EN

Vláda České republiky

Vláda schválila nový ekoaudit právních předpisů a zabývala se i opatřeními proti možnému rozšíření slintavky a kulhavky v Česku

Premiér Petr Fiala a 1. vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan se chystají na zahájení další schůze vlády, 26. března 2025.
Premiér Petr Fiala a 1. vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan se chystají na zahájení další schůze vlády, 26. března 2025.


Vláda Petra Fialy připravila další opatření, která mají snížit administrativní zátěž podnikatelů a posílit rozvoj a konkurenceschopnost českých firem. Na zasedání ve středu 26. března 2025 projednala další z pravidelných ekoauditů, který našel v oblasti ochrany životního prostředí další možnosti, jak život podnikatelům usnadnit. Projednala také například návrh nového zákona o kritické infrastruktuře nebo návrh na zřízení funkce vládního zmocněnce pro Balkán a zabývala se i opatřeními, která přijalo Ministerstvo zemědělství proti šíření slintavky a kulhavky ze Slovenska a Maďarska.

Vláda se zabývala výsledky nejnovějšího ekoauditu, tedy prověrky legislativy v oblasti životního prostředí, která hodnotí, zda je možné nějak zredukovat povinnosti vyplývající pro podnikatelské subjekty z předpisů na ochranu životního prostředí. Výsledkem prověrky, kterou prováděla ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu na základě podnětů z podnikatelské sféry, je 34 nových konkrétních úkolů, změn legislativy, jež zjednoduší život podnikatelům, ale zároveň nesníží ochranu životního prostředí pod úroveň vyžadovanou předpisy Evropské unie. První ekoaudit se uskutečnil v roce 2010 a další se sestavují vždy ve dvouletých cyklech. Další podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva životního prostředí nebo v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.

Vláda projednala také návrh nového zákona o kritické infrastruktuře. Nový právní předpis vychází z požadavků unijní směrnice o odolnosti kritických subjektů (směrnice CER) a zavádí například zcela nový systém určování subjektů kritické infrastruktury nebo stanovuje jasné gesce, postupy, povinnosti i sankce. Jeho cílem je také posílit digitalizaci systému krizového řízení a ochrany kritické infrastruktury prostřednictvím Informačního systému krizového řízení a Portálu kritické infrastruktury. Zároveň vyčleňuje problematiku kritické infrastruktury z krizového zákona. Podrobnosti obsahuje tisková zpráva Ministerstva vnitra.

Vláda schválila také návrh novely zákona o výrobcích s ukončenou životností. Novela především reaguje na nové unijní nařízení o bateriích a odpadních bateriích a změny v dalších evropských předpisech, ve kterých se řeší například, jak má vypadat celý životní cyklus baterií, jaké jsou požadavky na jejich výkonnost, životnost, recyklaci nebo použití nebezpečných látek. Více v tiskové zprávě Ministerstva životního prostředí.

Kabinet odsouhlasil také navýšení rozpočtu Státního fondu podpory investic. Změna se týká financování programu Dostupné nájemní bydlení a Živel 3, který pomáhá s obnovou obydlí zničených loňskými povodněmi. Fond na něj získá 1,3 miliardy korun. Zároveň se uvolní podmínky pro žadatele v programu. Více v tiskové zprávě Ministerstva pro místní rozvoj.

Vláda rozhodla také o zřízení funkce vládního zmocněnce pro Balkán a do této funkce jmenovala s účinností od 1. dubna bývalou stálou představitelku České republiky při Evropské unii Editu Hrdou. Balkán a zejména západní Balkán dlouhodobě patří mezi priority české zahraniční politiky a nový zmocněnec bude mít za úkol zajistit, že zahraniční politika České republiky v tomto regionu bude efektivnější, konzistentní a vyvážená. Podrobnosti v tiskové zprávě Ministerstva zahraničních věcí.

Vláda se seznámila také s kroky na ochranu před rozšířením nebezpečné nákazy slintavky a kulhavky, infekční nemoci skotu, prasat, koz, ovcí a dalších sudokopytníků, která se vyskytla v chovech v Maďarsku a poté i v sousedním Slovensku. Onemocnění je vysoce nakažlivé, a Česká republika proto přijala maximální opatření proti riziku jeho zavlečení včetně důsledných kontrol na hranicích se Slovenskem či zákazu dovozu živých zvířat ohrožených nákazou. Mimořádná veterinární opatření byla vyhlášena i v českých chovech. Na přijímaných opatřeních Ministerstvo zemědělství úzce spolupracuje s Ústřední nákazovou komisí a Státní veterinární správou a dalšími dotčenými subjekty. Vláda schválila i další mimořádné opatření. Vjezd na území České republiky bude umožněn vozidlům nad 3,5 tuny jen na čtyřech hraničních přechodech se Slovenskem, kde budou vybrané vozy kontrolovány a zároveň dezinfikovány přejetím přes speciální rohože. Podrobnosti o nemoci i o aktuální situaci najdete na stránkách Ministerstva zemědělství.