Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

12. 1. 2009 15:22

Rusko nemá důvod neobnovit dodávky plynu do EU

EU - ilustrační obrázek
EU - ilustrační obrázek
České předsednictví se domnívá, že není důvod dále odkládat okamžité obnovení dodávek plynu přes Ukrajinu do Evropské unie.

„Rusko nemá důvod neobnovit dodávky plynu do EU. Jsem přesvědčen, že Rada vyzve Rusko, aby okamžitě otevřelo kohoutky s plynem,“ řekl dnes v Bruselu český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman po svém příchodu na mimořádné zasedání Rady pro energetiku.

„Protokol podepsaný v sobotu a neděli je platný. Zástupci Ruska stanovili dvě podmínky - protokol měl být podepsán všemi stranami a pozorovatelé měli být rozmístěni na dohodnutých místech,“ dodal ministr.

„Obě podmínky byly splněny. Pozorovatelé jsou na svých stanovištích a Ukrajina dnes dopoledne znovu podepsala protokol, a to bez odkazu k jakékoliv jednostranné deklaraci,“ řekl ministr Říman.

České předsednictví rovněž potvrdilo, že ukrajinská strana znovu podepsala Statut monitoringu přepravy zemního plynu přes Ukrajinu dnes v 09:00 hodin (07:00 GMT) na letišti v Kyjevě poté, co noční jednání dospělo ke shodě. Předsednictví EU zde zastupoval český velvyslanec na Ukrajině Jaroslav Bašta.

Kontakty:

Tomáš Bartovský, mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky

tel.: +420 224 853 311, GSM: +420 602 508 328; e-mail: bartovsky@mpo.cz

Radek Honzák, mluvčí - Coreper I, Stálé zastoupení České republiky při EU

tel.: +32 221 39 245, GSM: +32 475 734 018; e-mail: radek_honzak@mzv.cz

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie