Aktuálně

1. 10. 2018 17:27

Premiér Babiš na 60. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu: Česká republika je strojírenská velmoc

60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, 1. října 2018.
60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, 1. října 2018.
Předseda vlády ČR Andrej Babiš se v pondělí 1. října 2018 zúčastnil prvního dne 60. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Letošní ročník připomíná 100 let od založení prvního cechu průmyslníků a samozřejmě i 100. výročí samostatného Československa. Při této příležitosti se ho zúčastnil také slovenský předseda vlády Peter Pellegrini a řada členů vlád obou zemí.

„Jubilejní 60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu potvrzuje, že naše ekonomika funguje, že Česká republika je strojírenská velmoc. Vystavuje zde více než 1600 vystavovatelů z celého světa, z toho polovina je českých. Já si myslím, že se nám daří skvěle. Důležitý je pro nás samozřejmě export. Jsme exportně založená ekonomika,“ zdůraznil premiér Andrej Babiš.

Na úvod veletrhu premiér Andrej Babiš, ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a další slavnostně otevřeli Exportní dům, který sdružuje instituce podporující český export. V loňském roce se export tuzemských firem zvýšil na 4,2 bilionu korun. Premiér Babiš zdůraznil především sjednocení podpory pod jeden zastupitelský úřad.

Spolu s premiérem Peterem Pellegrinim a dalšími hosty následně premiér Andrej Babiš otevřel oficiální expozici Slovenské republiky a výstavu 100RIES, která představuje české a slovenské průmyslové legendy uplynulého století. Společně zahájili frézování repliky sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Slovensko bylo v roce 2017 pro ČR 4. největším obchodním partnerem a po Německu 2. největším exportním trhem. Vývoz činil v loňském roce 323,8 miliardy korun.

Na pracovním obědě oba premiéři spolu s ministry obrany a představiteli ozbrojených sil České a Slovenské republiky jednali o obranné spolupráci. Oba státy spolupracují především v alianční misi eFP, která je nyní v Pobaltí, či v rámci bojové skupiny V4 pro Evropskou unii. Prostor pro její zlepšení je především při modernizaci obou armád, kde je potenciál pro průmyslovou spolupráci.

Předsedové vlád Babiš a Pellegrini se zúčastnili také Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR a Asociácie priemyselných zväzov SR. „Potřebujeme, aby se náš průmysl soustředil na vědu a výzkum a na finální výrobky. Je potřeba, abychom o tom spolu mluvili,“ řekl ve svém projevu premiér Babiš. Na začátku premiéři předali ocenění Tomáši Šabatkovi v kategorii Galerie osobností průmyslu, firmě ATAS elektromotory Náchod za přínos pro rozvoj průmyslu a regionu a firmě Beznoska v kategorii Úspěšná malá a střední firma. Zástupci státní správy poté s představiteli průmyslu diskutovali na téma budoucnost průmyslu a podnikání, nedostatku pracovníků na trhu práce a spolupráce ČR a SR v rámci Evropské unie.

Premiér Babiš si také prohlédl výstavní expozice a mluvil se zástupci vystavovatelů o podpoře ze strany státu či nedostatku pracovní síly.

V pondělí ráno, před zahájením veletrhu, premiér navštívil První brněnskou strojírnu ve Velké Bíteši, která je významným zaměstnavatelem v regionu. 

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie