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie