Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

16. 5. 2018 13:58

Vláda schválila mandát pro premiéra na summit EU-západní Balkán

Na úvod jednání vlády dnes kabinet schválil mandát pro premiéra Andreje Babiše na summit EU-západní Balkán. Jednání se uskuteční tento čtvrtek v Sofii. Předcházet mu bude středeční neformální večeře lídrů EU, během níž se bude řešit digitální agenda a inovace, migrace a zahraničně-politické otázky včetně aktuální situace, pokud jde o jadernou dohodu mezi USA s Íránem.

Summitu, který pořádá bulharské předsednictví Rady EU, se vedle lídrů EU zúčastní i představitelé šesti západobalkánských zemí (Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova, Makedonie a Srbska). Hlavním tématem summitu bude posilování spolupráce mezi EU a západním Balkánem v oblasti bezpečnosti, infrastruktury či digitální agendy.

„Téma rozšíření EU je pro Česko jednou z nejdůležitějších oblastí naší evropské politiky. Západní Balkán je regionem, který potřebuje naši podporu. Stabilní a bezpečný Balkán je klíčem pro bezpečnou EU. Západní Balkán je navíc naším spojencem v řešení migrační krize,“ řekl premiér Andrej Babiš.

Na úvod summitu se prezidenti a předsedové vlád EU sejdou na neformální večeři. Půjde o další ze série debat v rámci Agendy lídrů, která se zaměřuje na hlavní otázky budoucnosti EU. Evropští státníci otevřou tentokrát téma digitální ekonomiky. Diskutovat by se mělo jak o dalším vývoji v této oblasti obecně, tak o konkrétních návrzích, jako jsou nařízení o volném toku dat, vznik Jednotné digitální brány či Evropský kodex pro elektronické komunikace. Lídři EU by měli dále hovořit o reformě společného evropského azylového systému. Nebudou chybět ani zahraničně-politická témata, a to s ohledem na obchodní vztahy s USA a aktuální situaci ohledně jaderné dohody s Íránem.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie