Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

18. 7. 2023 14:02

Premiér Fiala se v Bruselu zúčastnil summitu zemí EU a Latinské Ameriky a Karibiku

Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci shrnul závěry jednání v Bruselu, 18. července 2023.
Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci shrnul závěry jednání v Bruselu, 18. července 2023.
Předseda vlády ČR Petr Fiala a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se ve dnech 17. a 18. července zúčastnili v Bruselu třetího summitu Evropské unie a Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC). Lídři jednali o posílení obchodní spolupráce a investic, strategických surovinách, ekologické a digitální transformaci či boji proti změnám klimatu. EU uzavřela memoranda o zahájení strategického partnerství v oblasti kritických surovin s  Argentinou a Chile. Lídři přijali závěrečnou deklaraci a také společnou deklaraci k Digitální alianci EU a Latinské Ameriky a k podpoře investic mezi oběma regiony. Premiér se na okraj summitu také setkal s chilským prezidentem Gabrielem Boricem.

Předseda vlády zdůraznil, že diskuse nebyla vždy jednoduchá, protože region Latinské Ameriky a Karibiku je velmi rozmanitý. V této oblasti jsou velké a důležité ekonomiky, se kterými má EU i ČR řadu společných zájmů a tedy i témat k jednání především v oblasti obchodní spolupráce. Jsou zde ale také autoritářské režimy, se kterými je spolupráce obtížná. „Přesto si myslím, že tento summit dal nový impuls vzájemným vztahům a nastavil cestu pro posílení politické a ekonomické vazby mezi oběma regiony. Mimo jiné i tím, že jsme se dohodli, že se budeme v podobném formátu setkávat častěji,“ řekl premiér Fiala. Více k závěrům summitu ve společné deklaraci

Hlavní prioritou ČR bylo posílení vzájemného obchodu. „Pro české firmy má tento region značný obchodní potenciál. ČR dlouhodobě usiluje o pokrok v běžících jednáních o obchodních dohodách s Chile, Mexikem i státy uskupení Mercosur. Tyto obchodní dohody mohou výrazně posílit naše obchodní vazby. Je to důležité, protože hledáme nové obchodní příležitosti,“ uvedl český předseda vlády. Vývoz českých firem do Latinské Ameriky a Karibiku se neustále zvyšuje, loni exportovaly zboží za 45 miliard korun. České podniky mohou jihoamerickým partnerům mnoho nabídnout, jde například o oblasti energetiky, těžby surovin, strojírenství, automobilového průmyslu, letectví, obranného průmyslu nebo oblast pokročilých technologií a kyberbezpečnosti.

Důležitá je také spolupráce EU a zemí CELAC v oblasti kritických nerostných surovin. EU proto připravila memoranda o zahájení strategického partnerství v oblasti kritických surovin s Argentinou a Chile. Otevírá se tím přístup k surovinám, které v budoucnu využije i český průmysl.

Pro ČR byl summit přínosem v oblasti posílení bilaterálních vztahů. Na okraj summitu se premiér Fiala sešel s chilským prezidentem Gabrielem Boricem. „Bavili jsme se o prohlubování hospodářské spolupráce. České společnosti mohou nabídnout moderní technologie a inovace v oborech, jako jsou obnovitelné zdroje energie, těžba, zemědělství nebo ochrana životního prostředí. Pevně doufám, že modernizovanou obchodní dohodu EU s Chile se podaří dohodnout do konce roku. Je to příležitost pro nové obchodní aktivity našich exportérů,“ uvedl premiér. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský během summitu jednal se svými protějšky z Kostariky, Peru, Dominikánské republiky a Guatemaly.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie