EN

Vláda České republiky

Premiér přijme předsedu švédské vlády Frederika Reinfeldta



Předseda vlády ČR Mirek Topolánek se ve čtvrtek 6. listopadu sejde s předsedou vlády Švédského království Fredrikem Reinfeldtem.

Vlajky_Svedsko_Francie_CeskoPředseda vlády ČR Mirek Topolánek se ve čtvrtek 6. listopadu sejde s předsedou vlády Švédského království Fredrikem Reinfeldtem. Na oficiální uvítání v zahradě Úřadu vlády ČR naváží bileterální jednání. Stěžejními tématy budou priority českého předsednictví EU s ohledem na fakt, že po ČR přebere předsednickou roli právě Švédsko. 


16.25 hod. – fototermín 
17.15 hod. – tisková konference 
Příchod novinářů nejpozději 15 minut před začátkem akce. 
Místo: Úřad vlády ČR, nábřeží Edvarda Beneše 4, Praha 1 
"Trojpředsednictví" Francie, České republiky a Švédska
Závěrečné jednání o osmnáctiměsíčním programu předsednického „tria“ Francie, České republiky a Švédska se konalo v Praze 27. května tohoto roku. Představitelé participujících států vyjádřili na tiskové konferenci spokojenost s podobou dokumentu, s jehož podobou bude podle slov A. Vondry veřejnost seznámena po schválení textu Radou pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy.

Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, švédská ministryně pro EU Cecilia Malmströmová a francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Jean-Pierre Jouyet tak zakončili devět měsíců trvající jednání mezi Francií, ČR a Švédskem na klíčovém dokumentu, který rámcově vymezuje prostor pro aktivity Rady EU od 1. července 2008 do 31. prosince 2009. Pracovní text čítá sedmdesát pět stránek, s jeho obsahem ale A. Vondra veřejnost na tiskové konferenci neseznámil. Podle jeho slov musí být text dokumentu nejdříve schválen v Bruselu. A. Vondra upřesnil, že cílem textu je mj. zabezpečit kontinuitu předsednictví, ve kterém se státy Unie rychle střídají. Česká agenda má podle místopředsedy vlády pro evropské záležitosti příblížit EU občanům. "Budem chtít posilovat evropskou konkurenceschopnost, budeme řešit problémy související s energetikou a ochranou klimatu," uvedl dále A. Vondra. Cílem českého předsednictví bude mj. také celková stabilizace Evropy a zejména Balkánu. A. Vondra také ocenil vysokou úroveň spolupráce česko-francouzsko-švédského týmu.

Ministryně pro Evropskou unii C. Malmströmová potvrdila, že spolupráce byla užitečná a napomohla vytváření kontaktů a upevnění přátelství mezi zúčastněnými stranami. Upozornila na společné téma klimatických změn a s nimi spojeným klimatickým balíčkem. "Evropa může vyjádřit společný postoj, který bude prezentovat na konferenci v Kodani v roce 2009," uvedla ministryně na adresu evropských ekologických opatření. Ministryně poté vyjádřila naději, že rozhodovací procesy v EU budou rychlejší a uvedla, že se na budoucí spolupráci s ČR těší.

S neméně pozitivním hodnocením spolupráce ČR Francie a Švédska na tiskové konferenci vystoupil rovněž francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Jean-Pierre Jouyet. Konečnou podobu dokumentu v nadsázce označil jako "děťátko, na které mohou být rodiče po právu pyšní." Výsledkem dlouhotrvajících jednání je podle J. P. Jouyeta zlepšení vzájemného porozumění a budoucí lepší organizace EU. "Sdílíme společnou vizi," uvedl dále a zdůraznil, že cílem předsednictví bude přiblížit EU svým občanům a zvýšit prestiž Unie na mezinárodním poli. Energetickou solidaritu, řešení globálnch klimatických změn, prosazování nové smlouvy, domácí a vnitřní záležitosti a zvýšení konkurenceschopnosti Evropy ve světovém měřítku a prosazování Lisabonské strategie jmenoval jako cíle předsednictví. Současně vyzdvihl důležitost silné politiky sousedství s východními sousedy a s některými středomořskými státy. Zdůraznil vůli všech tří států pozvat balkánské státy do společenství Evropské unie. 

Jednání o osmnáctiměsíčním programu bylo slavnostně zahájeno 20. září 2007 v Praze z iniciativy České republiky.
V návaznosti na pražské jednání pak podepsali vicepremiér A. Vondra a jeho partneři 16. října 2007 v Lucemburku společné prohlášení o spolupráci. 

Osmnáctiměsíční program je pracovním programem jedné ze tří evropských institucí - Rady EU. Představuje kompromisní dokument v rozsahu cca 60 stran, který rámcově vymezuje trasu, kterou se bude Rada EU po dobu osmnácti měsíců ubírat ve všech hlavních oblastech jejích politických aktivit. Centrálním koordinátorem jeho příprav je Generální sekretariát Rady EU v Bruselu. Program má Evropské unii zajistit tématickou kontinuitu všech tří předsednictví při současném zohlednění politických priorit těchto tří zemí.