EN

Vláda České republiky

Tématem rozhovoru premiéra s německou kancléřkou A. Merkel byla aktuální i budoucí agenda EU, premiér předal dvě medaile Karla Kramáře



Přinášíme přehled témat, která byla předmětem bilaterálního jednání premiéra Mirka Topolánka s německou kancléřkou Angelou Merkel během její oficiální návštěvy České republiky. Zpráva nabízí audiozáznam tiskové konference, která se uskutečnila v Kramářově vile.


Kacléřka Angela Merkel a premiér Mirek Topolánek: Vztahy České republiky a Německa jsou v nesmírně dobrém stavu
Premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci v Kramářově vile potvrdil, že předmětem bilaterálního jednání s kancléřkou Angelou Merkel byly projekty v rámci Evropské unie. Předseda vlády uvedl, že jedním z projednávaných témat byl také proces ratifikace Lisabonské smlouvy. V této souvislosti zdůraznil, že ratifikační proces v České republice není uměle zdržován.  "Po výnosu Ústavního soudu dojde k obnovení procesu," potvrdil premiér a dodal, že proces ratifikace dokumentu by mohl být podle všech předpokladů ukončen do konce tohoto roku.

Dalším aktuálním tématem byl energeticko-klimatický balíček, k jeho schválení by se podle Mirka Topolánka mělo dojít ještě během francouzského předsednictví. V pohledu na tuto problematiku se ČR a Německo podle obou politických představitelů shodují. "Premiér a já jsme se dohodli, že chceme, aby byl schválen klimatický balíček," uvedla kancléřka Angela Merkel s tím, že přijatá opatření by měla prospět průmyslu a nepoškodit ho. 

Tématem rozhovorů byla také antidiskriminační směrnice. Premiér a kancléřka A. Merkel se zaměřili zejména na nadcházející české předsednictví, během kterého bude ČR podle premiérových slov postupovat důrazně a tvrdě při negociacích o vstupu Chorvatska do Evropské unie. Předseda vlády poděkoval německé straně za podporu blížícímu se předsednictví našeho státu v radě Evropské unie.  "Německo si přeje, aby české předsednictví bylo úspěšné," řekla v této souvislosti kancléřka A. Merkel. 

Kancléřka po ukončení bilaterálních rozhovorů uvedla, že ačkoli se s předsedou vlády Mirkem Topolánkem pracovně setkává často, přijetí v krásném prostředí Kramářovy vily činí oficiální návštěvu radostnou událostí.


Premiér předal medaile Karla Kramáře dvěma osobnostem, které se podílely na upevnění české-neměckých vztahů:

Carl Horst Hahn 

Narodil se v r. 1926 v Saské Kamenici a pochází z rodiny známých německých podnikatelů, která je úzce spjata s dějinami automobilového průmyslu. Carl H. Hahn svůj profesní osud spojil s koncernem Volkswagen. Od r. 1982 se zde stal předsedou představenstva a v letech 1992 – 1997 pak působil jako člen dozorčí rady. Díky němu se koncern odhodlal k expanzi do Číny, Španělska, Portugalska a po r. 1989 také do ČR, Slovenska, Polska a Maďarska. V případě ČR se zasadil, aby se škodovka stala vedle Volkswagenu, Audi a Seatu jednou z „výstavních“ značek koncernu. Škoda auto, a.s. díky němu nyní patří k automobilkám, které jsou schopny obstát v tvrdé světové konkurenci. Tato úspěšná investice, která inspirovala i řadu jiných západních firem, zásadním způsobem přispěla nejen k zintenzivnění česko-německých hospodářských vztahů, ale i upevnění české ekonomiky.

Jan Svoboda 

Narodil se v r. 1956. Je členem ODS a místopředsedou jejího regionálního sdružení. V letech 1998-2002 působil jako poslanec PSP ČR, v r. 2002 byl zvolen starostou města Chebu. Z titulu této funkce se věnuje i česko-německým vztahům. Město Cheb udržuje intenzivní partnerství s nedalekým Hofem v Bavorsku. Především však J. Svoboda významným způsobem přispěl k vyřešení dlouholeté kauzy s hledáním úložiště německých válečných ostatků, která se nepříznivě projevovala i na mezistátní úrovni. Osobně se zasadil o podepsání smlouvy mezi městem Cheb a německým Lidovým spolkem pro péči o válečné hroby ze dne 26. 5. 2008, kterou byla tato citlivá otázka česko-německých vztahů uzavřena. 
Pamětní medaile udělovaná předsedou vlády není ani vyznamenáním ani věcným ceněním, ale je symbolem. Je předávána předsedou vlády v upomínku těm, kterým se premiér jako politik rozhodl poděkovat za prokazatelné zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka. Její předávání předsedou vlády je v souladu s ústavními principy České republiky. 
Více snímků naleznete ve FOTOGALERII.