Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

24. 5. 2017 19:27

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl Ivana Pilného do funkce ministra financí

Prezident ČR Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě do funkce ministra financí Ivana Pilného, 24. května 2017.
Prezident ČR Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě do funkce ministra financí Ivana Pilného, 24. května 2017.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka uvedl ve středu 24. května 2017 do funkce ministra financí Ivana Pilného, kterého dopoledne jmenoval na Pražském hradě do funkce prezident republiky. Ve funkci nahradí odvolaného Andreje Babiše.

Ministr Pilný přebírá resort 5 měsíců před koncem mandátu vlády. Není čas na rozkoukávání, je čas na plnění důležitých úkolů ministerstva a vlády. Mezi hlavní úkoly, které čekám, že bude nový ministr plnit, patří zajištění finančních prostředků na plánované zvyšování platů státních zaměstnanců, posílení investičních prostředků na letošní i příští rok a to především na klíčové dopravní stavby. Dále očekávám dokončení schvalovacího procesu novely zákona o rozpočtových pravidlech a zabezpečení zahájení provozu tzv. účtenkové loterie v rámci projektu EET. Důležité je také zajištění sjednocení postupu u čerpání Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) a vytvoření podmínek pro rychlejší čerpání finančních prostředků ESIF i příprava modelu financování výstavby nového bloku v JE Dukovany. Za prioritu také pokládám přípravu konceptu a návrhu nového zákona o dani z příjmu a rovněž předložení analýzy používání zajišťovacích příkazů,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Zcela zásadním úkolem nového ministra pak bude příprava návrhu nového státního rozpočtu na rok 2018, který bude počítat s desetimiliardovým snížením schodku oproti roku 2017 (na 50 miliard korun), se zvýšením průměrného starobního důchodu o 501 korun od 1. ledna 2018, zajištěním výdajů na dávky nemocenského pojištění ve výši 32,7 miliardy korun, zvýšením přídavku na dítě o 300 korun měsíčně, zvýšením vyměřovacího základu pojistného na veřejné zdravotní pojištění za osoby, za které je plátcem stát ze současných 920 Kč na 969 Kč a dalšími zlepšeními sociálních podmínek, které na základě velmi úspěšného vývoje české ekonomiky vláda Bohuslava Sobotky prosadila.

Výměna na pozici ministra financí je osmou personální změnou ve vládním kabinetu za dobu trvání vlády Bohuslava Sobotky.

Prioritní úkoly nového ministra financí Ivana Pilného:

  1. Zajištění finančních prostředků na další zvyšování platů státních zaměstnanců.
  2. Posílení investičních prostředků pro rok 2017 a 2018.
  3. Příprava návrhu státního rozpočtu na rok 2018.
  4. Dokončení schvalovacího procesu novely zákona o rozpočtových pravidlech, zajištění sjednocení postupu u čerpání Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) a vytvoření podmínek pro rychlejší čerpání finančních prostředků ESIF.
  5. Zabezpečení zahájení provozu tzv. účtenkové loterie v rámci projektu EET.
  6. Příprava modelu financování dostavby nového bloku JE Dukovany.
  7. Příprava konceptu a návrhu nového zákona o dani z příjmu.
  8. Předložení analýzy používání zajišťovacích příkazů.

 

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie