Vl. Bezděk, koordinátor týmu pro důchodovou reformu dává za pravdu vládní koalici
V současné chvíli je nezaměstnanost v ČR jedna z nejnižších vůbec v historii. Čili je naprosto ideální doba ke zvyšování důchodového věku.
Ve včerejším (12.3.) vysílání Českého rozhlasu vystoupil Vladimír Bezděk, koordinátor týmu pro důchodovou reformu, která ukončila svoji práci v červenci roku 2005. Tým odborníků došel k závěru, že důchodový systém zůstane v mírném přebytku do roku 2023, ale dále se postupně začne propadat do dluhů. Proto tzv. Bezděkova komise navrhnula zejména prodloužení věkové hranice odchodu do důchodu. Včera poslanci odsouhlasili v prvním čtení ze tří čtení zvýšení této hranice.
Ekonom Vladimír Bezděk toto hlasování komentoval a dal za pravdu vládní koalici. „Různé politické strany ani tak nezpochybňují to, že důchodový věk je potřeba zvyšovat, ale liší se v názoru na to, jestli je potřeba zvyšovat ho s dostatečným časovým předstihem, což je názor vlastně dnešní koalice a je to obsaženo v tom návrhu, o kterém se hlasovalo v parlamentu,“ říká Vladimír Bezděk a kritizuje opozici, že chce „počkat, až se objeví problémy v důchodovém systému a pak začít důchodový věk zvyšovat rychle. Někdy za 20 let.“ „Což je třeba názor, který, zdá se, v tuhle chvíli preferuje ČSSD,“ dodává Bezděk.
Navíc si ekonom Vl. Bezděk myslí, že právě nyní je vhodná doba k tomuto kroku. „V současné chvíli je nezaměstnanost v ČR jedna z nejnižších vůbec v historii. Čili je naprosto ideální doba ke zvyšování důchodového věku a mám také pocit, že se ta nezaměstnanost také zlepšuje nejenom z hlediska toho, že lidí nezaměstnaných je méně a méně, ale i ta struktura se zlepšuje. Tzn. ekonomika dokáže generovat pracovní místa, která mohou být zajímavá i pro lidi třeba starší 50 let. No a takový ten mýtus, že když budeme zvyšovat důchodový věk, tak nám to způsobí problémy s nezaměstnaností, zejména v těch posledních 10-15 letech před důchodovým věkem, tak to je opravdu mýtus, na toto téma neexistují žádné seriózní ekonomické studie ani doma, ani v zahraničí. A naopak, ty, co existují, tak ukazují, že nezaměstnanost v ekonomice v zásadě nezávisí na tom, jak nízký nebo vysoký je důchodový věk. Čili tohle je spíš politicky zneužívaný argument, než nějaká ekonomická pravda nebo souvztažnost,“ tvrdí Vladimír Bezděk, koordinátor týmu pro důchodovou reformu.
Některé výňatky ze závěrečné zprávy tzv. Bezděkovy komise
Ideální důchodový systém neexistuje. Neexistuje proto „oběd zdarma“, v důchodovém systému a jeho reformě je vždy „něco za něco“. Výši důchodu navíc nelze hodnotit bez ohledu na rizika, kterým důchodový systém čelí. Současný důchodový systém nabízí relativně vysoké důchody, na které však dlouhodobě nemá dostatek zdrojů. Celkově je dnešní systém nediverzifikovaný, zranitelný a riskantní jak pro občany tak i pro stát.
Základním předpokladem důchodové reformy je dlouhodobé strategické rozhodnutí, které musí být učiněno politicky. Politická dimenze rozhodnutí by měla zabezpečit stabilitu strategického cíle v čase. Stanovení strategie vyžaduje dostatečně dlouhý plánovací horizont. Důchodový systém totiž musí být dlouhodobě udržitelný.
Současný systém je nutné výrazně reformovat. Dnešní důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Vede k eskalaci značných deficitů. Navíc udržuje vysokou míru a objem příjmové redistribuce, což muže být problematické z hlediska trhu práce. Důchodový systém potřebuje zásadní reformu, nikoliv pouze dílčí opravu parametrů.