Aktuálně
24. 7. 2024 21:30
Vláda navrhne eurokomisařem za Česko Jozefa Síkelu, chce také změnou zákona posílit obranyschopnost státu
„Vláda se dnes rozhodla vybrat kandidáta do Evropské komise za Českou republiku pro další období. Tímto kandidátem bude ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Toto rozhodnutí vlády bylo jednomyslné,“ oznámil po jednání vlády předseda vlády Petr Fiala.
„Snažíme se dosáhnout portfolia, které bude silné, ve kterém bude mít komisař za Českou republiku skutečné pravomoci, a jsme přesvědčeni, že Jozef Síkela je tím pravým kandidátem, který může takové portfolio získat a úspěšně spravovat,“ konstatoval premiér Fiala. „Jozef Síkela je relevantní kandidát jak s praxí ze soukromé sféry, tak i z politické oblasti s exekutivními zkušenostmi, evropskými, mezinárodními zkušenostmi, a to vše hrálo v našem rozhodování roli,“ doplnil předseda vlády.
Premiér Petr Fiala nyní nominaci na eurokomisaře za ČR předloží Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a po projednání ve výboru přijme vláda formálně finální rozhodnutí ve věci kandidatury. Záležet bude i na nové struktuře Evropské komise, jejíž mandát by měl po všech nutných krocích včetně schválení Evropským parlamentem začít platit od 1. listopadu.
Vláda dnes projednala také návrh novely zákona o zajišťování obrany České republiky. „Novela upravuje pravidla, kdy má být stát výlučným vlastníkem všech vojenských objektů, které jsou nezbytné pro zajišťování obrany státu,“ uvedl předseda vlády. Novela zákona proto počítá mimo jiné s možností Ministerstva obrany potřebné nemovitosti odkoupit. Podrobnosti obsahuje tisková zpráva Ministerstva obrany.
„Jsme hrdí na to, že jsme po mnoha letech podceňování rozpočtu, který jde na obranu, uzákonili dvě procenta HDP a že jsme je také v letošním roce vynaložili na naši obranu. Jsme hrdí na to, že jsme posunuli modernizaci armády a udělali některá klíčová rozhodnutí, jako jsou například letouny F-35, bojová vozidla pěchoty a další věci, a chceme v tom pokračovat,“ doplnil premiér Fiala.
Kabinet odsouhlasil také vznik nového dotačně-úvěrového programu Dostupné bydlení, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj jako nástroj k řešení současné bytové krize. „Je to věc, která je letitým problémem České republiky,“ připomněl předseda vlády. „Spouštíme program, který cílí na mladé rodiny, seniory, potřebné profese i obecně na střední třídu, například zdravotní sestry či učitele. Jeho rozpočet bude celkem sedm miliard korun a bude spuštěn v říjnu,“ upřesnil s tím, že vláda navazuje na kroky představené v květnu tohoto roku. Více podrobností v tiskové zprávě.
Vláda projednala žádost Ministerstva vnitra na navýšení rozpočtu resortu na provozní výdaje. „Na základě dlouhodobých jednání i na základě toho, že vnitřní bezpečnost musí patřit k našim prioritám, jsme rozhodli, že posílíme rozpočet Ministerstva vnitra pro letošní rok o 1,9 miliardy korun. Jsou to peníze, které jsou nezbytně potřeba pro zajištění všech úkolů policie a zajištění vnitřní bezpečnosti v souvislosti s bezpečnostní situací a na základě poučení z tragických kauz, kterých jsme tady byli svědky. Myslím, že jsou to finanční prostředky, které jsou odůvodněné i v této velmi složité rozpočtové situaci a které budou dobře vynaloženy,“ řekl premiér Fiala. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva pro místní rozvoj.
Vláda rovněž přijala kladné stanovisko k novele zákona o soudech a soudcích, jejímž cílem je zvýšit kvalitu činnosti soudní soustavy, zvýšit rozsah a kvalitu pomoci a podpory poskytované obětem trestných činů. „Je to věc, která reaguje na zneklidnění veřejnosti a na široce medializovaný případ dívky, kterou její otec opakovaně znásilňoval a Krajský soud v Brně mu zmírnil trest na podmínku. Předkladatelé návrhu v čele s ministrem Pavlem Blažkem na základě poučení z tohoto případu chtějí například zavedení povinných vzdělávacích plánů soudců či zvýšení částek poskytovaných obětem trestných činů. Politická reprezentace tak reaguje na případ, který vyvolal oprávněně tolik pozornosti,“ vysvětlil předseda vlády.
Vláda projednala i návrh novely zákona o pyrotechnice, která zpřísňuje pravidla pro prodej a nakládání s pyrotechnikou. Zakazuje například prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje prodej pyrotechnických výrobků na dálku či posiluje pravomoc obcí v této oblasti. Zákon by se měl nově vztahovat i na fyzické osoby, s čímž souvisí i navržená změna trestního zákoníku, kterou se zavádí postih neoprávněné výroby, opatření sobě nebo jinému nebo přechovávání pyrotechnických výrobků kategorie F4, T2 a P2 v množství větším než malém osobám, jež nemají odbornou způsobilost pro zacházení s pyrotechnickými výrobky těchto kategorií. Více v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.