EN

Vláda České republiky

Premiér: Situace na Šluknovsku se lepší



Premiér odpovídal ve sněmovně na interpelaci k sociálně vyloučeným lokalitám.

Premiér Petr Nečas v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR Podle předsedy vlády se především v problematických místech Šluknovska daří navazovat spolupráci měst a obcí s agenturou pro sociální začleňování. „24 měst a obcí se zapojilo do spolupráce s agenturou pro sociální začleňování, zhruba 20 z nich postupuje ve spolupráci velmi dobře a jsou motivovány situaci zlepšovat, což představuje nezanedbatelnou část zhruba 150 obcí, které na svém území tento problém řeší,“ řekl ve sněmovně premiér Petr Nečas.

Na Šluknovsku se podle premiéra také daří výrazně zlepšovat spolupráci agentury pro sociální začleňování Ústeckého kraje a starostů měst. „Vznikl již společný plán další intervence. Agentura má kapacitu nabídnout spolupráci dalším 17 obcím a městům v příštím roce. Ve spolupráci rezortu místního rozvoje, práce a sociálních věcí a agentury se daří prosazovat účinné projekty z prostředků strukturálních fondů, což může být využito i v příštím programovém období,“ dodal předseda vlády.

Podle zprávy Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia České republiky za první čtvrtletí nejsou na území České republiky identifikována žádná bezpečnostní rizika ve vztahu k sociálně vyloučeným lokalitám. „Nezastírám ale, že to napětí tam je. Já to vůbec nechci bagatelizovat. To neznamená, že máme být nějakým způsobem v klidu,“ řekl v odpovědi na interpelaci poslance Radka Johna premiér.

Důvody napětí ve Šluknovsku podle premiéra

  1. Dochází ke koncentraci nízkopříjmových osob v provizorním či neadekvátním bydlení v menších obcích, kde se nacházejí volné kapacity neodpovídajícího bydlení, především ubytovny.
  2. Zejména obce a malá města nemají dostatek kapacit situaci řešit, například možností zaměstnání, sociálních služeb a bydlení, činnost městské policie a podobně. Většinou jde také o obce s nedostatkem pracovních příležitostí.
  3. V některých obcích chybí politická vůle situaci řešit, protože jde o politicky citlivé a velmi často nevděčné téma.
  4. Místně je potvrzen nárůst drobné kriminality a přestupkové činnosti a z toho vyplývající nárůst napětí mezi místními obyvateli často s etnickým podtextem. To bychom si neměli nalhávat.
  5. Drobné kriminalitě páchané obyvateli vyloučených lokalit, zvláště Romy, je věnována nepřiměřená pozornost ze strany médií, což dále zhoršuje vztahy mezi většinovým obyvatelstvem a romskou menšinou.
  6. Kritickou sociální situaci obyvatel vyloučených lokalit prohlubuje nedostatečná vymahatelnost práva, zvláště v případě podvodných půjček, lichvářství, nepřiměřených nákladů exekutorů a porušování pracovního práva.