Premiér Mirek Topolánek se setkal s viceprezidentem Evropské komise
Viceprezident Evropské komise Jacques Barrot byl dnes hostem předsedy vlády ČR Mirka Topolánka. Oba političtí představitelé se sešli v pražské Kramářově vile. Na setkání viceprezidenta s místopředsedou vlády pro evropské záležitosti A. Vondrou J. Barrot potvrdil, že ČR je vážným kandidátem na umístění agentury Galileo.
Tématem jednání byla dopravní infrastruktura, projekt Galileo a umístění sídla GSA (European GNSS Supervisory Authority), o které se Praha uchází. Místopředsedu přijme také místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. TK v 15:15 (Lichtenštejnský palác, zahradní salonek, Na Kampě 506, Praha 1). Fototermín. Příchod novinářů nejpozději 15 minut před začátkem akce.
Satelitní radionavigace Galileo kromě jiného umožňuje přesně a nepřetržitě určovat, kde se nacházejí uživatelé mobilních telefonů a dalších komunikačních sítí. Technologie je běžně používána v dopravě, telekomunikacích, celních správách a zemědělství. Tyto služby dosud nabízejí na světě pouze dva systémy - americký GPS a ruský Glonass. Podle komisaře pro dopravu a místopředsedy Evropské komise Jacquese Barrota vytváří Zelená kniha otevírající konzultace o satelitních navigačních zařízeních “rámec, ve kterém jsou vyvíjena satelitní navigační zařízení." Především chce stimulovat diskuzi mezi zainteresovanými stranami a podpořit nové ideje v oblasti možné úlohy veřejného sektoru v podpoře rozvoje těchto zařízení”. EK tvrdí, že Galileo bude vyspělejší, efektivnější a spolehlivější než americký systém GPS.
Další fotografie ze setkání jsou k nahlédnutí ve fotogalerii premiéra Mirka Topolánka.
S viceprezidentem EK J. Barrotem se v odpoledních hodinách sešel také místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Po jednání, které se uskutečnilo v pražském Lichtenštejnském paláci A. Vondra potvrdil, že Praha je vážným kandidátem pro umístění agentury Galileo. Systém by měl být podle slov A. Vondry provozuschopný do roku 2012. Jacques Barrot jménem EK České republice poděkoval za podporu, kterou projetku Galileo dlouhodobě poskytuje. Dalším důležitým tématem rozhovoru byla vízová politika. A. Vondra připomněl, že Memorandum o porozumění v tomto týdnu podepsaly další tři státy a vyjádřil naději, že se k tomuto trendu připojí i další evropské státy. "Jsme na začátku druhého poločasu," zdůraznil místopředseda vlády pro evropské záležitosti s tím, že další vyjednávání bude nadále probíhat paralelně s Evropskou unií a USA a zároveň budou nadále vedena bilaterální jednání česko-americká. "Jednání by měla být dokončena na jaře tak, aby bylo možné na podzim přistoupit k realizaci," potvrdil A. Vondra. V souvislosti s často diskutovanou kritikou ze strany EU A. Vondra deklaroval zájem ČR postupovat v jednáních s maximální transparentností, která umožní dořešit otázky spojené s dělením kompetencí EU a národních států ve věci vízové politiky. V závěru A Vondra připomněl, že četnost návštěv představitelů EU v ČR narůstá spolu s blížícím se předsednictvím ČR v Radě Evropské unie. "Radujeme se z toho, že se Praha dostává do centra pozornosti," uvedl A. Vondra.