Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

11. 4. 2019 12:08

Premiér: Jsem rád, že jsme se shodli na prodloužení jednání o brexitu

Premiér Andrej Babiš a vedoucí Stálého zastoupení ČR při EU Jakub Dürr ve foyer budovy Europa, 10. dubna 2019.
Premiér Andrej Babiš a vedoucí Stálého zastoupení ČR při EU Jakub Dürr ve foyer budovy Europa, 10. dubna 2019.
V podvečer 10. dubna 2019 se hlavy vlád a států členských států Evropské unie sešly na mimořádném summitu k článku 50 Smlouvy o EU, tj. k diskusi o dalším postupu ve věci vystoupení Spojeného království z EU. Hlavním tématem večera byla možnost dodatečného prodloužení jednání o brexitu. Českou delegaci vedl premiér Andrej Babiš.

Lídři členských států EU 27 se již podruhé v tomto roce sešli s cílem odvrátit scénář tzv. tvrdého brexitu bez dohody („no deal brexit“), který by po předchozím prodloužení lhůty dle rozhodnutí Evropské rady z 22. března 2019 jinak nastal o půlnoci z pátku 12. dubna na sobotu 13. dubna 2019 středoevropského času.

Samotnému jednání ve formátu EU 27 předcházelo jednání s předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim a s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Po úvodním vystoupení britské premiérky následovala hodinová výměna názorů s lídry EU 27 o dalších krocích zvažovaných ze strany britské vlády, které by vedly k ratifikaci dohody o vystoupení. Britská premiérka požádala o další prodloužení, zopakovala svůj závazek uspořádat v květnu volby do Evropského parlamentu a zavázala se hledat mezistranický kompromis umožňující ratifikovat dohodu o vystoupení ve Spojeném království do konce května.

V rámci následující debaty nad návrhem závěrů Evropské rady mezi lídry EU 27, která pokračovala až do brzkých ranních hodin, se diskutovalo primárně nad délkou potenciálního prodloužení a o podmínkách tohoto kroku.

Jsem rád, že jsme se shodli na prodloužení jednání o brexitu. Odvrátili jsme tak riziko brexitu bez dohody tento pátek. Uvítal jsem proaktivní přístup premiérky Theresy Mayové, a to nejen její dopis z konce minulého týdne, ale i vysvětlení, které dnes podala. Jsem proto rád, že mohu potvrdit, že dojde k prodloužení vyjednávání do 31. října 2019 s přezkumem během června,“ komentoval jednání předseda vlády Andrej Babiš.

Dohodnutý termín je kompromisem mezi delším prodloužením do 31. prosince 2019, respektive 31. března 2020 a kratší variantou do 22. května 2019, respektive 30. června 2019 a navazuje na poslední den mandátu stávající Evropské komise.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie