Aktuálně

22. 11. 2022 16:20

Premiér Petr Fiala navštívil Ministerstvo zdravotnictví

Premiér Petr Fiala s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem probírali dosavadní plnění úkolů resortu, 22. listopadu 2022.
Premiér Petr Fiala s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem probírali dosavadní plnění úkolů resortu, 22. listopadu 2022.
Předseda vlády Petr Fiala se v úterý 22. listopadu setkal s místopředsedou vlády a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Návštěva premiéra byla již šestou návštěvou v pořadí bilančních setkání. Na programu jednání bylo kromě plnění programového prohlášení vlády zejména zvládání epidemie covidu-19 a pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.

Vláda Petra Fialy se od svého jmenování potýká s celou řadou výzev. Setkání premiéra s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem se tak týkalo zejména epidemie covidu-19, se kterou celý svět bojuje už více než dva roky. „Poslední zimní i jarní omikronovou vlnu jsme zvládli bez lockdownů, zavírání škol nebo omezování podnikání. Čeho si ale nejvíce vážím, že na rozdíl od našich předchůdců mluví naše vláda po celou dobu jedním hlasem. Občané nejsou svědky přestřelek ministrů v médiích,“ zhodnotil premiér dosavadní komunikaci s ministrem zdravotnictví. „Ačkoliv jsme zrušili povinné očkování proti covidu pro rizikové skupiny obyvatel, celkově je druhou posilovací dávkou naočkováno bezmála 700 tisíc občanů,“ doplnil předseda vlády.

Ačkoliv šíření koronaviru v posledních týdnech zpomalilo, počty nakažených se mohou znovu zvyšovat. Ministerstvo tak pokračuje v úspěšné kampani Očkujeme se pro život beze strachu, která má vakcinaci podpořit. Premiér následně ocenil, že nejen kvůli epidemii se ministerstvo pod vedením Vlastimila Válka rozhodlo ocenit dobrovolníky Cenou ministra zdravotnictví za rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví. A to i v případě uprchlické vlny, kterou rozpoutala Putinova agrese na Ukrajině. „Česká republika je vzorem pomoci Ukrajině i Ukrajincům během probíhající války. Zdravotnictví v tom není výjimkou,“ řekl premiér a upřesnil, že ve spolupráci s farmaceutickým průmyslem byla poslána humanitární pomoc v podobě deseti kamionů s více než 900 tisíci balení léčivých přípravků v hodnotě desítek milionů korun. „Chci všechny ujistit, že kvalitní zdravotní péče je tu pro každého a ani v souvislosti s příchodem uprchlíků před válkou se nijak nezměnila,“ dodal premiér Petr Fiala.

Premiér s ministrem zdravotnictví také hovořili o programovém prohlášení vlády. V něm vláda například slíbila zavedení mechanismu automatické valorizace platby pojistného za státní pojištěnce. „Prosazovala to řada ministrů zdravotnictví a žádný neuspěl. Jsem rád, že se to panu Válkovi podařilo,“ uzavřel předseda vlády s tím, že nyní diskuze probíhá i nad snížením byrokratické zátěže podnikatelů a živnostníků v oblasti omezení provádění pravidelných pracovně-lékařských prohlídek.

Bilanční rozhovory s ministry budou pokračovat i nadále. Účelem schůzek je podle Petra Fialy získání detailních informací o tom, co se ministrům podařilo a v čem je naopak potřeba se ještě víc soustředit.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie