Aktuálně
28. 8. 2024 17:36
Vláda poskytla pohonné hmoty ze státních rezerv na pomoc Unipetrolu, připravila i nový cizinecký zákon či reformu Celní správy
Vláda pomůže společnosti ORLEN Unipetrol RPA překlenout výpadek ve výrobě litvínovské rafinerie, který zavinil nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války v areálu závodu. Rafinerie v Litvínově, která je největším tuzemským výrobcem pohonných hmot, musela až do páteční likvidace pumy přerušit výrobu pohonných hmot a provést částečnou evakuaci, což ohrožuje nejen dodávky benzínu a nafty na tuzemský trh, ale také výrobu v rafinérii v Kralupech nad Vltavou. Vláda proto rozhodla zapůjčit firmě ze státních hmotných rezerv až 95 milionů litrů motorové nafty a až 40 milionů litrů motorového benzinu, aby zabránila případné panice na trhu s pohonnými hmotami, zdražování nebo nedostatku pohonných hmot. Orlen Unipetrol pokryje veškeré náklady spojené se zápůjčkou, včetně úroku, a pohonné hmoty budou vráceny do státních rezerv do konce roku. Více v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.
Vláda připravila návrh nového cizineckého zákona, jenž má nahradit stávající zastaralou a mnohými novelizacemi nepřehlednou právní normu. Nový zákon nemění žádné klíčové podmínky nutné pro udělení oprávnění k pobytu na území České republiky, obsahuje však několik novinek, které mají zohlednit postupující digitalizace ve státní správě, umožnit evidenci všech cizinců dlouhodobě pobývajících v České republice zavedením povinné registrace občanů Evropské unie, kteří v ČR pobývají déle než 90 dnů, a prostřednictvím zavedení institutu tzv. garanta podpořit odpovědnost subjektů podílejících se na procesu migrace. Další podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva vnitra.
Kabinet projednal také změnový zákon v oblasti správy daní a působnosti Celní správy České republiky. Ministerstvo financí v něm navrhuje novelizovat celkem 118 zákonů. Jedním z nejdůležitějších cílů navržených změn je provést reformu Celní správy, která bude spočívat jednak ve zcela novém územním uspořádání a jednak v revizi agend, které budou celníci nadále vykonávat. Dosavadních 15 celních úřadů bude zrušeno a vznikne šest nových a celníci už se nebudou zabývat například vážením nákladních automobilů nebo kontrolami zaměstnávání cizinců, naopak jim přibude třeba agenda související s kontrolami výrobců lihu. Více v tiskové zprávě Ministerstva financí.
Vláda odsouhlasila také nový územní rozvojový plán, který v návaznosti na změny ve stavební legislativě bude novým celostátním nástrojem územního plánování a bude závazný pro pořizování a vydávání zásad územního rozvoje, územních plánů, regulačních plánů a pro rozhodování v území. První návrh obsahuje například záměry státu na výstavbu či dostavbu dálnic, silnic I. třídy a dalších kapacitních komunikací, na výstavbu úseků vysokorychlostní železnice nebo na výstavbu nové vzletové a přistávací dráhy na letišti v Ruzyni. Obsahuje také několik projektů výstavby energetické infrastruktury či vodních děl a vymezuje také plochy nadregionálních biocenter a biokoridorů.
Kabinet se zabýval také návrhem opatření, která mají zabránit rozšíření afrického moru prasat v Česku. V letošním roce bylo zatím potvrzeno 26 případů afrického moru u divokých prasat na území Libereckého kraje a nákazová situace se zhoršuje. Aby se předešlo rozšíření do dalších regionů, případně do chovů domácích prasat, schválila vláda nasazení vycvičených střelců z řad Policie ČR, kteří mají pomoci myslivcům zredukovat stavy divokých prasat na minimální možnou úroveň. Rozšíření nemoci mají zabránit i pachové bariéry podél vybraných silničních tahů, které tam nechá nainstalovat Ředitelství silnic a dálnic. Další informace obsahuje tisková zpráva Ministerstva zemědělství.
Vláda odsouhlasila také pokračování činnosti Agentury pro sociální začleňování po roce 2025, kdy přestane být její činnost financována z projektů ESIF. Agentura přejde pod Ministerstvo pro místní rozvoj a bude pokračovat ve svých hlavních činnostech ze státních prostředků. Především se jedná o zachování sítě lokálních konzultantů, kteří pomáhají obcím vypořádat se s lokálními problémy v oblasti sociálního začleňování. Podrobnosti obsahuje tisková zpráva Ministerstva pro místní rozvoj.
Vláda projednala také návrh novely zákona o Státním pozemkovém fondu a související změny v dalších zákonech, které se týkají pozemků, půdy a zemědělského majetku. Navržené změny mají mimo jiné umožnit obcím získat od Státního pozemkového úřadu bezplatným převodem pozemky potřebné pro rozšíření veřejného pohřebiště. Rozšířit se mají i možnosti převodu pozemků kolem silnic, například pruhů pozemků, které přiléhají k místní komunikaci. Novela zákona rovněž zvyšuje míru ochrany zemědělských pozemků, které jsou určeny liniovým zákonem pro výstavbu dopravní, vodní nebo energetické infrastruktury a pro strategické investiční stavby, a mění úpravu stanovení nájemného nebo pachtovného za užívání zemědělských pozemků, a to prostřednictvím vyhlášky Ministerstva zemědělství. Více v tiskové zprávě Ministerstva zemědělství.