EN

Vláda České republiky

Výběr z programu jednání vlády ČR



Vláda dnes mimo jiné projedná návrh věcného záměru zákona o volném pohybu služeb, projedná také návrh zákona o certifikaci veřejných dokladů biometrickými údaji.

Návrh zákona o volném pohybu služeb

Návrh zákona transponuje směrnici Evropské unie, která je považována za jeden z nejvýznamnějších aktů evropského práva posledního desetiletí. Její správná implementace přinese výrazné zjednodušení podnikatelského prostředí, a to nejen v České republice, ale také v celé Evropě. Směrnice o službách na vnitřním trhu byla Radou EU schválena v roce 2006, schválení výsledné podoby této směrnice, do které se také podařilo prosadit řadu českých návrhů, pak Česká republika uvítala zejména proto, že směrnice představuje unikátní příležitost pro české exportéry služeb, dokončení vnitřního trhu EU se službami, příležitost pro české předsednictví (směrnice bude implementována v průběhu našeho předsednictví) a naplňování programového prohlášení vlády.

Zákon například navrhuje výslovné zakotvení práva přeshraničního poskytování služeb a svobody usazení pro podnikatele v oblasti služeb. (Oba tyto instituty jsou zakotveny v primárním právu Evropských společenství, ale směrnice o službách tato ustanovení konkretizuje a ukládá členským státům je implementovat do svých právních řádů). V textu zákona se dále navrhuje: uznávání splnění povinnosti, uznávání dokladů o splnění určitého požadavku, uznání pojištění, zřízení jednotných kontaktních míst, kde bude moci poskytovatel služeb jednak získat potřebné základní informace související se vstupem do podnikání, a dále mu zde bude zprostředkováno vyřízení potřebných formalit nutných pro zahájení činnosti, a to i elektronickou formou. Směrnice o službách neupravuje proces uznávání odborné kvalifikace, ani jednotlivých požadavků na ni. Návrh zákona byl schválen.

Návrh zákona o certifikaci veřejných dokladů s biometrickými údaji

Cílem návrhu věcného záměru zákona je stanovit působnost a povinnosti jednotlivých subjektů v rámci poskytování certifikačních služeb, spojených s vydáváním a kontrolou dokladů s nosičem dat s biometrickými údaji. V současnosti se jedná hlavně o oblast cestovních dokladů se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji (e-cestovní doklady). Navrhovaná právní úprava by měla pokrýt oblast poskytování certifikačních služeb spojených s biometrickými údaji, které budou uloženy v budoucnu nejen v e-cestovních dokladech, ale i v dalších dokladech s nosičem dat s biometrickými údaji, které budou vydávány Českou republikou. Návrh zákona byl schválen.

Problematika objasňování krádeží motorových vozidel v České republice

Materiál je předkládán na základě Plánu nelegislativních prací vlády pro rok 2008 schváleného usnesením vlády č. 1433 z 19. 12. 2007. Krádeže motorových vozidel spolu s krádežemi věcí z nich a krádežemi součástek představují téměř ¼ celkové kriminality a přes 30 % majetkové kriminality. Největší objem tvoří krádeže věcí z automobilů, avšak nejzávažnější problém představují krádeže dvoustopých motorových vozidel a jejich součástek, a to vzhledem k výši způsobených škod a organizovanému charakteru této trestné činnosti. Objasněnost se nyní pohybuje u dvoustopých motorových vozidel kolem 14 %. Cílem navrhovaných opatření je především vyšší koordinace činnosti Ministerstva vnitra, Ministerstva dopravy a Ministerstva životního prostředí, případně i příslušných orgánů zemí EU v oblasti potírání trestné činnosti spojené s motorovými vozidly, vyšší transparentnost při nakládání s motorovými vozidly a jejich díly a zpřísnění kontrolních mechanismů. Realizovaná opatření budou mít pozitivní dopad i na vyšší ochranu vlastníků motorových vozidel. Pozitivní vliv navrhovaných změn lze očekávat i v oblasti ochrany životního prostředí. V roce 2007 bylo na území České republiky podle policejních statistik odcizeno 20.329 motorových vozidel, v průměru tedy téměř 56 motorových vozidel denně (v roce 2006 to bylo 20. 996 motorových vozidel). Přes 90 % krádeží motorových vozidel se týká dvoustopých motorových vozidel.

Návrh zákona o ochraně ovzduší

Ministerstvo životního prostředí vypracovalo návrh změny zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších předpisů, která souvisí s přijetím nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 842/2006 o některých fluorovaných skleníkových plynech a s provedením některých jeho ustanovení na národní úrovni, stejně jako s dalšími důsledky, které vyplývají z přijetí tohoto nařízení v oblasti ochrany ozonové vrstvy. Navržená změna zákona kompletně nahrazuje dosavadní hlavu III (Ochrana ozonové vrstvy Země) a hlavu IV (Ochrana klimatického systému Země). Výše uvedené nařízení (ES) ukládá povinnosti nejen osobám, ale i členským zemím Evropských společenství. Jedná se konkrétně o povinnost upravit požadavky na školení a certifikaci, zavést systémy podávání zpráv a přijmout sankce ukládané za porušení tohoto nařízení. Návrh zákona byl schválen.

Výsledky jednání vlády jsou dostupné v sekci tiskových zpráv.

Za závazné se považují informace, které poskytnou členové vlády na tiskové konferenci po ukončení jednání vlády ČR.