Aktuálně

27. 10. 2021 14:59

Tripartita odmítla návrh restrikcí pro neočkované zaměstnance

Tisková konference po mimořádném jednání tripartity, 27. října 2021.
Tisková konference po mimořádném jednání tripartity, 27. října 2021.
Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se ve středu 27. října 2021 sešli prostřednictvím videokonference na mimořádném jednání tripartity. Odbory i zaměstnavatelé se zástupci vlády diskutovali návrh možných restrikcí pro neočkované zaměstnance.

Sociální partneři i zástupci vlády odmítli zavádění prokazování tzv. OTN u zaměstnanců. „Poprosil jsem kolegy z Ústředního krizového štábu, aby příště podobné návrhy předkládali nejdříve na Radě vlády pro zdravotní rizika, abychom zbytečně neinformovali veřejnost o věcech, které určitě Rada ani naše vláda nepřijmou. Takže ta diskuse už byla de facto zbytečná, to se vysvětlilo,“ konstatoval premiér Andrej Babiš.

Členové tripartity se shodli, že jednoznačnou prioritou všech zúčastněných stran zůstává vysoká proočkovanost populace. „Domlouvali jsme se, jak bychom mohli ještě společně více propagovat očkování jako jediné řešení stávající situace v covid-19,“ uvedl předseda vlády.

Sociální partneři také diskutovali růst minimální mzdy, avšak na její konkrétní výši nebyla nalezena shoda. „Na minulé vládě jsme to začali diskutovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje 16 600 korun, takže je to jiný návrh, než byl na stole před volbami. Příští vláda bude v pátek 5. listopadu a předpokládám, že tam už tento problém dořešíme a odhlasujeme,“ řekl premiér Babiš.

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se zabývali také zavedením programu Antivirus v automobilovém průmyslu, kde vláda čeká na stanovisko Evropské komise, a situací v energetice v souvislosti s dopady rostoucích cen elektřiny a plynu na domácnosti.

„Včera večer jsme to řešili na úrovni ministrů, dnes k tomu zasedla komise, kde byli zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí. Řešíme možnost poskytnutí další pomoci prostřednictvím institutu mimořádná okamžitá pomoc kromě snížení DPH a náhrady za POZE, které už jsme avizovali a schválili. Ale tyto formy pomoci samozřejmě nejsou okamžité, takže chceme ještě řešit tuto záležitost, protože pro spotřebitele ty zálohy, které teď firmy navrhují, jsou obrovské. Jsme přesvědčeni, že těmto lidem je potřeba pomoci velice rychle, a hledáme k tomu řešení,“ prohlásil předseda vlády.

Předchozí jednání Rady hospodářské a sociální dohody proběhlo minulý týden. V posledních pěti týdnech se jedná o třetí zasedání sociálních partnerů se zástupci vlády. V letošním roce se jednalo o osmé jednání tripartity. Sociální partneři závěrem vyjádřili poděkování vládě Andreje Babiše za vedení intenzivního sociálního dialogu.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie