Aktuálně

18. 10. 2021 13:15

Tripartita se zabývala pomocí automobilovému průmyslu a zvyšováním cen energií

S výsledky jednání tripartity seznámili média členové vlády i zástupci sociálních partnerů, 18. října 2021.
S výsledky jednání tripartity seznámili média členové vlády i zástupci sociálních partnerů, 18. října 2021.
Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se v pondělí 18. října 2021 sešli prostřednictvím videokonference na jednání tripartity. Sociální partneři se na svém jednání věnovali situaci v automobilovém průmyslu a aktuální krizi v energetice.

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo možnosti využití programu Antivirus a dalších nástrojů k řešení současné situace na trhu práce. Aktuálně existuje významné riziko zhoršení dobré kondice trhu práce. Vysoké riziko hrozí zejména u automobilového průmyslu, a to zejména z důvodu nedostatku polovodičů a z nich vyráběných čipů.

„Je ohrožena celá vertikála dodavatelů pro naše výrobce. Proto jsme diskutovali, jakou formou podpoříme zaměstnanost. Je tu program Antivirus, který se osvědčil v rámci covidu, to znamená příspěvek šedesát procent náhrady mzdy plus pojistného, tedy nákladů za dobu překážky v práci. Maximálně 29 000 korun na zaměstnance a měsíc. Tento program máme schválený plošně od Evropské komise do konce roku, ale zároveň Ministerstvo práce a sociálních věcí a ÚHOS vyjednávají jednak o novém zákoně o kurzarbeitu a také o prodloužení Antiviru,“ konstatoval premiér Andrej Babiš.

Členové tripartity se na jednání domluvili, že stát podpoří automobilový průmysl a navazující segmenty. „Obrátím se dopisem na evropskou komisařku Margrethe Vestagerovou a požádám ji o schůzku. Ve čtvrtek budu na Evropské radě v Bruselu a chci s ní projednat, jestli by Komise tento náš návrh na prodloužení do konce roku v této modifikované variantě podpořila,“ uvedl předseda vlády. Vláda chce tuto pomoc firmám poskytnout zpětně od 1. října. Cílem opatření je zachovat maximální možnou míru zaměstnanosti v klíčovém odvětví výroby automobilového průmyslu.

Sociální partneři také řešili aktuální krizi v energetice, zvyšování cen energií a tepla a možnosti jejich řešení. Jednou z navrhovaných možností pomoci pro domácnosti je snížení DPH na energie z 21 procent na 0 procent. Vysoké nárůsty cen energií se týkají i firem. V některých sektorech skokové zdražení omezuje firemní možnosti investovat a vytváří tlak na zdražování.

„Budeme to dnes intenzivně řešit na vládě a přijmeme opatření, která jsme již avizovali. Chtěl bych znovu ubezpečit naše občany, že nehrozí žádné přerušení dodávek tepla nebo elektřiny do domácností,“ prohlásil premiér Babiš.

V letošním roce se jedná o sedmé zasedání tripartity. Poslední jednání Rady hospodářské a sociální dohody se konalo minulý měsíc. Od sněmovních voleb v roce 2017 se Rada hospodářské a sociální dohody sešla na 21 řádných plenárních schůzích a čtyřech mimořádných jednáních. Pracovní týmy se scházejí pravidelně a stejně tak i tripartity v krajích.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie