Aktuálně

7. 7. 2023 11:36

Premiér Fiala jednal s prezidentem Zelenským o další pomoci a o poválečné obnově Ukrajiny

Premiér Petr Fiala se ve Strakově akademii setkal s prezidentem Zelenským, 7. července 2023.
Premiér Petr Fiala se ve Strakově akademii setkal s prezidentem Zelenským, 7. července 2023.
Předseda vlády ČR Petr Fiala se v pátek 7. července 2023 setkal ve Strakově akademii s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským. Premiér potvrdil, že ČR daruje Ukrajině další útočné helikoptéry, statisíce kusů velkorážní munice a pomůže také s výcvikem pilotů. Oba lídři jednali o poválečné obnově Ukrajiny a zapojení českých firem, dále o perspektivě členství Ukrajiny v EU a NATO a o agendě blížícího se summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu. Česká a ukrajinská strana zároveň během návštěvy podepsaly memorandum o porozumění týkající se vojenské pomoci.

Premiér Fiala zdůraznil, že tato návštěva jen podtrhuje úzké přátelství obou zemí, podpora Ukrajiny patří mezi zahraničně-politické priority vlády. ČR poskytuje Ukrajině vojenskou, materiální, finanční i humanitární pomoc a bude v tom pokračovat. Česko patří mezi největší dodavatele vojenské pomoci Ukrajině, dosud poslalo 676 kusů těžké techniky a přes 4 miliony kusů střední a velkorážné munice. „Každý den, od prvního dne války z Česka na Ukrajinu odjíždí zhruba 10 tisíc kusů munice a alespoň jeden tank, raketomet, BVP, houfnice nebo něco podobného. V pomoci musíme nadále pokračovat, nejen ČR ale i celý demokratický svět. Dnes jsem potvrdil, že darujeme Ukrajině další útočné helikoptéry a v následujících měsících další statisíce kusů velkorážní munice. ČR pomůže Ukrajině také s výcvikem pilotů, včetně výcviku na letadla F-16, a dodá na Ukrajinu letecké simulátory, aby mohl výcvik probíhat nejen na Západě, ale také přímo na Ukrajině,“ řekl premiér Fiala.

Během návštěvy bylo také podepsáno memorandum o porozumění mezi Ministerstvem obrany ČR a Ministerstvem pro strategická odvětví průmyslu Ukrajiny. Memorandum otevírá dveře pro užší spolupráci v řadě konkrétních oblastí, zejména v opravách a údržbě zbraní, vývoji zbraní a munice a modernizaci a opravách obrněné techniky. Více informací naleznete v tiskové zprávě Ministerstva obrany.

Klíčovým tématem jednání byla poválečná obnova Ukrajiny. ČR podporuje Evropskou komisí navržený Nástroj pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur. Ukrajina se může spolehnout na podporu EU a jednotlivých států. Zájem českých firem podílet se na obnově Ukrajiny je velký. „Pan prezident mě ujistil, že si je on i celá Ukrajina vědoma dosavadní pomoci České republiky a že je připraven podporovat, aby se české firmy zapojily do rekonstrukce Ukrajiny. Zmínil jsem dnes například zájem o spolupráci ze strany Škody JS v oblasti jaderné energetiky či Škodu Transportation, která je ve finální fázi tendru na modernizaci kyjevského metra a má zájem i o dodávky pro železnice a další možné projekty,“ dodal předseda vlády.

Příští týden navštíví Ukrajinu 30členná delegace zástupců energetického, zdravotnického a dopravního sektoru v čele s vládním zmocněncem pro rekonstrukci Ukrajiny Tomášem Kopečným. Vláda také plánuje podpořit zapojení českých firem do rekonstrukce Ukrajiny formou exportního pojištění.

Ohledně perspektivy členství Ukrajiny v EU premiér Fiala ocenil pokrok v reformách v oblasti soudnictví, médií, boje proti korupci a vlády práva, kterého Ukrajina dosáhla i přes složité podmínky. „Jsem přesvědčen, že budoucnost Ukrajiny je v EU i v NATO, což zajistí, že se podobná situace, které teď čelíme v Evropě, již nebude opakovat,“ dodal s tím, že očekává, že všichni spojenci v NATO Ukrajinu jasně podpoří na nadcházejícím summitu NATO ve Vilniusu v jejím úsilí o členství v Severoatlantické alianci. S hlasem Česka může Ukrajina počítat.

Oba politici na závěr návštěvy položili květiny k pamětní desce 17. listopadu na Národní třídě.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie