Vláda schválila návrh operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, první výzvy jsou očekávány již na sklonku roku
Návrh OP VaVpI navazuje na přípravu České republiky na čerpání prostředků určených pro realizaci politiky hospodářské a sociální soudržnosti v letech 2007–2013. Na OP VaVpI je alokováno 7,76 % z prostředků fondů EU, tj. 2 070 mil. EUR (cca 52 4711 mil. Kč).
Globálním cílem Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace je posilování výzkumného, vývojového a inovačního potenciálu ČR zajišťujícího růst, konkurenceschopnost a vytváření pracovních míst v regionech (tak, aby se ČR stala evropsky významným místem koncentrace těchto aktivit) prostřednictvím vysokých škol, výzkumných institucí a dalších relevantních subjektů.
Globální cíl OP VaVpI bude realizován prostřednictvím jednotlivých prioritních os, které navazují na specifické cíle určené v rámci prioritní osy NSRR „Posilování konkurenceschopnosti české ekonomiky“.
Cílem prioritní osy 1 "Evropská centra excelence" je podpořit vznik omezeného počtu špičkových center s mezinárodním renomé, která na sebe naváží zájem zahraničních partnerů, posílí mezinárodní spolupráci, urychlí produkci a přenos poznatků špičkového výzkumu do praxe a vzdělávacího procesu, s cílem přispět k mezinárodní konkurenceschopnosti ČR.
Cílem prioritní osy 2 "Regionální VaV centra" je podpořit vznik a rozvoj kvalitně vybavených pracovišť VaV zaměřených na aplikovaný výzkum a posílí jejich spolupráci s aplikační sférou (podniky, nemocnice atp.) dle potřeb regionu.
Cílem prioritní osy 3 "Komercializace a popularizace" je vytvořit ve výzkumných organizacích podmínky pro úspěšnou komercializaci výsledků vlastní VaV činnosti, zlepšit systém ochrany duševního vlastnictví a podpořit zakládání nových technologicky orientovaných firem. Dále má priorita za cíl zlepšit systém informovanosti o výsledcích VaV, dostupnost VaV informací, přispět k propagaci VaV a popularizaci, zlepšit systém evaluace s využitím zahraničních zkušeností a přispět k zefektivnění veřejné podpory VaV.
Cílem prioritní osy 4 "Infrastruktura pro výzkum a vývoj na vysokých školách spojený s výukou a s přímým dopadem na nárůst lidských zdrojů pro výzkumné a vývojové aktivity" je podpořit rozvoj kvalitní infrastruktury vysokých škol nezbytné pro přípravu studentů pro výzkumné, vývojové a inovační činnosti.
Cílem prioritní osy 5 "Technická pomoc" je zajištění podpůrných aktivit prováděných řídicím orgánem OP VaVpI pro zajištění účinnosti prováděné podpory
V rámci celkového finančního plánu alokace pro ČR pro cíl Konvergence v letech 2007–2013 je na OP VaVpI alokováno 7,76 % z prostředků fondů EU, tj. 2 070 mil. EUR (cca 52 4711 mil. Kč) . Implementace OP VaVpI bude podporována z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Z celkové částky na financování OP VaVpI tvoří 85 % zdroje EU a 15 % národní veřejné zdroje. Operační program Výzkum a vývoj pro inovace podléhá formálnímu schválení Evropskou komisí. Neformální vyjednávání textu druhého návrhu operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace probíhá od počátku roku 2008. Okamžik formálního vyjednávání může nastat následně po schválení druhého návrhu vládou.
Předložený a schválený program podle ministra školství O. Lišky představuje zásadní impuls nejen ve sféře finanční, ale také ve vztazích mezi soukromou sférou a výzkumnými institucemi. Ministr také potvrdil, že v uplynulých 3 měsících probíhala vyjednávání s Evropskou komisí takovým způsobem, aby bylo konečné přijetí zcela bezproblémové. První výzvy v rámci OP VaVpI tak bude podle slov ministra O. Lišky možné předkládat již na sklonku tohoto roku.
Ministr O. Liška program označil jako jeden z nejdůležitějších pro konkurenceschopnost České republiky v blízké i vzálené budoucnosti.