Premiér Jan Fischer pokřtil knihu Winton Train – po 70 letech znovu do Londýna
Předseda vlády ČR Jan Fischer pokřtil knihu Winton Train po 70 letech znovu do Londýna autorů Magdaleny Wagnerové a Milana Vodičky. V rámci tohoto křtu bylo možné také shlédnout ukázku z připravovaného dokumentu ČT o loňské cestě historickým vlakem z Prahy do Londýna.
Kniha vznikla na základě inspirace britského zachránce několika stovek československých židovských dětí sira Nicholase Wintona. Vypráví jejich příběhy a zároveň mapuje cestu speciálního vlaku, který se v září 2009 vydal opět na cestu z Prahy do Londýna, aby připomněl Wintonovy činy.
Nicholas Winton, původním povoláním bankovní úředník, ve svých třiceti letech těsně před vypuknutím druhé světové války přerušil v roce 1938 zimní dovolenou a odjel do Prahy, aby se zapojil do záchrany židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava, jimž hrozila smrt ve vyhlazovacích táborech. Podařilo se mu zorganizovat dopravení 669 dětí vlakem z Prahy do Londýna, kde nalezly azyl v rodinách britských občanů.
"Občan Nicholas Winton tehdy měl snad i neuvěřitelnou předtuchu, protože jakkoli tehdy bylo zle, tak svět ještě slovo Endlösung (konečné řešení) neznal. Jemu se právě s touto předvídavostí podařilo těch 669 děcek vytrhnout z hrůz, které by si potom prožily, a nepochybně obrovská většina z nich by se z nich nevrátila," uvedl ve svém projevu premiér Jan Fischer.
Nicholas Winton svůj čin nepovažuje za nic výjimečného a nikdy o něm sám nemluvil. Veřejnost se o jeho činech dozvěděla až v roce 1988, když jeho žena Greta nalezla seznamy dětí a příslušné dokumenty. Ty poté předala historičce Elizabeth Maxwelové, která zorganizovala setkání Wintona se zachráněnými dětmi v pořadu britské televize BBC That's Life. "Co je na tom možná nejúžasnější - my jsme se to dověděli s velkým zpožděním a prakticky ne přímo od něj," dodal premiér Fischer.
Dne 1. září 2009 vyjel z pražského Hlavního nádraží historický vlak nazvaný Winton Train, který měl připomínat dětské transporty. Vlak kopíroval stejnou trasu jako před sedmdesáti lety. Nicholas Winton jej osobně přivítal 4. září na Liverpool Street Station. Jízdy se účastnili některé z “dětí“, které byly zachráněny. První vypravený vlak vyjel 14. března 1939 a poslední odjel 2. srpna téhož roku. Nejvíce obsazen měl být v pořadí devátý vlak, jehož odjezd byl plánován na 1. září. Nacisté však jeho jízdu zrušili. Většina dětských pasažérů, kteří se tímto vlakem měli dostat do Londýna, se konce války nedožila.
"Myslím, že před tímto činem je potřeba jedině vzdát hold, hluboce se mu uklonit," prohlásil premiér Jan Fischer.
Nicholas Winton se mimo jiné angažoval ve Velké Británii v péči o staré lidi. Britská královna jej za jeho činy povýšila do šlechtického stavu. Řád T. G. Masaryka obdržel Winton v roce 1998 z rukou tehdejšího prezidenta České republiky Václava Havla.