Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

3. 10. 2009 18:01

Tiskové prohlášení předsedy vlády ČR k výsledkům irského referenda

Praha, 3. října 2009 – Včerejší rozhodnutí irských občanů o souhlasu s ratifikací Lisabonské smlouvy je velmi dobrou zprávou pro občany všech členských zemí EU. Zveřejněný výsledek irského referenda znamená odstranění hlavní překážky stojící v cestě úspěšnému dokončení dlouhé institucionální debaty započaté již v roce 2001.

„Toto rozhodnutí je také dobrou zprávou pro ambice a cíle Evropské unie, a proto věřím, že i v ČR se ratifikaci podaří co nejdříve úspěšně dokončit,“ uvedl předseda vlády Jan Fischer.

Nyní je zapotřebí definitivně uzavřít diskuse o evropském institucionálním rámci, aby se EU a její členské státy mohly začít naplno věnovat řešení palčivých otázek dneška i nadcházejících měsíců a let. Lisabonská smlouva je vhodným kompromisem vedoucím k modernější, pružnější a demokratičtější EU, která bude přínosem pro své členy a silným hráčem v globálním světě 21. století.

Je potěšitelné, že ke kladnému výsledku referenda o souhlasu s ratifikací Lisabonské smlouvy přispěly i právní záruky Irské republice vyjednané pod vedením českého předsednictví na červnové Evropské radě. Nyní je především nutné učinit zbývající kroky k dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy ve všech členských zemích EU v souladu s jejich ústavními pravidly.

Česká republika si uvědomuje odpovědnost, která na ní v této souvislosti leží. Na řešení tohoto úkolu intenzivně pracuje Ústavní soud. Předseda Vlády ČR Jan Fischer je přesvědčen o tom, že se podaří ratifikaci dokončit tak, aby Lisabonská smlouva mohla vstoupit v platnost do konce roku 2009 a Česká republika dostála svému závazku z červnové Evropské rady.

Premiér Jan Fischer uskuteční 7. října 2009 plánovanou návštěvu Bruselu, kde se setká s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem a současným předsedou Evropské rady, švédským ministerským předsedou Fredrikem Reinfeldtem.

Roman Prorok, mluvčí vlády ČR

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie