Premiér v Torontu zahájil výstavu věnovanou obětem holocaustu
Předseda vlády ČR se v pátek 29. února v kanadském Torontu zúčastnil zahájení výstavy pod názvem "Sousedé, kteří zmizeli." Výstava českého Židovského muzea bude v Torontu probíhat od 1. do 28. března 2008. Následně se setkal s českou krajanskou komunitou v kostele sv. Václava.
Předseda vlády ČR se v pátek 29. února v Miles Nadal Jewish Community Centre v kanadském Torontu zúčastnil zahájení výstavy pod názvem "Sousedé, kteří zmizeli." Výstava českého Židovského muzea bude v Torontu probíhat od 1. do 28. března 2008. "V dnešní době se hodně mluví o přistěhovalcích. O multikulturním přístupu, o toleranci k cizincům. Bohužel se přitom zapomíná na nejstarší diasporu, která kdy existovala v západních zemích. Zapomíná se na diasporu, která byla a je natolik úspěšná, co se týká integrace, kulturního přínosu a budování institucí, že plným právem hovoříme o naší civilizaci jako o židovsko-křesťanské," uvedl premiér M. Topolánek na vernisáži výstavy. "Holocaust se v naší zemi pojí s osudovými historickými osmičkami," připomněl premiér rok 1938, ve kterém byl podpisem Mnichovské dohody násilně ukončen vývoj ČSR. "Dalším osudovým mezníkem byl rok 1948, který představoval další ztrátu svobody a pro mnoho Židů pak konec nadějí, že dostanou zpět majetek majetek uloupený fašisty. Podstatou šoa byla zvrácená snaha "očistit" se od kultury, která je ve skutečnosti trvalou a nesmírně cennou součástí naší civilizace. Byl to šílený pokus," prohlásil premiér s tím, že dnešní multikulturalismus představuje odraz nacistického sociálního inženýrství. "Nehovořme o multikulturalismu. Vraťme se ke staré dobré metafoře o hostu v domě. Židé kdysi přišli na pozvání do našeho domu. Respektovali naše zvyky, dokázali si ale uchovat ty své. Přinesli do našeho příbytku celou řadu vědomostí. A po čase vystavěli své vlastní domy. Z hostů se stali sousedé. A já věřím, že ti dobří sousedé už nebudou nikdy naší vinou mizet," zdůraznil premiér.
V rámci posledního dne pracovní návštěvy Kanady se premiér rovněž setkal s představiteli česko-kanadské komunity, která zahrnuje na 80 000 členů. Setkání premiéra Mirka Topolánka, delegace a doprovodu podnikatelské delegace s českou krajanskou komunitou se uskutečnilo v kostele sv. Václava v Torontu. Premiér se v krátkém proslovu vyjádřil k některým výhradám Čechokanaďanů ke způsobu, jakým se ČR vyrovnala s komunismem. "Souhlasím s vaší kritikou vyrovnání, či spíše nevyrovnání se s komunismem. Situace pro nás, kteří žijeme v ČR, je samozřejmě komplikovanější, než se může jevit zvenčí," upozornil premiér. "Ale právě názory pozorovatelů, kteří nejsou zataženi do aktuálních sporů, jsou vždy cenné," dodal. Následně přítomným poděkoval za aktivní účast na dění ve své původní vlasti. "Ať už se to týká vstupu do NATO, podpory charitativních projetků, sbírky na pomoc postiženým povodní, či výměny studentů. Svoji aktivitou jste navázali na tradici, jejíž součástí byla mimo jiné podpora I., II., i III. odboje," uvedl předseda vlády. Současně své poděkovaní adresoval celé Kanadě. "Přijímala politické uprchlíky z komunistického Československa. Jak se říká, krev není voda. Budu velice rád, když se moje vláda bude moci podílet na dalším zlepšení vztahů s krajany," prohlásil premiér.
Premiér se společně s českou delegací vrátí do České republiky v sobotu 1. března v dopoledních hodinách.