Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

7. 5. 2009 14:29

Vláda Mirka Topolánka předá ministerstva vládě Jana Fischera

Vláda Mirka Topolánka trvala téměř dva a půl roku. Na jeho místo nastoupí premiér Jan Fischer, jehož letní překlenovací vláda dovede Českou republiku k říjnovým předčasným volbám.

Vláda Mirka Topolánka - společná fotografie na posledním zasedání vlády, 4. května 2009

„Česká republika prošla velkými zvraty, které nastaly po 24. březnu, kdy padla vláda bez toho, že by kdokoli měl připravený plán B, že by kdokoli měl nějaké řešení. Věděli jsme, že chceme na půdorysu čtyř demokratických stran sestavit vládu, která nás dostane k jedinému možnému řešení, to jsou rychlé volby. To se nám podařilo.

Každý bude skládat účty z této krize sám. My jsme ji nezavinili, nebyli jsme to my, kdo poškodil Českou republiku, nedržíme se svých postů, ale našli jsme řešení, které nás opravdu vyvede z určité nestability, protože dopady na Českou republiku v zahraničí jsou děsivé,“ řekl Mirek Topolánek.

Po 9. květnu letní překlenovací vláda dokončí české předsednictví, realizuje protikrizová opatření a sestaví státní rozpočet na příští rok.

„Zaznamenali jsme události ve vnitropolitické situaci v České republice a jménem nás všech bych chtěl konstatovat, že České předsednictví neztroskotalo. Naše přání je, aby práce nadále pokračovala a podporujeme premiéra České republiky. Jako předseda Rady EU si myslím, že dosáhl úspěchu českého předsednictví,“ řekl na adresu odcházející vlády předseda Evropského parlamentu Hans Gert Pöttering.

V pátek převezme vláda premiéra Fischera ministerstva a uskuteční se první zasedání nové vlády. Poté budou ministři uvedeni do svých funkcí. Karel Schwarzenberg uvede do funkce nového ministra zahraničních věcí Jana Kohouta. Vlasta Parkanová uvede do funkce nového ministra obrany Martina Bartáka. Václav Jehlička uvede do funkce nového ministra kultury Václava Riedlbaucha. Ondřej Liška uvede do funkce novou ministryni školství Miroslavu Kopicovou. Martin Bursík uvede do funkce nového ministra životního prostředí Ladislava Miku.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie