Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

5. 11. 2016 16:25

Premiér Sobotka pokračuje na Summitu 16+1 v Rize v dalším rozvoji česko-čínských vztahů v oblasti obchodu i turismu

Předseda vlády Bohuslav Sobotka pokračuje v Lotyšsku, kde se v Rize koná Summit 16 premiérů zemí střední a východní Evropy a Číny, v rozvoji vztahů s Čínskou lidovou republikou. Koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL se podařilo za dobu svého působení díky intenzivní práci výrazně zlepšit vztahy s Čínou. Vyvrcholením této práce je vznik strategického partnerství mezi oběma zeměmi, které bylo uzavřeno letos v březnu u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze.

Intenzivní spolupráce s Čínskou lidovou republikou a rozmrazení vzájemných vztahů přináší konkrétní pozitivní výsledky pro Českou republiku.

Nárůst investic
Jde především o kontinuální navyšování počtu čínských investic v České republice. V roce 2013 byl objem čínských investic v ČR zhruba 400 milionů korun, loni šlo již o investice ve výši 1,1 miliardy korun, díky tomu se vytvořilo 702 nových pracovních míst.

V letošním roce dochází opět k výraznému navýšení, dosud zprostředkovala agentura CzechInvest šest projektů v celkové výši téměř 3,5 miliard korun a aktuálně jedná s dalšími čínskými investory o možných investicích ve výši zhruba 20 miliard korun.

Posílení českého exportu
V posledních třech letech se podařilo rovněž významně posílit český export do Číny. Zatímco v roce 2013 šlo o 37,6 miliard korun, v roce 2015 došlo k nárůstu na 45,6 miliard korun, což představuje více než 20% nárůst.

Tři přímá letecká spojení a nárůst čínských turistů
Kromě investic a obchodní výměny roste spolupráce také v dalších oblastech. České republice se podařilo od září 2015 otevřít tři přímá letecká spojení z Číny do Prahy, konkrétně se jedná o linky z Pekingu, Šanghaje a Chengdu. Přímé letecké spojení s Čínou má ze zemí střední a východní Evropy pouze Polsko.

S otevřením tří přímých leteckých spojení souvisí nejen intenzivnější obchodní výměna, ale rovněž výrazný nárůst počtu čínských turistů v České republice. Zatímco v roce 2012 jich do Česka přicestovalo 152 tisíc, loni už to bylo téměř 300 tisíc a letos by mělo ČR navštívit už 400 tisíc čínských turistů.

Cílem české vlády je pokračovat v intenzivní práci na dalším rozvoji česko-čínských vztahů a naplňování strategického partnerství mezi oběma zeměmi, především v oblasti dopravního propojení, finančního sektoru, zdravotnictví, průmyslu, vědy a výzkumu i turistického ruchu. 

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie