Premiér zhodnotil činnost Ministerstva průmyslu a obchodu
Předseda vlády M. Topolánek dnes navštívil Ministerstvo průmyslu a obchodu. Vysoká míra spokojenosti s činností MPO, kterou premiér následně vyjádřil na tiskové konferenci, pramení zejména z plnění meziresortních úkolů ministerstvem. Přinášíme podrobnosti z premiérova hodnocení resortu pod vedením M. Římana.
Předseda vlády v úvodu tiskové konference připomněl, že z hlediska dřívější přípravy na vedení tohoto resortu rozumí problematice a chodu MPO více, než ostatním ministerstvům. S chodem MPO premiér vyjádřil „velmi vysokou míru spokojenosti,“ důvody svého závěrečného hodnocení následně specifikoval. Ministerstvo průmyslu a obchodu je podle premiérových slov gestorem pro ostatní ministerstva v plnění meziresortních úkolů, mezi které patří snižování administrativní zátěže, snižování nebonitních aktiv ministerstva a snižování počtu zaměstnanců. MPO také podle M. Římana do konce letošního roku zruší další čtyři příspěvkové organizace, čímž ušetří zhruba 50 milionů korun ročně.
S ministrem M. Římanem premiér projednal celý okruh otázek, zahrnující plnění programového prohlášení vlády a koaliční smlouvy. V této souvislosti připomněl celkový počet 11 programových cílů, z nichž tři byly již předloženy, čtyři se nacházejí ve stavu realizace a pouze jeden lze označit jako zpožděný. Jedná se o otázku obnovitelných zdrojů energie. Premiér potvrdil, že MPO zadal úkol vypracovat analýzu, která se bude týkat okruhu možných podpor obnovitelných zdrojů energie. Jako hlavní podpory premiér uvedl daňové, dotační, povinný výkup, garantovanou cenu, emisní povolenky apod. Cílem analýzy bude zjednodušení systémové podpory a plnění závazků z Bruselu.
Jako další sféru, ve které se kroky MPO setkávají s úspěchem, premiér označil podporu podnikatelského prostředí a ekonomickou diplomacii v rámci zahraničního obchodu. Zdůraznil také význam schválení novely živnostenského zákona a vyjádřil politování nad skutečností, že zásadní průlom ve zjednodušení živnostenského podnikání prošel bez větší pozornosti, než jakou si snížení počtu volných živností ze 125 na 1 zasluhuje.
Další projednávanou oblastí bylo hodnocení stavu Operačního programu Podnikání a inovace. "Zatím jsme vyčerpali 73 procent z devíti miliard korun a předpokládáme, že úspěšnost čerpání bude 95 procent. Z nového programu Podnikání a inovace letos vyčerpáme zhruba pět miliard korun," upřesnil M. Říman. Premiér s ministrem diskutovali také o přípravě Czech Investu na čerpání dotací v prioritních osách a stav investičních pobídek, projednali také otázky spojené s energetickou bezpečností v kontextu aktualizované státní energetické koncepce (hodnocení stavu zásob ropy, těžby uranu, plynu, uhlí) a věnovali se také otázce jaderné energie, která patří k hlavním v současné veřejné a odborné diskusi.
Dalším ze zásadních projednávaných témat byla role MPO v rámci nadcházejícího předsednictví ČR v Radě Evropy. Premiér připomněl, že Česká republika bude s největší pravděpodobností moderovat evropskou diskusi o energeticko-klimatickém balíčku v první polovině příštího roku.
Ministr M. Říman potvrdil, že dalším předmětem diskuse s premiérem byly legislativní a nelegislativní úkoly MPO. Jako stěžejní a nejvýznamnější legislativní úkol jmenoval velkou novelu energetického zákona, kterou již vláda schválila a kterou v září posoudí Parlament. Novela má kromě tradiční implementace evropských směrnic především zjednodušit podnikání v energetice. Druhým legislativním úkolem MPO je budoucí implementace evropské směrnice o službách. Podle slov M. Římana tyto směrnice novelizují 40 stávajících zákonů a výrazně zjednoduší a urychlí podnikání nejen v České republice, ale v celé Evropské unii.