Aktuálně

17. 4. 2024 18:26

Vláda rozhodla o pokračování a usnadnění podpory firmám exportujícím na Ukrajinu

Tisková konference po jednání vlády za účasti 1. vicepremiéra Víta Rakušana a ministrů Jozefa Síkely a Jana Lipavského, 17. dubna 2024.
Tisková konference po jednání vlády za účasti 1. vicepremiéra Víta Rakušana a ministrů Jozefa Síkely a Jana Lipavského, 17. dubna 2024.
Vláda Petra Fialy na jednání ve středu 17. dubna 2024 rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

Vláda na základě vyhodnocení dosavadních zkušeností souhlasila s pokračováním projektu pojišťování vývozních úvěrových rizik na Ukrajinu prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Zároveň rozhodla upravit parametry této pomoci tak, aby byla ještě flexibilnější a efektivnější a pomohla českým firmám zachovat a posílit vazby na ukrajinském trhu a získat nové obchodní příležitosti. Ze tří na pět milionů eur se zvyšuje maximální hodnota vývozní zakázky v rámci jednoho obchodního případu a EGAP už nadále nebude vyžadovat, aby exportér doložil předchozí obchodní vztah s ukrajinským dlužníkem. Více v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.

Kabinet odsouhlasil také výjimku z trvalé nepotřebnosti pěti automobilů ve vlastnictví státu. Díky tomu je Ministerstvo zahraničních věcí bude moci poskytnout bezpečnostním silám Ukrajiny. Jeden vůz, BMW 760 s balistickou ochranou, bude nově sloužit Službě státní ochrany Ukrajiny k převozům vrcholných státnických návštěv, zbylé čtyři automobily značek Škoda a Volkswagen získá jednotka Národní gardy Ukrajiny. Pancéřované BMW sloužilo zastupitelskému úřadu ČR v Kyjevě, který ale již disponuje novým vozem, zbylé automobily v horším technickém stavu stát získal převodem ze zrušené příspěvkové organizace Zámek Štiřín.

Stát chce pomoci obcím s výstavbou cenově dostupného nájemního bydlení. Chce tak přispět k řešení problému se zhoršující se dostupností bydlení v Česku. Státní pozemkový úřad vytipoval vhodné pozemky ve vlastnictví státu, které by mohly být bezúplatně převedeny na obce právě pro účely bytové výstavby. Obecní samosprávy se budou muset zavázat pozemky dlouhodobě využít pro výstavbu dostupného bydlení s tím, že nebudou následně zprivatizovány a převedeny na jiné právnické či fyzické osoby. Tyto pozemky byly zařazeny do rozvojového programu státu. Dostupné bydlení je jednou z klíčových priorit vlády a je i jedním z bodů jejího programového prohlášení.

Vláda projednala také návrh zákona o digitálních financích, kterým chce do české legislativy převést dvě nařízení Evropské unie upravující zajištění digitální provozní odolnosti finančního sektoru a regulaci podnikání v oblasti nabízení kryptoaktiv veřejnosti a poskytování služeb souvisejících s kryptoaktivy. Podrobnosti v tiskové zprávě Ministerstva financí.

Odsouhlasila také navýšení objemu finančních prostředků na služební příjmy policistů a hasičů, kteří zajišťovali ochranu a bezpečnost únorového MS v biatlonu v Novém Městě na Moravě a v květnu budou zajišťovat bezpečnostní opatření během MS v hokeji v Praze a Ostravě, a schválila novelu nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie