Aktuálně

21. 9. 2024 20:25

Úřad vlády vzdal hold dárcům kostní dřeně. Strakova akademie se na jejich počest zbarvila do červena

Úřad vlády na počest dárců kostní dřeně nasvítil Strakovu akademii do červené barvy, 21. září 2024.
Úřad vlády na počest dárců kostní dřeně nasvítil Strakovu akademii do červené barvy, 21. září 2024.
Třetí zářijovou sobotu si přes 50 zemí po celém světě připomnělo Den dárců kostní dřeně. U této příležitosti se fasáda Strakovy akademie, hlavního sídla Úřadu vlády ČR, večer v sobotu 21. září 2024 opět rozsvítila dočervena. Úřad vlády se tak připojil k aktivitám, které se v tento den snaží zvýšit povědomí veřejnosti o významu registrů dárců a život zachraňujících transplantací. Upozorňují na to, že i malá gesta empatie, jako je zápis do registrů dárců, mohou zachraňovat lidské životy.

Světový den je především oslavou těch lidí, kteří se do registru nejen zapsali, ale také darovali život. Pro pacienty s anémií, leukémií a dalšími těžkými nemocemi s poruchou krvetvorby je darování kostní dřeně jedinou možností záchrany života. Přesto, že se počty registrovaných dárců na celém světě každoročně zvyšují, aktuálně je v nich zapsáno přes 41 milionů lidí, stále se zhruba pro každého čtvrtého pacienta nedaří najít vhodného dárce. Reálně totiž daruje kostní dřeň méně než jedno procento ze všech evidovaných. Platí proto, že čím více lidí v databázi je, tím se zvyšuje pravděpodobnost nalezení vhodného dárce pro každého kriticky nemocného. Osvěta a neustále se rozšiřující registry jsou proto jedinou cestou ke zvýšení pravděpodobnosti úspěchu.

Výběr vhodných potenciálních dárců má své limity. V Česku se mohou registrovat zájemci ve věku od 18 do 35 nebo až do 40 let (v případě registru IKEM), pokud jsou v dobrém zdravotním stavu, neprodělali v minulosti žádné závažné onemocnění, neužívají pravidelně léky (výjimkou je antikoncepce a léky na sezónní alergie) a váží více než 50 kg.

Nasvícení sídla Úřadu vlády ČR ve světový Den dárců kostní dřeně mezi 19.00 a 22.00 hodinou se tradičně konalo ve spolupráci s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM), který provozuje Český registr dárců krvetvorných buněk. Jde o jeden ze dvou českých registrů dárců kostní dřeně. Tím druhým je Český národní registr dárců dřeně v Plzni. Oba registry vznikly na počátku 90. let minulého století a v současnosti sdružují přes 170 tisíc dárců. V Česku by přitom v ideálním případě potřebovaly alespoň 200 tisíc lidí. 

 

Více informací o registrech

Český registr dárců krvetvorných buněk: 
https://www.darujzivot.cz/

Český národní registr dárců dřeně: 
https://registr.kostnidren.cz/

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie