Aktuálně

3. 3. 2023 12:37

Premiér Fiala se zúčastnil IX. sjezdu Odborového svazu státních orgánů a organizací a vystoupil na konferenci Asociace samostatných odborů

Projev předsedy vlády Petra Fialy na sjezdu Odborového svazu státních orgánů a organizací, 3. března 2023.
Projev předsedy vlády Petra Fialy na sjezdu Odborového svazu státních orgánů a organizací, 3. března 2023.
Předseda vlády ČR Petr Fiala vystoupil na IX. sjezdu Odborového svazu státních orgánů, který zastupuje odboráře a zaměstnance Státní a veřejné správy - státní zaměstnance, zaměstnance samosprávných úřadů, nebo příslušníky bezpečnostních sborů. Poté premiér v Lichtenštejnském paláci na ekonomické konferenci Asociace samostatných odborů vystoupil s projevem k aktuální ekonomické situaci ČR a opatřením vlády na ozdravení veřejných financí.

Premiér Petr Fiala využil této příležitosti a poděkoval všem zaměstnancům za jejich práci a zároveň připomněl, že se v letošním roce zvýšil objem prostředků na platy ve státní sféře o 14,7 miliardy korun. Výdaje na platy státních zaměstnanců tak činí celkem 264 miliard korun.

„Velice si vážím práce státních zaměstnanců. Uvědomuji si, že kvalita služeb, které stát poskytuje, a vlastně i celkový dojem, který občané ze svojí země mají, závisí právě na nich. Věříme, že státní sféra potřebuje především dlouhodobou vizi. Aby stát mohl správně fungovat a aby byl dobře připraven na budoucnost, musíme jeho agendy významně revidovat a zmodernizovat,“ řekl premiér Fiala odborářům.

Na ekonomické konferenci Asociace samostatných odborů premiér zdůraznil, že základní podmínkou do budoucna je zajistit předvídatelné a udržitelné hospodaření státu s tím, že platí závazek vlády snížit schodek veřejných financí co nejdříve pod 3 % HDP.

Premiér také vyzval odbory, aby přijali svůj díl odpovědnosti za ekonomickou situaci České republiky a udržitelnost veřejných financí a požádal je, aby ve svých požadavcích byli realističtí a vnímali celkovou ekonomickou situaci. „Musíme provést skutečné systémové změny, abychom ozdravili bilanci státního rozpočtu a zlepšili stav veřejných financí. Závisí na tom celá budoucnost české ekonomiky, veškerá finanční a sociální jistota českých domácností,“ uvedl předseda vlády.   

„Chápu, že některá opatření, o kterých diskutujeme, mohou být u veřejností nepopulární. Naše vláda se ale jasně rozhodla, že udělá to, co je třeba, abychom pro Českou republiku zajistili dobrou budoucnost. Populistických řešení už bylo dost. Je nejvyšší čas na odpovědná řešení,“ dodal premiér.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie