Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

30. 5. 2007 10:42

Smlouva mezi ČR a Austrálií umožní letecké spojení obou zemí

Austrálie se pravděpodobně zařadí mezi zhruba osm desítek zemí celého světa, s nimiž v minulosti Česká republika uzavřela dohodu o leteckých službách. O návrhu dokumentu bude dnes rozhodovat vláda.

Dohoda do budoucna umožní leteckým společnostem z obou zemí vstoupit do vzdušného prostoru druhé strany a využívat její letové a dispečerské služby, sdělil mluvčí MD Karel Hanzelka.

"Dohoda upravuje celkově rámec pro obchodní leteckou dopravu, uděluje přepravní práva, letecké svobody a tak dále," řekl Hanzelka. Dohodu si podle něj vyžádala australská strana pro případ, že by některá australská letecká společnost v budoucnu projevila zájem provozovat spojení mezi oběma zeměmi. "Když sem bude chtít někdo z Austrálie létat, tak ho australská strana nahlásí a my mu udělíme oprávnění," řekl Hanzelka.

Vláda dohodu zřejmě ve středu schválí; k jejímu podpisu podle Hanzelky dojde až bude připravena australská vláda. Protože v současné době žádná česká letecká společnost do Austrálie ani australská společnost do České republiky nelétá, není nutné s podpisem spěchat. "Nevíme zatím o žádném konkrétním zájmu jak z naší, tak z australské strany," řekl Hanzelka.

Česká republika má smlouvu o leteckých službách asi s osmdesáti zeměmi světa. Některé státy však na seznamu stále chybějí. Z těch ekonomicky významných je to například Japonsko. "Zatím se nechystá protože japonská strana neprojevuje moc velký zájem," uvedl mluvčí ministerstva.
klh čtk

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie