EN

Vláda České republiky

Spuštěna nová služba eJustice: elektronický platební rozkaz



Od 1. července byl zaveden elektronický platební rozkaz, nová služba ministerstva spravedlnosti v rámci projektu eJustice. Elektronický platební rozkaz je dalším krokem ke zrychlení rozhodování soudů a jejich odbřemenění. Nabízíme zvukový záznam vystoupení premiéra M. Topolánka na dnešní tiskové konferenci.

JUDr. Jiří PospíšilObčanům by měl přinést větší komfort a snížení soudních poplatků na polovinu. K vytvoření nového druhu zkráceného řízení přistoupilo ministerstvo spravedlnosti v důsledku neustálého nárůstu tzv. nesporných pohledávek, tj. pohledávek, u kterých není mezi účastníky spor o jejich existenci nebo výši. Mezi ně patří např. dluhy z leasingových smluv, spotřebitelských úvěrů, z neplacení nájemného, energií nebo koncesionářských poplatků. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil k tomu uvádí: „S rostoucím zadlužováním domácností a zvyšujícím se objemem rizikových úvěrů roste počet pohledávek, které soudy administrativně zahlcují. Například v roce 2007 musely okresní soudy vyřídit 386 973 návrhů na vydání platebních rozkazů, což bylo o 87 150 návrhů více než v roce 2003. Elektronický platební rozkaz pomůže snížit tuto narůstající zátěž, čímž se zrychlí a v důsledku i zefektivní práce soudů.“

Elektronický platební rozkaz funguje jako zkrácené řízení. Zavádí elektronický formulář, který žalobce na internetových stránkách justice (sekce ePodatelna) vyplní, podepíše zaručeným elektronickým podpisem a odešle soudu. Žalobce může vymáhat částku až do výše 1 mil. Kč., přičemž mezi podmínky pro vydání elektronického platebního rozkazu patří např. bezchybné vyplnění formuláře a zaplacení soudního poplatku. Splní-li žalobce všechny náležitosti, může soud vydat elektronický platební rozkaz. V něm žalovanému uloží, aby do 15 dnů od jeho doručení zaplatil žalobci uplatněnou pohledávku a náklady řízení, nebo aby v téže lhůtě podal odpor u soudu, který jej vydal. Elektronický platební rozkaz, proti němuž nebyl podán odpor, má účinky pravomocného rozsudku. Podá-li i jen jeden ze žalovaných včas odpor, ruší se tím elektronický platební rozkaz v plném rozsahu a soud nařídí jednání. 

Spuštěním aplikace k 1. červenci práce na projektu elektronického platebního rozkazu nekončí. Následovat budou další etapy. Do budoucna tak bude možné prostřednictvím elektronického platebního rozkazu činit např. hromadná podání, úhrady dlužné částky, počítá se také s využitím hybridní pošty. Cílem je vytvořit uživatelsky přívětivý systém, který vyjde vstříc jak soudům, tak občanům.