Aktuálně

4. 9. 2023 11:24

Premiér Petr Fiala zahájil v Rajhradě na Brněnsku nový školní rok

Premiér Petr Fiala zahájil na Střední zahradnické škole v Rajhradě školní rok, 4. září 2023.
Premiér Petr Fiala zahájil na Střední zahradnické škole v Rajhradě školní rok, 4. září 2023.
Předseda vlády Petr Fiala zahájil v pondělí 4. září 2023 školní rok v Rajhradě na Brněnsku. V místní Střední zahradnické škole přivítal přes 500 studentů, popřál jim, aby se jim ve škole líbilo a měli pocit, že se dozvídají něco nového. Hovořil také o změnách ve školství, které vláda připravuje.

Předseda vlády zahájil nový školní rok 2023/2024 společně s ministrem školství Mikulášem Bekem v Rajhradě na Brněnsku v místní Střední zahradnické škole, kde po prázdninách přivítali na 500 studentů.

„Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou vás může škola naučit, vedle těch praktických dovedností a teoretických znalostí, je ta touha být otevřen novým věcem,“ řekl studentům při slavnostním zahájení premiér s tím, že je třeba se celý život vzdělávat a dodal, že věří, že po škole najdou široké uplatnění. Ocenil, že škola nabízí jak praktické, tak všeobecné vzdělání.

„Vaše škola nabízí to, po čem tak dlouho voláme, a to spojení praktického vzdělávání se všeobecným. Máte tu přírodovědné lyceum, a to je dobrá ukázka toho, jak se má u nás vzdělání rozvíjet," doplnil předseda vlády.

Právě rozšiřování všeobecné větve středních škol je podle premiéra jedním z důležitých kroků ke změně středního školství a dostatku míst pro zájemce o studium právě tzv. všeobecné větve. Pro nově koncipované obory vzdělání chystá ministerstvo školství revizi rámcových vzdělávacích programů.

„Vzdělání má být flexibilnější, struktura má být aktuálnější, má se více zaměřovat na to, co mladí lidé skutečně potřebují a co mohou využít při dalším studiu a na pracovním trhu,“ uvedl premiér Fiala a doplnil, že první školy by podle nich mohly učit už od školního roku 2024/2025.

„Nesmíme zavírat oči před tím, že je v našem vzdělání potřeba udělat určité změny. Vzdělání v České republice má vysokou úroveň, je kvalitní a v průměru dokážeme žáky dobře připravovat na život. Je ale potřeba udělat některé změny, které mladé lidi připraví ještě lépe na to, co je v životě čeká,“ dodal předseda vlády a uvedl, že jeho kabinet hodlá řešit i další velký problém – nedostatečné kapacity ve školách.

„Řešením je navyšování kapacit těch současných škol, zřizování lyceí jako například tady v Rajhradě a je to také stavba nových škol, do kterých je potřeba investovat. Naší vládě to není jedno, ministerstvo školství vypsalo investiční program zaměřený na budování nových kapacit základních škol právě v těch lokalitách, kde dnes místa ve školách chybí,“ řekl Petr Fiala a doplnil, že například v hlavním městě a jeho okolí, kde je situace nejhorší, vznikne do roku 2025 až 4000 nových míst.

Ministerstvo školství chystá také řadu dalších změn. Připravuje například digitalizaci přijímacího řízení, díky níž by se měl celý proces zjednodušit, a měla by odpadnout nejistota.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie