Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

11. 7. 2007 9:56

Vláda se zřejmě zaručí za úvěr pro ČD ve výši 860 mil. korun

Vláda se zřejmě zaručí za úvěr Českých drah ve výši 30 milionů eur (860 milionů korun) od společnosti Eurofima.

Zákon o státní záruce pro ČD, který dnes vládě předloží ministerstvo dopravy, doporučila ke schválení legislativní rada vlády. Získané peníze chtějí dráhy použít na obnovu vozového parku v osobní dopravě.

Peníze od Eurofimy by měly začít dráhy čerpat ještě letos. Chtějí za ně nakoupit například tři nové soupravy příměstských vlaků CityElefant nebo vysokorychlostní lokomotivy řady 380, které jsou schopny jet až 200 kilometrů v hodině. Celkem se v příštích letech počítá s nákupem 20 těchto lokomotiv. Dráhy budou z úvěru hradit 95 procent nákladů; pět procent zaplatí z vlastních zdrojů.

Státní záruka by neměla mít žádný dopad na státní rozpočet. Hospodaření Českých drah je podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky od roku 2003 stabilní a od roku 2004 je lepší než podnikatelský plán. Navíc mají dráhy údajně dostatek vlastních záložních zdrojů peněz, které mohou sloužit k částečnému či úplnému splácení závazků ze všech přijatých i plánovaných úvěrů.

Protože se státní záruka za úvěr bere v EU jako veřejná podpora, čekalo ministerstvo dopravy se zákonem na vyjádření Evropské komise, která 10. května české vládě v této věci vyhověla. Rozhodnutí zdůvodnila komise tím, že vozový park ČD je zastaralý a je třeba ho rychle nahradit. Navíc osobní železniční doprava je odvětví, které podle pravidel Evropské unie ještě není zcela otevřené hospodářské soutěži.

Evropská organizace Eurofima nepůsobí jako tradiční banka. Jejími majiteli a zároveň klienty jsou evropští železniční dopravci, kterým Eurofima poskytuje zvýhodněné úvěry na obnovu vozového parku. Právě zastaralé lokomotivy a vagony patří k největším problémům Českých drah.

klh, čtk

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie