Aktuálně

8. 5. 2023 12:26

Premiér Petr Fiala uctil památku obětí druhé světové války a zúčastnil se jmenování generálů

Premiér Petr Fiala při pietním aktu na pražském Vítkově u příležitosti Dne vítězství, 8. května 2023.
Premiér Petr Fiala při pietním aktu na pražském Vítkově u příležitosti Dne vítězství, 8. května 2023.
Předseda vlády Petr Fiala uctil památku hrdinů, kteří v průběhu druhé světové války bojovali za svobodu Československa. Stalo se tak při tradičním pietním aktu v Den vítězství na pražském Vítkově. Premiér Fiala se také zúčastnil jmenování generálů na Pražském hradě.

Položením slavnostního věnce na dvoře Národního památníku na Vítkově a umístěním kytice u hrobu neznámého vojína uctil premiér Petr Fiala památku obětí druhé světové války. „Na Vítkově jsme si s úctou připomněli všechny, díky nimž se dnes můžeme těšit ze svobody a demokracie a díky nimž žijeme v míru a bezpečí,“ řekl premiér Fiala.

Druhá světová válka je zdaleka nejkrvavějším a nejrozsáhlejším konfliktem v dějinách lidstva. Postupně se jí účastnilo 70 států s 80 procenty světové populace. Šestiletý konflikt přinesl 72 milionů obětí z řad vojáků i civilních obyvatel. „Je naší povinností si události 2. světové války připomínat i proto, abychom podobné tragédie nemuseli již nikdy prožívat,“ dodal premiér.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili také prezident České republiky Petr Pavel, předseda Senátu Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, ministryně obrany Jana Černochová a náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Po pietním aktu na Vítkově se premiér Petr Fiala přesunul na Pražský hrad, kde prezident České republiky Petr Pavel jmenoval nové generály. „Věřím, že jmenovaní budou svoje funkce vykonávat svědomitě a i nadále budou dobře pracovat pro Českou republiku,“ uvedl po ceremoniálu předseda vlády.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie