Redukce administrativy ušetří miliony korun českému zdravotnictví
Úsporu více než 100 milionů korun přinese redukce agend, úřadů a institucí, které chystá ministerstvo zdravotnictví.
Jako jedno z opatření, které ve snaze předejít dopadům ekonomické krize na zdravotnický systém plánuje ministerstvo zdravotnictví, je slučování či rušení některých organizací. Stovky milionů přinese také transformace fakultních nemocnic na univerzitní.
Prostředky získané z těchto úspor hodlá ministerstvo použít na vyrovnání očekávaného deficitu veřejného zdravotního pojištění, ale i dobré fungování zdravotnictví.
Cílem je i jednodušší administrativa
Vedle slučování či rušení některých organizací zahrnují připravované návrhy také zrušení oznamovací povinnosti při zavádění kosmetických prostředků na trh. Podle ministerstva nejde o pouhé škrty ani hledání úspor na úkor poskytovaných odborných služeb. Jedním z cílů má být také zjednodušení administrativy a snaha o zefektivnění odborného fungování institucí.
Změna se dotkne:
- sloučení Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a Koordinačního střediska pro rezortní zdravotnické informační systémy (KSRZIS) – úspora 6 až 7 milionů
- zrušení Zdravotnického zásobování krizových stavů – úspora 5 milionů
- integrace Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně - 20 milionů
- převod činnosti Referenční laboratoře přírodních léčivých zdrojů do zdravotních ústavů – úspora 1,5 milionu
- integraci Endokrinologického ústavu do IKEMu - úspora 5 milionů
- sloučení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a Vojenské zdravotní pojišťovny – úspora až 70 milionů
- redukci čtrnácti zdravotních ústavů na dva
- odstranění duplicitních činnosti zdravotních ústavů a Státního zdravotního ústavu
Univerzitní nemocnice ušetří stovky milionů
Transformace fakultních nemocnic na univerzitní nemocnice pak přinese zásadní úspory, a to až v řádu stovek milionů korun. Pouze v agendě ministerstva zdravotnictí se touto změnou ušetří zhruba sedm milionů korun.
Tuto změnu má umožnit chystaný zákon. Univerzitní nemocnice, které by se měly stát od roku 2014 neziskovými subjekty, zprůhlední pracovněprávní vztahy a úvazky. Podle návrhu mají fungovat na základě smluv s lékařskými fakultami. Správní radu, která bude například jmenovat ředitele, budou tvořit zástupci státu, vysoké školy a kraje. Jejich zrušení bude navíc chráněno zákonem, čímž se zabrání jakýmkoli snahám o jejich privatizaci.
„Mimořádně pozitivní je, že po mnoha letech jednání o transformaci fakultních nemocnic na novou právní formu se podařilo najít shodu ministerstva zdravotnictví a vysokých škol, reprezentovaných lékařskými fakultami na znění věcného záměru zákona upravující tuto klíčovou oblast,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek.