Vláda přidala na vnitrostátní sankční seznam další jméno a schválila navýšení služebních příjmů celníků a příslušníků Vězeňské služby a GIBS
Na vnitrostátní sankční seznam přibylo další jméno občana Ruské federace, který se prokazatelně angažuje v aktivitách směřujících proti zájmům České republiky a aktivně přispívá k ruské agresi na Ukrajině. Rozhodnutí o připsání ruského občana Olega Sergejeviče Osipova na vnitrostátní seznam učinila vláda Petra Fialy na zasedání ve středu 2. července 2025. Rozhodla také o navýšení služebních příjmů příslušníků Celní správy, Vězeňské služby a Generální inspekce bezpečnostních sborů a odsouhlasila vhodnější variantu dostavby severovýchodní části Pražského silničního okruhu.
Vláda rozhodla zařadit na vnitrostátní sankční seznam ruského občana Olega Sergejeviče Osipova, dlouhodobého spolupracovníka bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medvěděva. „Tento člověk svým jednáním aktivně podporuje činnosti, které narušují svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny,“ uvedl premiér Petr Fiala. „České republiky se přímo týká to, že na jaře šířil výhružky smrtí vůči známému českému občanovi Dominiku Haškovi. I s ohledem na tento fakt považujeme za zásadní zakázat Olegu Osipovovi vstup na území České republiky. Pokud někdo vyhrožuje našim občanům smrtí, nesmí počítat s tím, že bude v České republice vítán,“ konstatoval předseda vlády. Česká republika teď bude usilovat, aby byl O. Osipov zařazen i na sankční seznam celé Evropské unie. Další podrobnosti v tiskové zprávě Ministerstva zahraničních věcí.
Vláda schválila také novou systemizaci Celní správy České republiky, Vězeňské služby České republiky a Generální inspekce bezpečnostních sborů. Došlo v ní k navýšení objemu finančních prostředků určených na služební příjmy příslušníků těchto sborů tak, aby mohl být celníkům, Vězeňské službě a příslušníkům GIBS navýšen stabilizační příplatek o částku 3 000 korun měsíčně. K navýšení dochází v souvislosti s předchozím rozhodnutím vlády zvýšit od 1. července služební příjmy vojáků Armády ČR, policistů a hasičů. Nyní tedy kabinet obdobným způsobem navýšil i příjmy dalších ozbrojených sborů tak, aby tyto složky nebyly vůči ostatním na trhu práce znevýhodněny. Cílem změn v odměňování vojáků a příslušníků bezpečnostních složek státu je vytvořit lidem sloužícím v těchto profesích takové podmínky, aby neměli důvod odcházet do civilu, a zvýšit finanční atraktivitu i pro nové potenciální adepty o službu v bezpečnostních sborech.
Vláda vzala na vědomí rovněž návrh Strategického rámce politiky soudržnosti 2028+ v České republice. Kabinet Petra Fialy dnes zahájil diskusi nad hlavními tematickými prioritami a k dokumentu se vrátí na některém z příštích zasedání kabinetu. Tento dokument je zásadní pro vytýčení pozic České republiky vůči Evropské komisi při projednávání pravidel koheze v novém programovém období, pro možnost aktivně ovlivňovat budoucí podobu politiky soudržnosti a hájit zájmy regionů.
Na programu schůze vlády byla také otázka dalšího postupu v dostavbě Pražského silničního okruhu, konkrétně jeho severovýchodní části v úseku z Březiněvsi do Satalic. Kabinet odsouhlasil vybudování tunelové trasy. Toto řešení je akceptovatelné pro samosprávy a obyvatele dotčených obcí.
Kabinet na schůzi také schválil nové nařízení vlády o provádění zkoušek podle zákona o zbraních a střelivu, které je prováděcím předpisem k novému zákonu, platnému od 1. ledna 2026, a projednal jedenáct stanovisek dotčených resortů ke kontrolním nálezům Nejvyššího kontrolního úřadu.